piątek, 1 listopada, 2024

Wejście w historię” poświęcone dramatycznym warunkom życia polskiej ludności cywilnej w powstańczej Warszawie

W Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku miała miejsce kolejna w tym roku odsłona cyklu „Wejście w historię”, tym razem wydarzenie było poświęcone dramatycznym warunkom życia polskiej ludności cywilnej w powstańczej Warszawie.

Ekspozycję otworzył z-ca dyrektora ds. naukowych MIIWŚ, dr Marek Szymaniak: Dzisiaj będziemy opowiadać o Powstaniu Warszawskim w kontekście, o którym mówi się nieco rzadziej, będziemy opowiadać o sytuacji ludności cywilnej, w której znalazła się od 1 sierpnia aż po kres Powstania do początku października 1944 roku (…) W trakcie Powstania Warszawskiego zginęło około 120 tysięcy przedstawicieli ludności cywilnej, w tym dzieci, kobiety, osoby starsze. Niemcy dopuszczali się bestialskiego  ludobójstwa przez cały okres trwania tego zrywu narodowego (…) w sposób bezwzględny (…) Gehenna ludności cywilnej Warszawy nigdy nie doczekała się nawet elementarnego zadośćuczynienia (…) Pamięć o stolicy, która została zniszczona w sposób totalny, jest naszym obowiązkiem(…).

Następnie głos zabrał Wojciech Łukaszun, kierownik Działu zbiorów MIIWŚ: Powstanie Warszawskie bywa nazywane Bitwą o Warszawę, najkrwawszą bitwą w historii Polski i oprócz tych walczących, byli tam właśnie oni cywile, którzy próbowali  żyć, próbowali opiekować się swoimi  rodzinami, były to osoby starsze, dzieci. Czasami w czasie Powstania  wręcz te dzieci się rodziły, matki w tych tragicznych warunkach traciły pokarm, nie było czym tych dzieci karmić. Działy się tam straszliwe dramaty(…) Delegatura Rządu i struktury Armii Krajowej rozumiejąc problem i skalę zapotrzebowania zorganizowały akcję pomocy zbiórki kleików, różnych kaszek, mleka w proszku (…).

Prezentowane na wystawie eksponaty tj.:  plakat z apelem o pomoc żywnościową dla najmłodszych mieszkańców powstańczej Warszawy autorstwa oficera AK ppor. Mieczysława Jurgielewicza ps. Narbutt / Zbiory MIIWŚ, plecak uszyty podczas powstania warszawskiego dla pogorzelców, rodziny Baran, których mieszkanie i większość mienia spłonęło.  / Zbiory MIIWŚ / Dar Walerii Baran, wykonany ręcznie w czasie okupacji miś – zabawka, który należał do Marii Całki, urodzonej w 1943 r. Jej ojciec ppor. Leon Całka ps. Feliks, oficer AK, został rozstrzelany przez Niemców w trakcie powstania warszawskiego podczas masowej egzekucji ulicznej na Ochocie, Warszawa 1943-1944 r. / Zbiory MIIWŚ / Dar Marii Całki, oglądać będzie można w MIIWŚ do połowy września tego roku.

Wydarzenie poprowadziła dr Zuzanna Szwedek-Kwiecińska rzecznik MIIWŚ.

#WejściewHistorię

„Wejście w historię” to akcja, w ramach której na poziomie -1 Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku (przy wejściu głównym) prezentowane są eksponaty związane z aktualnymi rocznicami, wydarzeniami wojennymi lub zagadnieniami okresu wojny i okupacji. Ideą cyklu jest przede wszystkim pokazanie eksponatów na co dzień nieprezentowanych w przestrzeni Muzeum, a związanych z interesującym zdarzeniami i osobistymi historiami.

tekst: dr Zuzanna Szwedek-Kwiecińska

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowski...

Temat strat wojennych jest niezwykle ważnym elementem badań nad polskim dziedzi...

Utwór konserwatorski w polskim prawie ...

Nakładem Wydawnictwa Uniwersytetu Gdańskiego ukazała się książka prof. Piotra Ś...

ARKADY – Wydawnictwo akademickie...

Wydawnictwo ARKADY działa na rynku wydawniczym od maja 1957 roku, natomiast od ...

Pora na zakup nowego systemu do ewiden...

MUZEO to system uniwersalny, kompleksowy i elastyczny, wspomagający pracę muzeó...

Mistrzynie. Eseje o polskich artystkac...

Mistrzynie to stworzony przez Dagmarę Budzbon-Szymańską zbiór esejów na te...