niedziela, 6 kwietnia, 2025

Wystawa grafik Natalii Żuk w Klubie Żak

„Porośnie” to wystawa pozornie przenosząca widza do lat niewinności i beztroski. Nie jest to jednak cukierkowa projekcja z feerią pastelowych barw. Natalia Żuk wykorzystała drukowany na szarym płótnie i prześcieradłach linoryt. Materiały zostały jej  podarowane przez najstarsze pokolenia kobiet z rodziny. Wernisaż wystawy zaplanowano na czwartek, 6 lipca o godz. 19.00. Prace można oglądać w Galerii Żak do 27 sierpnia 2023.

Prace Natalii Żuk (szczególnie instalacja drukowana na płótnie) przywołują skojarzenia z wyszywaniem, szyciem, dawnym stylem życia, wiejskim klimatem. Natomiast wiele innych kompozycji, przede wszystkim te z serii „Sarajewskie impresje”, wiąże się z tematem wojny. Artystka odbyła bowiem podróże po Bałkanach i jej celne oko dostrzegało ślady konfliktu zbrojnego w Sarajewie, co później odbiło się w jej pracach graficznych.

Artystka nadrukowuje na płótno motywy związane z naturą, między innymi kształty trawy, kwiatów, owadów, zwierząt. Kawałki materiału rozwieszone na sznurkach i przyczepione klamerkami, unoszą się w przestrzeni niczym suszące się pranie. Instalacja tworzy kształt ścieżki bądź korytarza umożliwiającą widzom przejście pomiędzy poszczególnymi pracami.

Ekspozycja przypomina odbiorcy o bliskości natury ale też wywołuje wspomnienia i uczucia związane z dzieciństwem – przechodzenie pomiędzy zadrukowanymi płótnami przypomina trochę zabawę w chowanego, oniryczny klimat linorytów potęguje rodzaj przenośni. Jest to również wystawa o śladach przemocy i śmierci ukazanych subtelnie i nienachalnie. Opowiada o przemijaniu, o zabliźniających się ranach i powolnym porastaniu wszelkich murów przez naturę, o jej mocy i sile życia w ogóle.

Natalia Żuk (ur.1993) jest absolwentką Grafiki na Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, gdzie obroniła dyplom – serię linorytów „Sarajewskie impresje” zainspirowa­nych pobytem w stolicy Bośni i Hercegowiny, a także podróżami po Bałkanach.

Linoryt jest głównym środkiem wyrazu artystki, techniką, dzięki której pokazuje ona swoje wrażenia i wspomnienia. Od 2018 roku Natalia bierze czynny udział w trójmiejskich slamach po­etyckich, na których prezentuje swoje wiersze, piosenki, a czasem też improwi­zacje.

Natalia Żuk uczestniczyła w kilkunastu zbiorowych i indywidualnych wystawach grafiki, fotografii oraz linorytu, między innymi w autorskiej wystawie fotograficznej „Nauczyciele-analiza” w Filii nr 50 Wojewódz­kiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdańsku z 2015 roku, indywidualnych wy­stawach linorytów „Po kawałku” w Domu Zarazy w Gdańsku Oliwie z 2019 roku, „Nie-układna” w gdańskim LOFT Pubie w 2022 roku, a także zbiorowych w „Paleo” we Władysławowie. Od 2021 roku współtworzyła fundację „Sztukowirówka- centrum inicjatyw artystycznych”, w której zajmowała się przede wszystkim oprawą graficzną i fotografowaniem wydarzeń oraz prowadziła warsztaty plastyczne. W 2022 roku jej projekt „Wyryte/ wyklejone/ zapisane w pamięci”, łączący linoryt, kolaż i poezję, został wyróżniony Stypendium Kulturalnym Miasta Gdańska. 

Źródło: Referat Prasowy Urzędu Miejskiego w Gdańsku, tekst: Mirella Wąsiewicz, Klub Żak

Poprzedni artykuł
Następny artykuł

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

Tajemnice toruńskich historii – ...

https://muzeon.pl/tajemnice-torunskich-historii-julie-wolfthorn-i-lotte-jacobi...

Rodzinna przygoda z „Marzanną” w tę ni...

Impreza plenerowa „Marzanna”! 23 marca 2025 r. w godz. 11.00-15.00 Muzeum...

Tajemnice toruńskich historii – ...

25.03. 2025 roku o godz. 17.00 Muzeum Okręgowe w Toruniu – Muzeum Historii Toru...

Martwa natura

Wielokrotnie nagradzana, przetłumaczona na siedemnaście języków, poruszają...

Muzeo – Najczęściej wybierany, najnowo...

W dobie dynamicznego rozwoju technologii, zarządzanie zbiorami muzealnymi staje...