piątek, 22 listopada, 2024

Sierpień w galeriach Mazowieckiego Instytutu Kultury

Kolejne odsłony projektu „#LasRzeczy” w Galerii Foksal, instalacja przestrzenna „Drzewa” Macieja Duchowskiego w Galerii XX1 i wystawa prac laureatów 12. Międzynarodowego Biennale Miniatury w Galerii Test – to kontynuacja lata ze sztuką! 

Galeria FOKSAL

Projekt #LAS RZECZY

Tytuł #LasRzeczy (łac. silva rerum) wywodzi się od określenia popularnych szlacheckich kronik domowych, będących zbiorem zapisków zwykle o bardzo zróżnicowanej treści i formie. Projekt ma rozrastać się jak las. Ma być jak żywa tkanka, rozprzestrzeniająca się organiczna struktura. Zbiór prezentowanych prac jest niejednorodny, zmienia się stopniowo, mniej lub bardziej dynamicznie, rozgałęzia się w różnych nieoczekiwanych kierunkach. Artystki i artyści funkcjonują we własnych rzeczywistościach, ich prace tematycznie nie posiadają wspólnego mianownika, są skończone lub szkicowe, obarczone ciężarem emocjonalnym lub opowiedziane są w zupełnie lekkiej formie. Kolejne elementy / etapy swoich prac udostępniają cyklicznie, co jakiś czas, równocześnie lub bez koordynacji. Projekt ma inspirować do przepływu energii między nimi.
Projekt #LasRzeczy został zapoczątkowany w kwietniu 2020 roku w czasie pandemii COVID-19. W sposób naturalny wykorzystuje on język Internetu – głównym narzędziem nawigacji jest tu chmura tagów, którymi oznaczane są prace. Struktura projektu zakłada możliwość rozwijania go przez dodawanie nowych prac, ale również przez włączanie do niego kolejnych artystek i artystów.

#LAS RZECZY 2023 | Eros, Tanatos i Mindfulness

KINGA DOBOSZ | MICHAŁ KMIECIK | MARTYNA MILLER

W lipcu i sierpniu w Galerii Foksal odbywają się prezentacje trzech wystaw w ramach projektu #lasrzeczy 2023. Zaproszeni zostali do współpracy: Kinga Dobosz, Michał Kmiecik oraz Martyna Miller. Rozmowy z wymienionymi artystkami / artystami pozwoliły szeroko zakreślić problematykę tegorocznej edycji programu i objąć wszystkie jego części hasłem ,,Eros, Tanatos i Mindfulness’’. 
Wspólnie przyjrzymy się kolejnym odsłonom i prześledzimy przenikanie się wątków śmierci, rozkoszy i kapitalistycznego wyzysku w następujących po sobie odsłonach projektu. 

MARTYNA MILLER | 12-13.08 | 
wernisaż 11 sierpnia 2023r (pt), godz. 18:00-21:00
Celem tego projektu, rozwijanego przez artystkę od 2016, jest wytwarzanie nowej wizualności seksualności. Miller formułuje archiwum seksualnych wspomnień, a także nowych praktyk pracy z seksualnym doświadczeniem. Wykorzystuje różne metody pracy z ciałem oraz medium wideo, ale także rozmowy, refleksje i język – by przywrócić seksualności jej społeczny wymiar.

projekt #lasrzeczy 2023
kuratorka: Martyna Stołpiec foksal@mik.waw.pl 
GALERIA FOKSAL ul. Foksal 1/4, wstęp wolny Więcej informacji → Galeria Foksal. Projekt #lasrzeczy


Galeria XX1

MACIEJ DUCHOWSKI Drzewa  | do 18 sierpnia | 

Maciej Duchowski jest autorem szesnastu wystaw indywidualnych oraz uczestnikiem wielu wystaw zbiorowych. Zajmuje się malarstwem, rysunkiem, fotografią, tworzy obiekty rzeźbiarskie oraz instalacje dźwiękowe. 
Jego prace układają się w cykle tworzące różne narracje – łączą one w sobie elementy abstrakcyjne, dotyczące sposobów percepcji z takimi, które wynikają z procesów i wydarzeń życia społeczno-politycznego.
koordynatorka: Agnieszka Rogóz xx1@mik.waw.pl
Maciej Duchowski Drzewa
wystawa potrwa do 18 sierpnia 
Galeria XX1 Al. Jana Pawła II 36, wstęp wolnyWięcej informacji → Maciej Duchowski Drzewa
Fot. Maciej Duchowski

Fot. Maciej Duchowski


Galeria TEST

12. MIĘDZYNARODOWE BIENNALE MINIATURY

Wystawa pokonkursowa

Wystawa pokonkursowa „12. Międzynarodowe Biennale Miniatury” (pod patronatem Prezydenta Miasta Częstochowy) prezentuje prace artystów wykonane w technice malarstwa, grafiki, rysunku i fotografii monochromatycznej.
Siłą wystawy i gwarancją przyjemności jej oglądania jest ogromne zróżnicowanie prac, mnogość technik oraz całe spektrum pomysłów twórców o odmiennych osobowościach, pochodzących z różnych stron świata. Wszystkich połączył cel, by twórcze impresje zawrzeć w intymnym mikroświecie — w ramach miniatury. Artyści posłużyli się formą realistyczną, abstrakcyjną, zaprezentowali nastrojowe, syntetyczne ujęcia tematu pomniejszonego do odpowiedniej skali, pokusili się o szczegółowe lub uogólnione formy. Nieraz konwencja miniatury pozwoliła skoncentrować im się na detalu otaczającego świata, który stał się samoistnym, samowystarczalnym kosmosem.
koordynatorka: Anna Hlebowicz a.hlebowicz@mik.waw.pl
12. Międzynarodowe Biennale Miniatury
Wystawa potrwa do 30 sierpnia.
Galeria Test ul. Marszałkowska 34/50, wstęp wolny Więcej informacji → Międzynarodowe Biennale MiniaturyMajka Dokudowicz

Majka Dokudowicz


Źródło:

stopka MIK+25Mazowsze.png

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

Muzeum Małopolski Zachodniej w Wygiełz...

VIII Forum Regionalne Między Małopolską a Górnym Śląskiem pt. „Po nitce do kłęb...

Barwy holi

W starożytnej Mithili – krainie położonej u podnóży Himalajów, poprzecinanej rz...

Pierwsze z cyklu spotkań – prele...

To wydarzenie w Międzyzdrojach otwiera serię spotkań-prelekcji poświęconych szt...

Dwie dusze twórcy ludowego

Otwarcie wystawy: 4 listopada 2024 (wernisaż) wystawa dostępna dla zwiedzającyc...

Ogień. Opowieść o Janis Joplin

Powieść ukazuje burzliwe życie Janis Joplin. W tej wciągającej historii na...