Akcja przypominająca o zaletach czytania i o tym, że książka to świetna towarzyszka podróży zagości na dworcu PKP Kraków Główny w piątek (25.08). Wydarzenie organizowane przez Narodowe Centrum Kultury i Polskie Koleje Państwowe we współpracy z Wojewódzką Biblioteką Publiczną w Krakowie oraz Biblioteką Kraków.
Od godz. 11 do godz. 19 w holu na przeciwko kas biletowych na wszystkich chętnych będzie czekać mobilna biblioteczka, zaaranżowana strefa relaksu z książką, a najmłodsi podróżujący będą mogli posłuchać czytanych bajek.
Główną atrakcją będzie mobilna biblioteczka czyli wielki, bookcrossingowy regał z książkami. Każdy znajdzie tam coś dla siebie. Aby książek nie zabrakło wspierać ją będzie Lotna Czytelnia czyli dobrze znany krakowianom rower cargo wypełniony książkami. Na półkach pojawią się wydawnicze nowości, tytuły dla dzieci oraz dorosłych. Dostępne pozycje z pewnością umilą oczekiwanie na pociąg lub samą podróż. Mieszkańcy i pasażerowie będą mogli za darmo wziąć ze sobą nową książkę, ale i przynieść tam publikacje, których już nie potrzebują. Lektury na regał zapewniają m.in. Państwowy Instytut Wydawniczy, Warsztaty Kultury, wydawnictwo Znak czy wydawnictwo NCK.
Chętni będą mogli również wpisać się do specjalnej, podróżującej księgi pamiątkowej. Jest ona dostępna we wszystkich miastach na trasie „Pociągu do czytania”. Można tam opisać swoją podróż, polecić innym ulubioną książkę, a także coś narysować lub stworzyć pocztówkę z podróży.
Wydarzenie współtworzy Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie oraz Biblioteka Kraków. Bibliotekarze będą dbać o czytelniczą strefę relaksu, doradzą odpowiednią lekturę, poczytają najmłodszym.
Informacje na temat wydarzenia znajdują się na Facebooku
„Pociąg do czytania” rozpoczął swoją trasę 4 sierpnia na stacji Warszawa Wschodnia. 11 sierpnia zawitał do Katowic, 18 sierpnia odwiedził Gdynię, w najbliższy piątek zatrzyma się w Krakowie, a trasę zakończy we Wrocławiu. Celem akcji jest promocja czytelnictwa.
Akcja „Pociąg do czytania” jest organizowana przez Narodowe Centrum Kultury w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 i w partnerstwie z Polskimi Kolejami Państwowymi oraz lokalnymi bibliotekami.
Źródło: Serwis Prasowy UMWM