Open’er dla muzyki popularnej, Mystic dla fanów cięższych brzmień, a Baltic Opera Festival wyrasta jako nowa impreza dla wielbicieli muzyki poważnej. A to wszystko w przestrzeniach Opery Bałtyckiej w Gdańsku i Opery Leśnej w Sopocie. Nad morzem wysłuchamy kilkudziesięciu artystów z Polski i zza granicy. W dniach 14-17 lipca odbędą się dwie premiery, maraton filmowy, a także wydarzenie przeznaczone dla najmłodszych uczestników.
Festiwal zainauguruje w Operze Bałtyckiej operetka Karola Szymanowskiego „Loteria na Mężów, czyli narzeczony nr 69”. Tutaj oprócz doświadczonych artystów pojawią się młodzi i uzdolnieni śpiewacy. Akcja operetki rozgrywa w Ameryce w 1908 roku. Na drodze właściciela fabryki samochodów i jego synów lekkoduchów, staje tajemniczy impresario prowadzący loterię na mężów, na której zjawiają się stare panny. Matka jednej z nich postanawia kupić los dla swojej córki. Więcej o tym wyjątkowym dziele w repertuarze Szymanowskiego dowiemy się 14 lipca o godzinie 18.00.
W sobotę (i poniedziałek) na widzów Opery Leśnej czeka jedna z najpopularniejszych oper Ryszarda Wagnera „Latający Holender”. To trzyaktowe dzieło romantyczne opowiada o kapitanie, który oddaje rękę swojej córki spotkanemu podczas podróży przeklętemu, ale bogatemu tajemniczemu Latającemu Holendrowi. Jednak nieszczęśliwy ciąg zdarzeń doprowadza do tragicznego finału. Jak zapowiadają organizatorzy, czeka nas zapierające dech widowisko w wykonaniu doskonałych solistów, orkiestry, a także stworzonej z rozmachem scenografii.
Niedziela będzie stała pod znakiem Stanisława Moniuszki i jego osoby pod różną postacią. Od spotkań z autorem jego monografii po piknik dla najmłodszych, podczas którego uczestnicy dowiedzą się więcej o tym wybitnym polskim kompozytorze. Wieczorem, do późnych godzin nocnych potrwa maraton filmów dokumentalnych, któremu będą towarzyszyć postaci związane ze światem opery.
Baltic Opera Festival powstał z inicjatywy polskiego bas-barytona Tomasza Koniecznego. Jego marzenie, żeby wykorzystać przestrzeń Opery Leśnej narodziło się w 2009 roku, gdy artysta po raz pierwszy wystąpił na tej scenie w Złocie Renu Ryszarda Wagnera. Inicjując Festiwal, nawiązał do przedwojennej tradycji wystawiania dzieł operowych w Sopocie.
Więcej informacji na www.balticoperafestival.pl.
tekst: Dorota Patzer