Muzeum Wisły i Centrum Konserwacji Wraków Statków w Tczewie ponownie znalazły się na liście renomowanych instytucji biorących udział w Europejskich Dniach Dziedzictwa – największym projekcie kulturalno-edukacyjnym w Europie. Już 16 września, w dwóch tczewskich oddziałach Narodowego Muzeum Morskiego, będzie można uczestniczyć w różnorodnych wydarzeniach i aktywnościach, które przybliżą historię regionu oraz dziedzictwo związane z Wisłą i statkami rzecznymi. Wstęp jest bezpłatny.
„Żywe dziedzictwo – tradycje od pokoleń” – tegoroczne hasło wydarzenia nawiązuje do jubileuszu 20-lecia uchwalenia konwencji UNESCO w sprawie ochrony niematerialnego dziedzictwa kulturowego, a także 10-lecia Krajowej listy niematerialnego dziedzictwa kulturowego. Tradycje przekazywane z pokolenia na pokolenie są jednym z najistotniejszych elementów dziedzictwa kulturowego każdej społeczności. To właśnie one ją spajają oraz pozwalają trwać w czasie i przestrzeni.
– Dla naszych gości przygotowaliśmy warsztaty tworzenia łódek z kory. W procesie ich tworzenia wykorzystamy wyłącznie naturalne materiały. To nie tylko okazja do rozwijania kreatywności, ale także do nauki tradycyjnych technik rzemieślniczych” – zachęca Patryk Herdzik z Działu Edukacji Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku. Jedną z atrakcji będą również warsztaty tworzenia lin oraz Koło Fortuny. – Zwiedzający będą mogli wylosować zadanie polegające na udzieleniu odpowiedzi na pytanie lub zmierzyć się z ciekawym wyzwaniem. Przygotowaliśmy też specjalne miejsce, które posłuży do zrobienia pamiątkowego zdjęcia z wykorzystaniem kreatywnych przedmiotów – dodaje Patryk Herdzik.
Jedną z atrakcji Muzeum Wisły w Tczewie będzie rodzinna gra „Odkrywcy Wisły”, podczas której nasi goście wymyślą fabułę własnej przygody, odkrywając jednocześnie tajemnice i historię królowej polskich rzek.
„Od deski do deski. Sztuka budowania łodzi”
Muzeum Wisły i Centrum Konserwacji Wraków Statków
16.09.2023 r.
Godz. 10.00 – 16.00
– „Człowiek i rzeka. Łodzie i szkutnicy” – samodzielne zwiedzanie wystawy
– Koło fortuny z nagrodami
– Warsztaty szkutnicze
– Warsztaty powroźnicze
– Tworzenie przypinek
– Pamiątkowe zdjęcia z użyciem rekwizytów
– Rodzinna gra „Odkrywcy Wisły”
WSTĘP WOLNY
Źródło: Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku