czwartek, 7 listopada, 2024

Dzień otwarty w Muzeum Wsi Markowa

W najbliższą niedzielę, 2 lipca, Zagroda – Muzeum Wsi Markowa zaprasza na Dzień Otwartych Drzwi. W programie wiele atrakcji dla całych rodzin oraz możliwość zwiedzenia tego wyjątkowego skansenu, prowadzonego przez Towarzystwo Przyjaciół Markowej. Najważniejszym punktem będzie wernisaż wystawy plenerowej: „Niecodzienna codzienność Józefa i Wiktorii Ulmów oraz ich dzieci”.

Ekspozycja została podzielona na dwie części. Pierwsza składa się z kilkudziesięciu zdjęć autorstwa Józefa Ulmy, który był nie tylko ambitnym gospodarzem i społecznikiem, ale też zajmował się fotografią.Pożółkłe fotografie, wykonane ręką Józefa Ulmy, zachowały się do dziś w wielu markowskich domach. Zdjęcia, które Muzeum Polaków Ratujących Żydów udostępniło dla realizacji tej wystawy Towarzystwu Przyjaciół Markowej, pochodzą ze zbiorów prywatnych: Piotra Sagana, Jerzego Ulmy, Zofii Bącal, Zofii Blajer, Antoniego Kluza, Urszuli i Franciszka Niemczakówa także Mateusza Szpytmy oraz zbiorów własnych Towarzystwa Przyjaciół Markowej.

Druga część wystawy ukazuje wydarzenia związane z pamięcią o rodzinie Ulmów i Sprawiedliwych wśród Narodów Świata z Markowej. Wśród zdjęć jest m.in. odsłonięcie Pomnika Pamięci w 60. rocznicę zbrodni u Ulmów, nadanie imienia Sług Bożych Rodziny Ulmów Szkole Podstawowej i Gimnazjum w Markowej, rocznicowe obchody zbrodni na Ulmach oraz otwarcie w 2016 roku Muzeum Polaków Ratujących Żydów w Markowej.

Na ten dzień organizatorzy przygotowali także wiele innychwydarzeń. Będzie można między innymi podpatrzeć, na czym polegała i jak wyglądała praca kowali, rymarzy, stolarzy czy wytwórców dachówki. Oprócz pokazów ginących zawodów będzie także degustacja tradycyjnych potraw, występy lokalnych zespołów oraz zespołu „Kurpiowszczyzna” z Myszyńca, a na koniec będzie można wziąć udział w zabawie tanecznej pod rozgwieżdżonym, markowskim niebem.

Skansen Zagroda– Muzeum Wsi Markowa to jedyne w swoim rodzaju społeczne muzeum budownictwa przysłupowego w Polsce prowadzonego przez Towarzystwo Przyjaciół Markowej. Można w nim zobaczyć chłopskie chałupy i doświadczyć historii na wiele różnych sposobów.

Poczujecie zapach słomianej strzechy, waszym oczom ukażą się pomieszczenia, narzędzia, sprzęty domowe i gospodarskie te same, co na przełomie XIX i XX wieku. W końcu, aby dopełnić uczty zmysłów spróbujecie kawałek ciemnego chleba, który tak jak przed laty pieczony jest przez markowskie gospodynie – tym opisem zachęcają do odwiedzin skansenu członkowie TPM.

W skansenie znajduje się między innymi chałupa rodziny Szylarów wraz z odtworzoną kryjówką, w której przez kilkanaście miesięcy ukrywała się żydowska rodzina Weltzów. Chałupa została udostępniona zwiedzającym 1 września 2021 roku.

Autor tekstu: Monika Konopka

Biuro Prasowe UMWP

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

Pierwsze z cyklu spotkań – prele...

To wydarzenie w Międzyzdrojach otwiera serię spotkań-prelekcji poświęconych szt...

Dwie dusze twórcy ludowego

Otwarcie wystawy: 4 listopada 2024 (wernisaż) wystawa dostępna dla zwiedzającyc...

Ogień. Opowieść o Janis Joplin

Powieść ukazuje burzliwe życie Janis Joplin. W tej wciągającej historii na...

Regionalne Centra Konserwatorsko-Magaz...

20 listopada 2024 r.  10.00–17.00,  Forty Kleparz w Krakowie, ul. Kam...

Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowski...

Temat strat wojennych jest niezwykle ważnym elementem badań nad polskim dziedzi...