Zapraszamy do zwiedzania wystawy czasowej malarstwa Karola Hebenstreita i jego rodzeństwa. Wystawa dostępna jest w budynku Muzeum Okręgowego w Lesznie przy ul. G. Narutowicza 31 w terminie od 12 lipca do 1 października tego roku.
Karol, Mieczysław i Anna Hebenstreit
Wystawa opiera się na malarstwie Karola Józefa Hebenstreita (1887-1932), artysty malarza, prawnika, który w 1920 roku przyjechał do Poznania, a następnie w 1925 roku przeniósł się do Leszna. Przybycie do Wielkopolski związane było bezpośrednio z sytuacją polityczną państwa polskiego, które powiększyło się o wyzwoloną z zaboru pruskiego Wielkopolskę. Odbudowywana polska administracja wymagała wykształconych kadr władających językiem polskim. W tych okolicznościach wykształcony prawnik jakim był Karol Hebenstreit znalazł pracę w Banku Przemysłowym w Poznaniu. W życiu artystycznym malował głównie pejzaże, najczęściej były to góry, ponieważ pochodził z Małopolski i tematyka górska była mu bardzo bliska. Malował również szeroko pojętą architekturę m.in. kamieniczki przy leszczyńskim rynku, architekturę sakralną, oraz pejzaże miejskie. W zbiorach Muzeum Okręgowego w Lesznie znajduje się kilkanaście obrazów tego artysty, wykonanych w Lesznie na przestrzeni lat dwudziestych i trzydziestych XX wieku, jednak wystawa została poszerzona także o prace jego brata Mieczysława (1885- po 1923), oraz o prace siostry – Anny (1884-1958), nauczycielki rysunku w krakowskich szkołach. Na wystawie oprócz obrazów ze zbiorów własnych zaprezentowano prace wypożyczone z Muzeum Okręgowe w Nowym Sączu, oraz z prywatnych kolekcji mieszkańców Leszna, Poznania, Ptaszkowa i Kraśnika.
Pomysł na wystawę
Bezpośrednim pretekstem przygotowania wystawy prac rodzeństwa Hebenstreitów (Anny, Karola, Mieczysława), znajdujących się w zbiorach Muzeum Okręgowego w Lesznie, była kompleksowa konserwacja obiektów Karola Hebenstreita, zrealizowana w 2017 roku. Stała się ona okazją by z innej perspektywy, całościowo przyjrzeć się kolekcji obrazów, powstałej na przestrzeni 40 lat drogą darów, przekazów i zakupów. Prace konserwatorskie nadały większości dzieł nie tylko nowego blasku, ale przywróciły je do stanu, który umożliwiał ich prezentację. Większość obrazów leszczyńskiego artysty zostanie pokazana po raz pierwszy. Wystawa stanie się przyczynkiem do promowania wartości artystycznych, poprzez prezentację m.in. dorobku lokalnego artysty do chwili obecnej zupełnie zapomnianego, a także jego rodzeństwa.
Grupa docelowa, dostępność
Wystawa skierowana będzie do szerokiego grona odbiorców, zarówno dorosłych, młodzieży, jak i dzieci. Różnorodność tematyki obrazów sprawi, iż wystawa będzie miała zarówno wymiar edukacyjny, jak również zapewni wrażenia artystyczne. Aranżacja przygotowana zostanie zgodnie z wymaganiami dostępności, pojawią się opisy w formie łatwych tekstów.
Wydarzenia towarzyszące
- wernisaż 11.07.2023 r.
- niedzielne oprowadzanie kuratorskie
- program edukacyjny: w otoczeniu urokliwych obrazów znajdujących się na wystawie czasowej, uczestnicy poznają historię twórczości rodzeństwa Hebenstreitów. Zajęcia edukacyjne urozmaicone będą zagadkami, oraz działaniami plastycznymi.
Wystawa pt. „Podróże malownicze Anny, Mieczysława i Karola Hebenstreitów”
Miejsce: dawna synagoga, ul. Narutowicza 31
Termin: 12.07.2023 – 01.10.2023
Kurator: Grażyna Michalak, historyk sztuki, Główny Inwentaryzator Zbiorów MOL
Źródło: Muzeum Okręgowe w Lesznie