piątek, 22 listopada, 2024

Spotkanie: „Jak młode może być dziedzictwo?”

13 grudnia (środa), godz. 18:00

Kiedy współczesność staje się dziedzictwem? Czy jej ramę czasową można jednoznacznie ustalić? Jak zmienia się postrzeganie obiektów kultury, które do niedawna uznawaliśmy za młode? Uchwycenie dynamiki tego procesu to trudne zadanie.

Jaki bowiem mają status kwadratowe klamki/antaby w kolorze żółtego sera z lat 90. XX w. lub kibicowskie murale z początku XXI wieku? Czy to już dziedzictwo, czy jeszcze nie? A co z architekturą? Te pytania słychać dzisiaj głośniej niż poprzednio, o czym przekonuje ich wzmożona obecność nie tylko w popkulturze, ale i w profesjonalnej debacie.

Do wspólnego namysłu zapraszamy Państwa nieustannie, ale szczególnie 13 grudnia od godz. 18:00 w Międzynarodowym Centrum Kultury, gdzie Olga Drenda, Rafał Matyja oraz Marek Świdrak będą debatować nad istotą dziedzictwa, nie tylko najmłodszego.

Goście:

Olga Drenda

Rafał Matyja

Marek Świdrak

Miejsce:

Międzynarodowe Centrum Kultury w Krakowie, Rynek Główny 25, sala „Pod Kruki”,

Biogramy:

Olga Drenda – pisarka, antropolożka kultury, laureatka Nagrody Literackiej Gdynia w kategorii esej za ,,Wyroby. Pomysłowość wokół nas”. Od 10 lat prowadzi profil internetowy Duchologia, poświęcony codzienności czasów transformacji. Felietonistka „Tygodnika Powszechnego”. Ostatnio wydała „Słowo humoru” (2023).

Rafał Matyja – politolog, publicysta, profesor Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie. Laureat Nagrody im. Jana Długosza w 2022 roku za książkę “Miejski grunt. 250 lat polskiej gry z nowoczesnością”.

Marek Świdrak – historyk sztuki, prawnik. Zawodowo związany z Międzynarodowym Centrum Kultury oraz Instytutem Historii Sztuki UJ. Naukowo specjalizuje się w dziejach sztuki nowożytnej, prawie ochrony zabytków i zarządzaniu dziedzictwem kulturowym.

Informujemy, że podczas wydarzenia mogą być wykonywane zdjęcia na potrzeby Międzynarodowego Centrum Kultury w Krakowie (w tym m.in. w celu dokumentacji i informacji na stronie internetowej MCK oraz na profilach MCK na portalach Facebook i Instagram). Jeżeli nie wyrażają Państwo na to zgody, prosimy o wcześniejszą informację. Zdjęcia mogą zawierać wizerunki osób biorących udział w wydarzeniu. Brak informacji przekazanej w formie pisemnej lub ustnej pracownikowi MCK przed  rozpoczęciem wydarzenia jest równoznaczny ze zgodą na korzystanie przez Międzynarodowe Centrum Kultury w Krakowie ze zdjęć, o których mowa powyżej.

MCK Kraków

Poprzedni artykuł
Następny artykuł

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

Muzeum Małopolski Zachodniej w Wygiełz...

VIII Forum Regionalne Między Małopolską a Górnym Śląskiem pt. „Po nitce do kłęb...

Barwy holi

W starożytnej Mithili – krainie położonej u podnóży Himalajów, poprzecinanej rz...

Pierwsze z cyklu spotkań – prele...

To wydarzenie w Międzyzdrojach otwiera serię spotkań-prelekcji poświęconych szt...

Dwie dusze twórcy ludowego

Otwarcie wystawy: 4 listopada 2024 (wernisaż) wystawa dostępna dla zwiedzającyc...

Ogień. Opowieść o Janis Joplin

Powieść ukazuje burzliwe życie Janis Joplin. W tej wciągającej historii na...