piątek, 17 maja, 2024

Niech się święci…. Bydgoszcz w PRL-u

Do 1948 roku w ramach uroczystości organizowanych przez socjalistów odprawiane były msze święte czy nabożeństwa, co miało sugerować obywatelom ciągłość przedwojennej państwowości i demokracji. Szybko jednak społeczeństwu zaczęto wpajać kult Stalina. Ponadto władze adaptowały święta kościelne do swojego kalendarza obchodów, przeinaczając ich sens i znaczenie religijne, traktując np. Boże Narodzenie jedynie jako część tradycji ludowej. W rytuałach wykorzystywano propagandę antyniemiecką – co po ciężkich doświadczeniach drugowojennych Polaków trafiało na podatny grunt.

Głównymi świętami w okresie PRL-u stały się 1 Maja i 22 Lipca, co zostało wyraźnie zaznaczone na wystawie. Punktem centralnym Święta Pracy był pochód (wyreżyserowany spektakl ideologiczny), w którym udział był przymusowy. W mieście nad Brdą kolumna szła Alejami 1 Maja (obecnie ul. Gdańska), aby dotrzeć do trybuny z dygnitarzami ustawionej przed siedzibą Rozgłośni Pomorskiej Polskiego Radia w Bydgoszczy (obecnie Polskie Radio PiK). Przy każdej okazji mocno akcentowano przyjaźń naszego kraju ze Związkiem Radzieckim i państwami bloku socjalistycznego.

Bydgoscy włodarze, działacze partyjni, a także sami mieszkańcy dużą wagę przykładali do uroczystości miejskich i rocznicowych. W omawianym okresie najhuczniej obchodzono 600-lecie lokacji miasta (1946 rok). W 1966 roku bydgoszczanie włączyli się w świętowanie ogólnopolskich obchodów 1000-lecia Chrztu Polski / Państwa Polskiego, a trzy lata później 30-lecia wybuchu II wojny światowej. Nie zapominano o świętach branżowych, np. o Dniu Wojska Polskiego, Dniu Nauczyciela i Dniu Kolejarza, ani o tych zajmujących stałe miejsce w kalendarzu, takich jak Dzień Kobiet czy Dzień Dziecka.

W czasach PRL-u, kiedy toczyła się permanentna walka władz komunistycznych z Kościołem katolickim, bydgoscy wierni nie zaprzestali praktyk religijnych. W uroczystość Bożego Ciała czcili Jezusa Chrystusa w Najświętszym Sakramencie, idąc w procesjach ulicami miasta. Tłumy bydgoszczan zgromadziła także peregrynacja kopii obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej w 1978 roku czy 190. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja obchodzona w 1981 roku.

Jednak dla większości mieszkańców Bydgoszczy szczególnymi dniami świątecznymi były te, które spędzali w gronie rodziny i przyjaciół. Do takich należały m.in. chrzest dziecka (w wersji świeckiej „nadanie imienia dziecku”), Pierwsza Komunia św., ślub cywilny i kościelny, Boże Narodzenie (Gwiazdka), Wielkanoc czy sylwester. I dlatego w przestrzeni wystawienniczej zaaranżowano pokój z wieczerzą wigilijną.

Na ekspozycji zgromadzone zostały archiwalne fotografie, plakaty, obiekty numizmatyczne i falerystyczne, filmy amatorskie i wspomnienia oraz przedmioty codziennego użytku związane ze świętowaniem bydgoszczan w minionej epoce. Lwia część zabytków pochodzi ze zbiorów bydgoskiego Muzeum Okręgowego. Nie zabrakło także obiektów pozyskanych z lokalnych instytucji i od osób prywatnych.

Wystawa jest podróżą do dawnej rzeczywistości, dla wielu lat dzieciństwa czy młodości. I pomimo panującego wówczas ustroju socjalistycznego i braku wolności może ona wywoływać uczucie nostalgii.

Kuratorki: dr Anna Nadolska, Daria Fosińska

Aranżacja plastyczna: Ewa Widacka-Matoszko

Produkcja wystawy: Łukasz Maklakiewicz

Fotografie: Wojciech Woźniak

tekst: dr Anna Nadolska

Pochód 1 Maja, pracownicy Zakładów Naprawczych Taboru Kolejowego, Zdzisław Krakowiak, 1.05.1978 r.

Procesja Bożego Ciała, Stanisław Pac-Pomarnacki, lata 60. XX w.

Dzień Wojska Polskiego, 12.10.1968

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

Całe piękno świata

Poruszająca opowieść strażnika Metropolitan Museum of Art o sztuce i życiu. ...

WIKTORIA DUBOWIK / MALARSTWO, BATIK

Zapraszamy serdecznie na wernisaż malarstwa ukraińskiej artystki Wiktorii Dubow...

Nie połamać języka!!!

Już w piątek tłumaczka i filolog Beata Bednarowska będzie gościła w Poznaniu. ...

Chłop-niewolnik? Katalog wystawy

Muzeum Narodowe Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie Ul. Dwo...

OTWARCIE SEZONU LETNIEGO W SZYMBARSKIM...

28 kwietnia 2024 Skansen w Szymbarku Rejestracja Zapraszamy w niedziel...