niedziela, 19 maja, 2024

W suknię czarną odziana…

Muzeum Zamkowe w Sandomierzu zaprasza do udziału w cyklu wykładów naukowych towarzyszących wystawie czasowej „Moda w służbie wolności”.

Pierwszy wykład zatytułowany „W suknię czarną odziana – o ubiorach z okresu żałoby narodowej w dobie powstania styczniowego” wygłosi dr Maria Molenda.

Warto zaznaczyć, że w dobie powstania styczniowego Polki manifestowały swój patriotyzm poprzez odpowiedni strój – czarną suknię i żałobną biżuterię. Taka postawa polskich kobiet nadała modzie wyjątkowego znaczenia, pozwalając kobietom na demonstrowanie za jej pomocą gotowości do walki i ponoszenia ofiar w celu odzyskania upragnionej niepodległości.

Dr Maria Molenda jest historyczką, artystką, prezeską Fundacji Nomina Rosae, w ramach której prowadzi szeroką działalność na polu kultury, sztuki i edukacji. Prowadzi Atelier Nomina Rosae, w którym powstają rekonstrukcje ubiorów historycznych na potrzeby muzeów i instytucji kultury, a także kostiumy teatralne i filmowe.

Wydarzenie odbędzie się 21 listopada 2023 r. (wtorek) o godz. 17.00 w Sali Rycerskiej Zamku Królewskiego w Sandomierzu. Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny.

—————————————————————————————————————————

Wystawa czasowa „Moda w służbie wolności”  jest jedną z atrakcji przygotowanych na tegoroczną edycję akcji „Darmowego Listopada w Rezydencjach Królewskich” oraz nawiązuje tematycznie do obchodzej w bieżącym roku 160. rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego. Celem wystawy jest ukazanie potęgi mody, dzięki której kobiety mogły dać wyraz swemu zaangażowaniu w walkę o wolność Ojczyzny, a także umożliwienie zwiedzającym podjęcie refleksji nad charakterem polskich kobiet oraz światem wartości jakim hołdowały. Autorkami koncepcji wystawy i jej kuratorkami są Kinga Kędziora i Renata Grzebuła, zaś konsultacji merytorycznych udzieliła dr Maria Molenda. Partnerami wystawy
w zakresie pozyskania prezentowanych obiektów są Muzeum Narodowe w Krakowie, Muzeum Narodowe w Lublinie, Muzeum Narodowe w Kielcach, Muzeum Archeologiczne i Etnograficzne w Łodzi, Muzeum Diecezjalne w Sandomierzu, Muzeum – Zamek Tarnowskich w Tarnobrzegu, Muzeum Wnętrz Dworskich w Śmiłowie, właściciele prywatnych kolekcji oraz Fundacja Nomina Rosae.

Wystawę można oglądać do 31 stycznia 2024 r. w Muzeum Zamkowym w Sandomierzu.

Marcin Kapka
Rzecznik prasowy

Muzeum Zamkowego w Sandomierzu

Poprzedni artykuł
Następny artykuł

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

Całe piękno świata

Poruszająca opowieść strażnika Metropolitan Museum of Art o sztuce i życiu. ...

WIKTORIA DUBOWIK / MALARSTWO, BATIK

Zapraszamy serdecznie na wernisaż malarstwa ukraińskiej artystki Wiktorii Dubow...

Nie połamać języka!!!

Już w piątek tłumaczka i filolog Beata Bednarowska będzie gościła w Poznaniu. ...

Chłop-niewolnik? Katalog wystawy

Muzeum Narodowe Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie Ul. Dwo...

OTWARCIE SEZONU LETNIEGO W SZYMBARSKIM...

28 kwietnia 2024 Skansen w Szymbarku Rejestracja Zapraszamy w niedziel...