piątek, 8 listopada, 2024

Służby mundurowe, historia i technika

Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku zaprasza na spotkanie z cyklu „Służby mundurowe, historia i technika” Sławomir Janeda wykład pt. GARNIZON SŁUPSK 1945-1970 w sobotę, 2 grudnia 2023 o godzinie 12:00 w Spichlerzu Białym w Sali im. Barbary Zielińskiej

Wstęp wolny

Jak pisze Sławomir Janeda, „do pierwszej połowy XVIII wieku na terenie grodu nad Słupią, jednostki wojskowe stacjonowały okresowo co było spowodowane prowadzonymi działaniami wojennymi. Od drugiej połowy XVIII w. miasto Słupsk już na stałe zostało związane z wojskiem. Szczególnymi regimentami, które splotły swoją historię z miastem stały się: pułk huzarów Wilhelma Sebastiana von Bellinga, późniejszy 5 Pułk Huzarów im. Księcia Blüchera von Wahlstatt (Pomorski), a po II wojnie światowej: 9 Łużycki Pułk Czołgów Średnich, następnie 16 Dnowsko – Łużycki pułk czołgów średnich, a także 34 pułk piechoty, kolejno 34 Budziszyński zmotoryzowany pułk piechoty oraz 34 Budziszyński pułk desantowy.

            Baza koszarowa, która powstała w drugiej połowie XIX w. i w latach trzydziestych XX w., przetrwała do czasów współczesnych. Oczywiście przeznaczenie części obiektów jest dzisiaj inne, tym niemniej odnowione budynki stanowią na mapie słupskich zabytków bardzo ciekawe obiekty pod względem architektonicznym, jak również kulturowym”

Marzenna Mazur Dyrektor Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

Pierwsze z cyklu spotkań – prele...

To wydarzenie w Międzyzdrojach otwiera serię spotkań-prelekcji poświęconych szt...

Dwie dusze twórcy ludowego

Otwarcie wystawy: 4 listopada 2024 (wernisaż) wystawa dostępna dla zwiedzającyc...

Ogień. Opowieść o Janis Joplin

Powieść ukazuje burzliwe życie Janis Joplin. W tej wciągającej historii na...

Regionalne Centra Konserwatorsko-Magaz...

20 listopada 2024 r.  10.00–17.00,  Forty Kleparz w Krakowie, ul. Kam...

Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowski...

Temat strat wojennych jest niezwykle ważnym elementem badań nad polskim dziedzi...