Zapraszamy na pierwsze w semestrze jesienno-zimowym 2023 seminarium naukowe, podczas którego dr Agnieszka Kajczyk i Anna Duńczyk-Szulc opowiedzą o świadectwach wizualnych Zagłady. Wydarzenie rozpocznie się we wtorek 3 października o 11:00 w formule stacjonarnej w sali ŻIH w Błękitnym Wieżowcu (Plac Bankowy 2, wejście od ul. Tłomackie).
Z wielu spojrzeń składa się obraz całości na minioną rzeczywistość. Kontakt z materiałami wizualnymi z getta warszawskiego jest zawsze fragmentaryczny, często obciążony etycznie, o niejasnych lub nieznanych intencjach, wobec czego stawia on pytanie o to, kto i w jaki sposób patrzy na getto i jego mieszkańców. Czyją de facto historię materiały te opowiadają? Na seminarium zostaną m.in. omówione historie autorów: sprawców przemocy, jej świadków i tych, którzy tej przemocy doświadczają, ukazujące różne spojrzenia – zapośredniczone przez medium fotograficzne i filmowe – na to samo miejsce reprezentujące jednak różne, nierzadko skrajne perspektywy.
Anna Duńczyk-Szulc – absolwentka Instytutu Etnologii i Antropologii Kulturowej Uniwersytetu Warszawskiego. Jest współkuratorką wystawy stałej w Żydowskim Instytucie Historycznym „Czego nie mogliśmy wykrzyczeć światu”, była odpowiedzialna merytorycznie za fotografie prezentowane na wystawie czasowej „Gdzie jesteś? Rdz 3,9”, jest też redaktorką książki Rozproszony kontakt. Fotografie z Archiwum Ringelbluma na nowo odczytane, współautorka książki: Antologia spojrzeń. Getto warszawskie – fotografie i filmy. Obecnie pełni funkcję wicedyrektorki Muzeum Warszawy.
dr Agnieszka Kajczyk – kulturoznawczymi, historyczka, kierowniczka Działu Dokumentacji Dziedzictwa w Żydowskim Instytucie Historycznym im. E. Ringelbluma, współpracowniczka IH PAN. Autorka Nalewki. Opowieść o nieistniejącej ulicy oraz artykułów na temat powojennych filmów żydowskich. Współautorka książek: Antologia spojrzeń. Getto warszawskie – fotografie i filmy, Archiwum ważniejsze niż życie.
_____
Zdjęcie: Album ppłk. Franciszka Przymusińskiego (wiosna 1942- kwiecień 1943), Żydowski Instytut Historyczny im. E. Ringelbluma
Źródło: Żydowski Instytut Historyczny