poniedziałek, 20 maja, 2024

1-3 grudnia: Konferencja naukowa „Wokół zagadnień badań, konserwacji, restauracji i rekonstrukcji historycznych organów” Bydgoszcz – Zamarte

Muzyka organowa, to niezwykła forma artystycznego wyrazu, która od wieków zachwyca swoim głębokim brzmieniem i potężną obecnością, a koncerty organowe są niezapomnianym przeżyciem – zwłaszcza doświadczane w zabytkowych wnętrzach, wykonywane na oryginalnych instrumentach. Zachowanie historycznych organów wymaga precyzyjnej konserwacji, a ta wiedzy i kunsztu, które przekazywane z pokolenia na pokolenie pozwalają nam, po dzisiejszy dzień, zachwycać się pięknem dźwięku tych instrumentów. Narodowy Instytut Dziedzictwa, Karmelici Bosi w Zamartem, Kujawsko-Pomorskie Centrum Kultury oraz Stowarzyszenie PRO MUSICA ORGANA zapraszają na Konferencję naukową „Wokół zagadnień badań, konserwacji, restauracji i rekonstrukcji historycznych organów”, która towarzyszy podsumowaniu renowacji XVIII w. organów w Zamartem.

Zamarte, wieś w Polsce, w województwie kujawsko-pomorskim, w powiecie sępoleńskim, w gminie Kamień Krajeński. To właśnie tutaj pod opieką Karmelitów Bosych znajduje się niezwykły zabytek – kościół pod wezwaniem Narodzenia NMP, a w nim unikatowe organy Mistrza z Kamienia z 1774 roku, które tej jesieni, po pięcioletnich pracach renowacyjnych, zabrzmiały dźwiękiem sprzed 250 lat.

Orany dopełniające jednorodnego rokokowego wystroju XVIII-wiecznego kościoła w Zamartem zbudował organmistrz Christianus Olszynski z Kamienia (Krajeńskiego). Stworzenie organów wymagało ogromnej wiedzy oraz umiejętności wypracowanych i przekazywanych przez rzemieślników na przestrzeni dziejów (pierwsze organy są datowane na III wiek p.n.e.). Te same umiejętności będące doskonałym przykładem kontynuowanego od pokoleń żywego dziedzictwa, pozwoliły na przeprowadzenie w latach 2018–2023 przez pracownię organmistrzowską Szymona Januszkiewicza prac renowacyjnych tego niezwykłego instrumentu. Są to nie tylko grające, ale i dzwoniące organy – gdyż w czasie prac odnalazły się elementy dzwoniącego mechanizmu Zimbelstern, który został pieczołowicie zrekonstruowany.

Koncert inauguracyjny, wieńczący zmagania nad doprowadzeniem rokokowego instrumentu do pierwotnej świetności, odbył się 10 września 2023, w dniu obchodzonego od średniowiecza, odpustu Narodzenia Najświętszej Maryi Panny, który od 4 ćw. XVIII wieku uświetniała muzyka liturgiczna wykonywana przez miejscowych organistów. Podczas koncertu w wykonaniu organistki Małgorzaty Trzaskalik-Wyrwy wybrzmiał repertuar grany w czasach zbudowania instrumentu, odzwierciedlający skalę siedemnastogłosowych organów od subtelnych tonów po gromkie akordy, a także słyszalne w tle dźwięki dzwonków i bębnów.

Kolejne wyjątkowe koncerty w kościele w Zamartem odbędą się w 1 i 3 grudnia 2023 r., w ramach festiwalu „Dzwoniące organy Mistrza z Kamienia w kościele pw. Narodzenia NMP w Zamartem”, któremu towarzyszy Konferencja naukowa „Wokół zagadnień badań, konserwacji, restauracji i rekonstrukcji historycznych organów”.

Konferencja naukowa „Wokół zagadnień badań, konserwacji, restauracji i rekonstrukcji historycznych organów

Konferencja jest skierowana do organistów, organologów i organmistrzów, naukowców i służb konserwatorskich.

Celem konferencji jest propagowanie wiedzy na temat sztuki organowej, przedstawienie informacji na temat prac badawczych w służbie praktyki organmistrzowsko-konserwatorskiej, popularyzacja dobrych praktyk w konserwacji i restauratorstwie historycznych organów oraz wypracowanie wytycznych do przygotowania projektu wytycznych Generalnego Konserwatora Zabytków dotyczących konserwacji i restauracji organów historycznych.

Podczas konferencji będą omawiane, między innymi, doświadczenia na temat prac badawczych w służbie praktyki organmistrzowsko-konserwatorskiej, oraz dobre praktyki prac konserwatorskich i restauratorskich historycznych organów.

Konferencja będzie połączona z wizytami studyjnymi w Zamartem, zajęcia stacjonarne odbywają się w Kujawsko-Pomorskim Centrum Kultury w Bydgoszczy.

  • Wydarzenia ogólnodostępne:

piątek, 1.12.2023, godz. 19.00-20.00, ZamarteKościół pw. Narodzenia NMP
Koncert „Dzwoniące organy Mistrza z Kamienia w Kościele pw. Narodzenia NMP w Zamartem”. Wykonawca: Andrzej Szadejko (Gdańsk)

niedziela, 3.12.2023, godz. 16.00-17.00, Zamarte, Kościół pw. Narodzenia NMP
Koncert „Dzwoniące organy Mistrza z Kamienia w Kościele Narodzenia NMP w Zamartem” Wykonawca: François Mènissier (Rouen, Francja)

  • Wydarzenia wymagające rejestracji:

piątek, 1.12.2023, godz. 16.30-19.00       Wizyta studyjna w Zamartem

sobota i niedziela, 2-3.12.2023 Kujawsko-Pomorskie Centrum Kultury w Bydgoszczy:

  • Sesja I Prace badawcze w służbie praktyki organmistrzowsko-konserwatorskiej
  • Sesja II Orgeldenkmalpflege poza granicami Polski
  • Sesja III    Niefunkcjonalne nie znaczy niepotrzebne – idea muzeów organów
  • Sesja IV   Prace konserwatorskie i restauratorskie przy historycznych organach – zagadnienia do projektu wytycznych
    Generalnego Konserwatora Zabytków
  • Sesja V     Organologia – wielokryterialna dziedzina naukowa

Rejestracja: http://organyzamarte.pl/formularz-zgloszeniowy-zamarte/
Część wydarzeń płatna zgodnie z informacją na formularzu.

Do pobrania:
Szczegółowy program

Wydarzenie jest realizowane przez Zespół ds. Organów Historycznych Narodowego Instytutu Dziedzictwa.

Konferencja naukowa „Wokół zagadnień badań, konserwacji, restauracji i rekonstrukcji historycznych organów” została objęta honorowym patronatem sekretarza stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Generalnego Konserwatora Zabytków dr. Jarosława Sellina.

Festiwal „Dzwoniące organy Mistrza z Kamienia w kościele pw. Narodzenia NMP w Zamartem” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu „Muzyka” realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca.

Konferencję naukową „Wokół zagadnień badań, konserwacji, restauracji i rekonstrukcji historycznych organów” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach zadania „Utworzenie w NID i działalność Zespołu ds. Organów Historycznych”.

Narodowy Instytut Dziedzictwa

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

Całe piękno świata

Poruszająca opowieść strażnika Metropolitan Museum of Art o sztuce i życiu. ...

WIKTORIA DUBOWIK / MALARSTWO, BATIK

Zapraszamy serdecznie na wernisaż malarstwa ukraińskiej artystki Wiktorii Dubow...

Nie połamać języka!!!

Już w piątek tłumaczka i filolog Beata Bednarowska będzie gościła w Poznaniu. ...

Chłop-niewolnik? Katalog wystawy

Muzeum Narodowe Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie Ul. Dwo...

OTWARCIE SEZONU LETNIEGO W SZYMBARSKIM...

28 kwietnia 2024 Skansen w Szymbarku Rejestracja Zapraszamy w niedziel...