Instytut Polonika oraz Muzeum Ziemi Chełmińskiej zapraszają na uroczyste otwarcie wystawy.
Miejsce: Kinoteatr RONDO, ul. Dworcowa 23, Chełmno
Data: (czwartek) 31.08.2023 r, godz. 16:00
wstęp wolny
Wernisaż z udziałem dyrektor Muzeum Ziemi Chełmińskiej, Adama Jędryczka oraz dyrektor Instytutu Polonika, Dorotą Janiszewską- Jakubiak
Podczas wernisażu zostanie zaprezentowany reportaż ukazujący kulisy pracy artysty nad akwarelami.
Wystawa „Tytus Brzozowski. 12 miast” stanowi ciekawe odzwierciedlenie naszej pracy. – mówi Adam Jędryczka, dyrektor Muzeum Ziemi Chełmińskiej. – Pokazuje miejsca na świecie, w których istnieją materialne ślady obecności Polaków. My jako muzeum regionalno-historyczne również popularyzujemy obiekty, postacie związane z regionem – w niektórych przypadkach znane również na całym świecie, jak chociażby dr Ludwik Rydygier. Dzięki współpracy z Chełmińskim Domem Kultury chcemy tę wystawę pokazać szerokiemu odbiorcy w kinoteatrze Rondo, które tworzy swego rodzaju centrum rozrywkowo-kulturalne naszego miasta. Dzięki tej współpracy, także z Instytutem Polonika, możemy wspólnie zadbać o dziedzictwo kulturowe naszych przodków i poznawać dotąd nieznane historie. Ma to szczególne znaczenie, ponieważ wiemy, jak ważne jest, aby tę pamięć utrzymać i przekazać kolejnym pokoleniom. – zaznacza dyrektor.
Cykl malarski prezentuje 12 miast z różnych części świata, w których odnaleźć można materialne ślady obecności Polaków. Prezentowana wystawa akwareli to efekt współpracy Tytusa Brzozowskiego, architekta, akwarelisty, z Instytutem POLONIKA, realizowanej w ramach Programu MKiDN Kultura Inspirująca, której celem jest promocja na arenie międzynarodowej najbardziej wartościowych zjawisk polskiej kultury.
Cieszę się, że wystawę będą mogli zobaczyć mieszkańcy Chełmna. Nieoczywiste obrazy Tytusa Brzozowskiego nie tylko zachwycą oglądających – i nie chodzi tylko o formę i kunszt artysty – ale skłonią do refleksji, zabiorą widza w nieoczywistą wędrówkę po świecie z pogranicza surrealizmu i realizmu, w której tematem przewodnim jest historia, sztuka i architektura. – mówi Dorota Janiszewska-Jakubiak, dyrektor Instytutu Polonika. – To niezwykle barwna wystawa, a przy tym wymagająca od widza uważności, zatrzymania na szczególe. – dodaje.
Wystawa Tytus Brzozowski 12 miast do tej pory prezentowana była w kilku miastach w Polsce np. w Muzeum im. Bolesława Biegasa w Warszawie, w Muzeum Kazimierza Pułaskiego w Warce, Muzeum Historycznym Skierniewic, w Centrum Dialogu Kultur w Węgrowie, a ponadto za granicą m.in. w Muzeum Polskim w Ameryce w Chicago, w Muzeum Polskim w Raperswilu, w Polskim Ośrodku Społeczno-Kulturalnym w Londynie oraz w Ratuszu w Wilnie.
Seria obrazów dla Instytutu była dla mnie bardzo ważną podróżą.– mówi Tytus Brzozowski, autor akwarel. – Uwielbiam odkrywać i poznawać miasta, ich atmosferę i niepowtarzalny charakter. Odkrywanie polskich wątków dostarczyło mi mnóstwa satysfakcji. Zależało mi, aby pomysł na każdy obraz zawierał charakter danego miasta harmonijnie spleciony z ważnymi dla Polaków obiektami. Szukałem wrażenia, jakie dane miejsce może w nas wywoływać, a poruszałem się w gamie odczuć od zachwytu nad wielkomiejską skalą po zdziwienie czy nostalgię. – dodaje.
Praca nad cyklem akwarel była swoistym wyzwaniem artystycznym. Jak zaznacza Tytus Brzozowski, ważne dla niego było uzyskanie wyjątkowości w obrazach (każdy z nich jest odrębnym obrazem, choć nawiązującym do poprzednich w swej stylistyce i formie artystycznej). Cykl wieńczy obraz nr 13 – kolaż, który pokazuje elementy zaczerpnięte z dwunastu obrazów. Jako inspiracja do jego powstania posłużyła artyście koncepcja Franka Lloyda Wrighta zastosowana w Muzeum Guggenheima w Nowym Jorku. Tytus Brzozowski namalował spiralę, na której ustawił ważne elementy z poprzednich obrazów, dzięki czemu, oglądający ma poczucie, że jest w muzeum i ogląda namalowane obiekty z różnych stron.
Wystawę „Tytus Brzozowski. 12 miast” będzie można oglądać Kinoteatrze RONDO, ul. Dworcowa 23 w Chełmnie, do 31 października.
Muzeum Ziemi Chełmińskiej jest współorganizatorem wystawy.
Instytut Polonika przygotował także specjalną wersję wystawy online na platformie Google Art & Culture à tutaj
O twórcy
Tytus Brzozowski – absolwent Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej. Studiował i praktykował w Finlandii, gdzie poszukiwał surowego nordyckiego wzornictwa i sztuki. Środowisko architektów udekorowało artystę medalem Bene Merentibus w uznaniu jego zasług dla rozwoju Architektury Polskiej poprzez jej propagowanie w Polsce i na świecie w oryginalnych formach malarskich. Prace artysty wykorzystywane są przez Polską Organizację Turystyczną do promocji turystyki w Polsce np. na Międzynarodowych Targach Turystycznych World Travel Market w Londynie. Obrazy akwarelisty wystawiano również podczas Sezonu Kultury Polskiej w Ningbo oraz Chengdu Europe Culture Season w Chinach, jego wystawy odbyły się również m.in. w Chicago czy szwajcarskim Rapperswilu. Akwarele Tytusa wykorzystano przy produkcji filmu „Po apokalipsie” zrealizowanego przez Dom Spotkań z Historią. Artysta jest autorem wielkoformatowej książki obrazkowej: „Miastonauci” przedstawiającej podróż po magicznym świecie składającym się z najważniejszych elementów polskich miast.
Narodowy Instytut Polskiego Dziedzictwa Kulturowego za Granicą POLONIKA jest wyspecjalizowaną państwową instytucją kultury powołaną w 2017 r. przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. Piotra Glińskiego. Instytut prowadzi projekty o charakterze konserwatorskim, naukowo-badawczym, edukacyjnym i popularyzatorskim. Dzięki nim zachowywane są materialne świadectwa naszych dziejów i przywracana jest pamięć o ważnych dla współczesnych Polaków osobach oraz istotnych faktach historycznych.
tekst: Lukrecja Jaszewska / Instytut Polonika