Jednym z motywów, towarzyszących wystawie, prezentowanej w Centrum Dokumentacyjno-Wystawienniczym Niemców w Polsce, jest język: nośnik treści, kultury i wartości. Zapraszamy serdecznie na zwiedzanie wystawy po polsku, śląsku i niemiecku.
Sercem Centrum Dokumentacyjno-Wystawienniczego Niemców w Polsce jest wystawa stała „Niemcy w Polsce – historia i teraźniejszość”, przybliżająca zwiedzającym dzieje Niemców w Polsce od średniowiecza do czasów współczesnych. Nowoczesna ekspozycja stanowi połączenie scenografii i multimediów z autentycznymi elementami uzupełnionymi replikami i reprodukcjami. Ożywiona scenografia, nagrania audio i video oraz projekcje wprowadzają zwiedzających w historyczne kulisy, oddziałując na wszystkie zmysły oraz oferując niezapomniane spotkanie z historią i codziennością niemieckiej społeczności w Polsce.
Jednym z motywów, towarzyszących wystawie w szczególny sposób, jest język. Na poszczególnych, poświęconych różnym okresom historycznym stanowiskach dowiadujemy się między innymi o tym, jak język niemiecki przenikał do języka polskiego, w jaki sposób wynalazek druku wpłynął na rozprzestrzenianie się języka i wyrażanych przez niego: wiedzy, idei i poglądów; jak bardzo język stawał się narzędziem propagandy czy też jak usilnie walczono ̶ i walczy się do tej pory ̶ o jego zachowanie w kręgach mniejszości niemieckiej.
To między innymi za pomocą języka możliwe jest zachowanie tożsamości społeczności; to on ma dla mniejszości narodowych i etnicznych szczególną wartość.
Organizowane w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa zwiedzanie z przewodnikiem odbędzie się w sobotę, 9 września 2023, w godzinach:
• 10:30 – w języku polskim,
• 13:00 – w języku śląskim,
• 15:30 – w języku niemieckim.
Zachęcamy do zgłoszeń pod numerem: +77 407 50 12. Więcej informacji na profilu Centrum na Facebooku: https://fb.me/e/33jIBVI94
Zapraszamy serdecznie!
Źródło: Centrum Dokumentacyjno-Wystawiennicze Niemców w Polsce