czwartek, 9 maja, 2024

Zdzisław Tohl

Urodzony w 1954 r. w Przemyślu. Absolwent Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Jarosławiu. Studia w Instytucie Malarstwa, Rzeźby i Architektury im. J. Riepina w Sankt Petersburgu (Rosja) oraz na Wydziale Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie w pracowni prof. Tadeusza Łodziany. Dyplom w roku 1979, specjalizacja medalierska w pracowni prof. Zofii Demkowskiej. Od 1983 roku organizował i prowadził w Gorlicach Galerię Sztuki BWA. Członek ZPAP do 2000 r. oraz Stowarzyszenia „Sztuka podhalańska”. Brał udział w wystawach nowosądeckiego oddziału ZPAP oraz wystawach „Sztuki podhalańskiej”. Udział w wystawach zbiorowych i indywidualnych w Gorlicach, Przemyślu, Jarosławiu, Dębicy, Bieczu, Nowym Sączu, Krakowie, Bardejowie (Słowacja), Presowie (Słowacja), Miskolc (Węgry), Smoljan (Bułgaria). W latach 2007 – 2022 dyrektor małopolskiej instytucji kultury – Muzeum Dwory Karwacjanów i Gładyszów. Autor kilkudziesięciu tablic pamiątkowych, statuetek, pomników i projektów wystroju wnętrz.

Zdzisław Tohl był inicjatorem oraz współautorem koncepcji odbudowy Dworu Karwacjanów w Gorlicach, obecnej siedziby Głównej Muzeum. Pełnił nadzór merytoryczny nad prowadzonymi pracami przy jego odbudowie (od chwil ich rozpoczęcia w roku 1984  r. do zakończenia w roku 1992 r.). Od momentu powstania w 1983 r. organizował galerię sztuki współczesnej w Gorlicach. Za jego kierownictwa placówka ta stała się Galerią o szerokim kręgu oddziaływania. O możliwość zaprezentowania tu swojej twórczości zabiegali znaczący artyści polscy.

Był współautorem idei upamiętnienia Bitwy Gorlickiej (jako członek – założyciel komitetu) i współorganizator obchodów 80- tej i 90- tej rocznicy tej Bitwy, promujący konieczność odbudowy i rewaloryzacji cmentarzy wojskowych z okresu I wojny światowej na ziemi gorlickiej (1993-95; 2003-2005).

Zdzisław Tohl był również gorącym orędownikiem rewaloryzacji i remontu Renesansowego Dworu Obronnego  w Szymbarku oraz organizatorem i wykonawcą (jako Dyrektor Muzeum) Ośrodka Konferencyjno- Wystawienniczego „Kasztel w Szymbarku”, który obecnie wraz z Galerią Sztuki „Dwór Karwacjanów” w Gorlicach, „Skansenem Wsi  Pogórzańskiej” im. prof. Romana Reinfussa w Szymbarku oraz ”Zagrodą Maziarską” w Łosiu z filią Cerkiew w Bartnem  tworzy  Muzeum Dwory Karwacjanów i Gładyszów.

Odznaczony: Złotym i Brązowym Krzyżem Zasługi RP, Złotym Krzyżem Małopolski, Brązowym i Srebrnym Medalem „Gloria Artis”, Medalem „Zasłużony dla kultury polskiej”, Srebrnym Medalem „Opiekun miejsc pamięci narodowej”, odznaczeniami Republik: Czech, Austrii i Węgier.

Źródło: Muzeum – Dwory Karwacjanów i Gładyszów w Gorlicach

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

WIKTORIA DUBOWIK / MALARSTWO, BATIK

Zapraszamy serdecznie na wernisaż malarstwa ukraińskiej artystki Wiktorii Dubow...

Nie połamać języka!!!

Już w piątek tłumaczka i filolog Beata Bednarowska będzie gościła w Poznaniu. ...

Chłop-niewolnik? Katalog wystawy

Muzeum Narodowe Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie Ul. Dwo...

OTWARCIE SEZONU LETNIEGO W SZYMBARSKIM...

28 kwietnia 2024 Skansen w Szymbarku Rejestracja Zapraszamy w niedziel...

ŚWIAT DZIECIĘCY W RYSUNKU I GRAFICE MA...

25 kwietnia 2024 - 23 czerwca 2024 Dwór Karwacjanów Już od czwa...