poniedziałek, 25 listopada, 2024

81-sza rocznica utworzenia KL Auschwitz-Jawischowitz

15 sierpnia 2023 minęło 81 lat od przybycia pierwszego transportu 150-ciu więźniów z niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady KL Auschwitz-Birkenau do podobozu KL Auschwitz-Jawischowitz. Byli to Żydzi deportowani do KL Auschwitz z Francji. To pierwszy przypadek w niemieckim nazistowskim systemie obozowym wykorzystania więźniów do przymusowej niewolniczej pracy pod ziemią.

 Uroczystości odbyły się dziś o godzinie 10:00 tej, wszyscy, którzy chcieli upamiętnić to wydarzenie mogli oddać część i poświęcić chwile na zadumę.

W imieniu Posła na Sejm Pana Krzysztofa Kozika wiązankę złożyła Dyrektor Biura Poselskiego Pani Izabela Miłkowska, w imieniu Gminy Brzeszcze Zastępca Burmistrza Pan Łukasz Kobielusz, w imieniu Rady Miejskiej w Brzeszczach Przewodniczący Rady Miejskiej w Brzeszczach Pan Zbigniew Kolasa wraz z Radnymi Panem Aleksandrem Zontek, Panią Danutą Sochą i Panią Izabelą Miłkowską, w imieniu Powiatu Oświęcimskiego Pani Teresa Jankowska Członek Zarządu Powiatu i Pani Ewa Pawlusiak Radna Powiatu Oświęcimskiego, w imieniu Gminy Oświęcim Przewodnicząca Rady Gminy Oświęcim Pani Bernardyna Bryzek  z Radnym Panem Zbigniewem Krzemieniem, w imieniu Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau Pan Wicedyrektor Andrzej Kacorzyk, Pani Dorota Mleczko w imieniu Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej, delegacja Wspólnty Samorządowej,  delegacja Klubu Gazety Polskiej,  delegacja Towarzystawa Inicjatyw Lokalnych Libero w Brzeszczach, delegacja Stowarzyszenia Pokolenia koło w Brzeszczach, pozostałe delegacje stowarzyszeń oraz mieszkańców.

Utworzony w 1942 roku podobóz KL Auschwitz-Jawischowitz w 1944 roku osiągnął stan maksymalny tj. ponad 2500 osadzonych. Byli to więźniowie pochodzący z krajów całej ówczesnej okupowanej Europy – Polski, Francji, Holandii, Czech, Słowacji, Włoch, Belgii, Węgier, Jugosławii, Rosji, Austrii, Ukrainy, Niemiec. W 95% więźniami byli Żydzi, pozostałą część stanowiły osoby pochodzenia nieżydowskiego. Warunki pracy więźniów i życia w podobozie były bardzo ciężkie, panowała w nim wysoka śmiertelność, odbywały się też częste selekcje więźniów. Nie jest dokładnie ustalona liczba ofiar niemieckiego nazistowskiego podobozu KL Auschwitz-Jawischowitz, ale pochłonął on życie kilku tysięcy więźniów, z czego co najmniej około 2 tysięcy ludzi zginęło tylko w następstwie samych przeprowadzanych w obozie selekcji.

15 sierpnia 2022 roku po 81 latach – upamiętniliśmy to wydarzenie w Miejscu Pamięci pod pomnikiem ofiar podobozu KL Auschwitz-Jawischowitz symbolicznym złożeniem kwiatów.

Organizatorami dzisiejszych uroczystości byli:

Burmistrz Brzeszcz Pan Radosław Szot

Prezes Fundacji Pobliskie Miejsca Pamięci Auschwitz-Birkenau Agnieszka Molenda-Kopijasz,

Źródło:

Fundacja Pobliskie Miejsca Pamięci Auschwitz-Birkenau

foto: Krzysztof Kołodziejczyk

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

Muzeum Małopolski Zachodniej w Wygiełz...

VIII Forum Regionalne Między Małopolską a Górnym Śląskiem pt. „Po nitce do kłęb...

Barwy holi

W starożytnej Mithili – krainie położonej u podnóży Himalajów, poprzecinanej rz...

Pierwsze z cyklu spotkań – prele...

To wydarzenie w Międzyzdrojach otwiera serię spotkań-prelekcji poświęconych szt...

Dwie dusze twórcy ludowego

Otwarcie wystawy: 4 listopada 2024 (wernisaż) wystawa dostępna dla zwiedzającyc...

Ogień. Opowieść o Janis Joplin

Powieść ukazuje burzliwe życie Janis Joplin. W tej wciągającej historii na...