piątek, 22 listopada, 2024

Tydzień patriotyczny 9–19 listopada 2023

Zamek Królewski na Wawelu oraz TAURON pragną radośnie ucz­cić Naro­dowe Święto Niepo­dległości Ty­god­niem Patrio­tycz­nym trwa­jącym od 9 do 19 li­stopada na wawelskim wzgórzu. W interesującym prog­ramie budującym nowoczesne postawy obywa­telskie znalazła się gra terenowa i strefa edu­kacyjna. Jedną z form wyrażenia postawy pa­triotycznej będzie możliwość od­da­nia krwi na Wawelu już 9 listo­pada w godzinach od 9.00 do 15.00 #zostańbohaterem.

WSPÓLNOTA, PRZYSZŁOŚĆ, ZABYTKI

Głównymi hasłami tegorocznego Ty­godnia Patriotycznego będą: wspólnota, przyszłość, zabytki, a także indywidualna odpo­wiedzialność za kształtowanie obrazu ota­czającego nas świata. Możliwe do wyboru kierunki wskaże nam utworzona na Wawelu spe­cjalna strefa edukacyjna i wy­po­czynkowa – przestrzeń refleksji nad współ­­czesnymi postawami patrio­tycznymi. Udo­wodnimy, że za obecny stan świata odpowiadają często indywidu­alne decyzje. W stre­fie oby­watelskiej dostępne będą plansze z „piguł­kami wiedzy” i in­ne na­rzędzia służące do wzięcia udziału w rozmaitych aktywnościach edukacyjnych. Przed nami szereg pytań prowokujących nie tylko do refleksji, ale też do podejmowania działań w przestrzeni publicznej i angażowania się w życie publiczne. Nauczymy się czym, jest nasze dziedzictwo i jak możemy je chronić i jak odkrycia naukowe pomagają nam zmieniać świat na lepsze. Dowiemy się na przykład, że segregacja śmieci zmniejsza topnienie lodowców i wpływa na zmniejszenie umieralności zwierząt.

Strefa obywatelska będzie ogólnodostępna, bezpłatna i czynna od 9 listopada.

–  Czym jest współcześnie patriotyzm? Jak niepodległość kształtowała i kształtuje w nas postawy obywatelskie? Jak korzystać dziś z dziedzictwa historii? To pytania, które stają się żywe zwłaszcza w Dniu Niepodległości. Zamek Królewski na Wawelu wraz z firmą TAURON po raz kolejny stwarza wyjątkową, nowoczesną przestrzeń do współczesnej refleksji na temat patriotyzmu. Tegoroczna edycja wydarzenia jest silnie związana z naszą największą wystawą Obraz Złotego Wieku. Patrząc na osiągnięcia dynastii za panowania trzech ostatni monarchów, których fascynował otaczający świat, którzy w celu jego poznania i zmieniania zgłębiali widzę medyczną, przyrodniczą, geograficzną, mamy okazję przyglądnąć się również sobie, zadając, być może, fundamentalne pytania, o to gdzie jesteśmy  i do­kąd chcemy zmierzać spełniając własne marzenia – mówi prof. Andrzej Betlej, dyrektor Zamku Królewskiego na Wawelu.

ODDAJ KREW, #zostańbohaterem

Na wzgórzu, jak w ubiegłym roku, organizujemy mobilny punkt krwiodawstwa, zachęcając do ratowania życia i zdrowia potrzebujących (9 listopada od godz. 9.00 do 15.00). To jedna z do­stępnych dziś form, by wykazać się obywatelskim bo­ha­terstwem. Odwiedzających wzgórze wawelskie zapraszamy również przez cały dzień do specjalnej strefy TAURONA, gdzie będzie można odpocząć.

– Obchody Święta Niepodległości na Zamku Królewskim na Wawelu to nie tylko wyjątkowa okazja do wspólnego poznawania historii Polski, ale również możliwość włączenia się w niesienie pomocy najbardziej potrzebującym poprzez oddanie krwi. Tylko podczas ubiegłorocznej edycji tego wydarzenia zebrano ponad 230 litrów krwi. Liczymy, że w tym roku wydarzenie będzie cieszyło jeszcze większa popularnością – mówi Paweł Szczeszek, prezes Grupy TAURON.

Beata Mazurek – dyrektor Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Kra­kowie podkreśla, że medycyna w dzisiejszych czasach, mimo ogromnego postępu farmakologii, nie dysponuje lekiem, który zastąpiłby krew. – Można ją pozyskać jedynie od osób ogromnego serca i wrażliwości na los drugiego człowieka. Aby krwi nigdy dla nikogo nie zabrakło powinniśmy przy każdej możliwej okazji zachęcać i promować Honorowe Krwiodawstwo. Jedenasty listopada jest okazją, aby uczcić Dzień Odzyskania Niepodległości w wyjątkowy sposób, w wyjątkowym dla każdego Polaka miejscu. Dzięki przelanej krwi przez naszych Rodaków możemy żyć w wolnym i bez­piecznym kraju, gdzie krew przelewa się tylko w szczytnym celu – ratowania życia i zdrowia pacjentów – mówi Mazurek.

CO NAM ZOSTAŁO PO OSTATNICH JAGIELLONACH?

GRA TERENOWA

Podczas Tygodnia Patriotyczne poznamy rozległą panoramę królewskich zainteresowań. Poczujmy się jak wszechstronnie wykształceni dworzanie, dla których wiedza o nieznanych lądach i rozwijających się naukach nie jest obca. Zostaniemy znawcami epoki renesansu i poznamy bliżej dzieła, wybrane z ponad 400 eksponatów sprowadzonych na wystawę Obraz Złotego Wieku z kilkudziesięciu muzeów oraz bibliotek z kraju i zagranicy. Przyjrzyjmy się zatem światu, który odkrywa przed nami największa ekspozycja w historii Zamku Królewskiego na Wawelu.

REGUŁY GRY

W grze terenowej można wziąć udział w dniach od 9 do 15 listopada (z wyjątkiem 11 i 13 listopada).

Informacje i zapisy na stronie internetowej www.wawel.krakow.pl.

KOŚCIUSZKO. W POGONI ZA MARZENIAMI

Zwieńczeniem Tygodnia Patriotycznego będzie wydanie ilustrowanej publikacji poświęconej Tadeuszowi Kościuszce. Poznamy jego dokonania jako wybitnego inżyniera, stratega, jak i polskiego patrioty i bohatera narodowego, którego podziwia cały świat, a który, jak każdy z nas, marzył o tym, by spełniać marzenia.

Więcej informacji na temat gry terenowej i strefy patriotycznej oraz akcji krwio­dawstwa w ra­­mach „Tygodnia patriotycznego” na stronie www.wawel.krakow.pl

Mecenasem Tygodnia Patriotycznego jest firma TAURON.

Urszula Wolak-Dudek

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

Muzeum Małopolski Zachodniej w Wygiełz...

VIII Forum Regionalne Między Małopolską a Górnym Śląskiem pt. „Po nitce do kłęb...

Barwy holi

W starożytnej Mithili – krainie położonej u podnóży Himalajów, poprzecinanej rz...

Pierwsze z cyklu spotkań – prele...

To wydarzenie w Międzyzdrojach otwiera serię spotkań-prelekcji poświęconych szt...

Dwie dusze twórcy ludowego

Otwarcie wystawy: 4 listopada 2024 (wernisaż) wystawa dostępna dla zwiedzającyc...

Ogień. Opowieść o Janis Joplin

Powieść ukazuje burzliwe życie Janis Joplin. W tej wciągającej historii na...