W imieniu dyrektora Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku dr. hab. Grzegorza Berendta w 84. rocznicę agresji sowieckiej na Polskę zapraszam do Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku na wernisaż plenerowej wystawy „Twarz Odwagi. Witold Pilecki (1901-1948)”. Uroczyste otwarcie odbędzie się na placu przy budynku MIIWŚ 17 września (niedziela) o godzinie 14.00.
Biograficzna instalacja prezentuje losy jednego z największych polskich bohaterów – rotmistrza Witolda Pileckiego, człowieka niezwykłego losu.
Był wnukiem powstańca styczniowego, harcerzem, artystą, uczestnikiem Bitwy Warszawskiej, ziemianinem, społecznikiem, szczęśliwym mężem i dobrym ojcem, obrońcą Polski w 1939 roku, członkiem ruchu oporu, powstańcem warszawskim, żołnierzem armii Andersa. Po wojnie wrócił do kraju, by tworzyć podziemie niepodległościowe przeciwko sowietom.
Wykazał się bezprecedensową w skali świata odwagą – w 1940 roku zgłosił się na ochotnika, by wejść do obozu koncentracyjnego w Auschwitz, z którego brawurowo zbiegł po 947 dniach. (Ten moment oddaje jego pomnik stojący na placu Władysława Bartoszewskiego 1.)
W raporcie napisanym po ucieczce przekazał światu prawdę o zbrodniczej działalności Niemców.
Po wojnie aresztowany, bestialsko torturowany i skazany na śmierć przez komunistów za działalność wrogą Polsce Ludowej, nigdy nie wyrzekł się swoich ideałów. Do końca chronił żonę, dzieci, współpracowników, całą winę biorąc na siebie.
Ekspozycja jest formą nowoczesnej interpretacji pomnika Rotmistrza, okazją do poznania wartości, którymi się w życiu kierował, osobistego zgłębiania tajemnicy życia jednego z najodważniejszych ludzi II wojny światowej.
dr Zuzanna Szwedek-Kwiecińska, Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku