czwartek, 19 grudnia, 2024

Najważniejsze wydarzenia w Muzeum Okręgowym w Toruniu

  • Muzeum Okręgowe w Toruniu już po raz 44. zorganizowało Międzynarodowy Konkurs Plastyczny dla Dzieci i Młodzieży „Moja Przygoda w Muzeum”. Uroczyste wręczenie nagród laureatom oraz otwarcie wystawy pokonkursowej odbyło się w miniony piątek 8 grudnia br. W związku z przypadającym w tym roku jubileuszem urodzin wybitnego człowieka renesansu – Mikołaja Kopernika – hasło przewodnie konkursu brzmiało „Wokół Mikołaja Kopernika w 550. rocznicę urodzin”. Celem projektu było pogłębienie wiedzy dzieci i młodzieży na temat zbiorów muzealnych różnego typu, rozbudzenie zainteresowań z zakresu sztuki i kultury oraz zachęcenie do podjęcia próby samodzielnej twórczości plastycznej, po doświadczeniach zdobytych podczas wizyty w galerii lub muzeum. A także, w związku z rokiem kopernikańskim, przybliżenie uczestnikom postaci słynnego naukowca, jego dokonań oraz wpływu na rozwój kultury i nauki.
    Więcej informacji: [LINK TUTAJ]
  • Wystawa „Pomiędzy – Awers/Rewers. Medale i Monety Sebastiana Mikołajczaka” prezentowana w Piwnicy Gdańskiej Ratusza Staromiejskiego dostępną będzie jeszcze tylko do 17 grudnia br. Zachęcamy do zapoznania się ze znakomitymi pracami Sebastiana Mikołajczaka, cenionego toruńskiego medaliera i twórcy monet o międzynarodowej renomie. Ekspozycja przybliża twórczość medalierską autora, odnoszącą się do współczesnych wydarzeń społecznych, zjawisk kulturowych, kondycji ludzkości czy relacji człowieka z naturą. Prezentowane są m.in. cykle „Świat”, „Przyszłość natury”, „Postacie”, „Mity” oraz „Więzi”. Ponadto wyeksponowane są również monety kolekcjonerskie i obiegowe zrealizowane dla Narodowego Banku Polskiego oraz banków i mennic zagranicznych.
    Więcej informacji: [LINK TUTAJ]

W Muzeum Podróżników im. Tony’ego Halika, oddziale Muzeum Okręgowego w Toruniu, prezentowana jest wystawa zdjęć Wojtka Męczyńskiego „Podwodny mikrokosmos”. Przeważająca część fotografii prezentowanych na ekspozycji powstała w wodach tzw. koralowego trójkąta, czyli ogromnego obszaru w Azji Południowo-Wschodniej, na którym występuje największa bioróżnorodność morskich zwierząt na świecie. Wiele gatunków koralowców, ryb, skorupiaków oraz mięczaków właśnie tutaj przychodzi na świat i zasila rafy na całym świecie dzięki podróży w silnych prądach oceanicznych. Wojtek Męczyński od początku swojej przygody z nurkowaniem jest zafascynowany nie tylko oczywistym dla wszystkich pięknem raf koralowych i majestatem ogromnych morskich ssaków, ale również urodą tych zwierząt, których znaczna część nurków nie zauważa. Większość zdjęć wykonanych przez autora wystawy to portrety stworzeń, których trzeba szukać właściwie z lupą. Podwodna fotografia makro to jego prawdziwa pasja i wielka miłość. 
Więcej informacji: [LINK TUTAJ]

  • W piątek 15 grudnia br. zapraszamy Państwa na cotygodniowe oprowadzanie po „Galerii Malarstwa i Rzeźby Polskiej od końca XVIII do początku XXI wieku”. W Ratuszu Staromiejskim czekać na Państwa będzie kustosz zbioru malarstwa i rzeźby polskiej – Anna Kroplewska-Gajewska. Podczas oprowadzania omówiona zostanie twórczości m.in. Jacka Malczewskiego, Mariana Jaroczyńskiego, Juliana Fałata czy Piotra Michałowskiego, których prace prezentowane są w Muzeum Okręgowym w Toruniu. Spotkanie rozpocznie się o godz. 14.00.
    Więcej informacji:[LINK TUTAJ]
  • 19 grudnia br. w Muzeum Podróżników im. Tony’ego Halika odbędzie się spotkanie z Karoliną Balewską – gdańszczanką, która od kilkunastu lat mieszka w tropikalnym Brisbane w Australii. Karolina jest autorką bloga „Moja Australia i świat”. Nasz gość opowie o swoich fascynacjach Australią oraz zaprezentuje autorską książkę pt. „W głąb mojej Australii”, w której, jak sama mówi: „…opisuję Australię widzianą moimi oczami i opieram się na własnych doświadczeniach z życia w Brisbane oraz podróży po kraju. Książka została również napisana z perspektywy osoby przebywającej od kilkunastu lat na emigracji oraz z perspektywy rodzica. Dzięki tej książce czytelnik choć na chwilę przeniesie się w piękne miejsca w Australii, np. w australijskie tropiki, na wyspę Rottnest czy Uluru”.
    Więcej informacji: [LINK TUTAJ]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

EKSPOZEO – uniwersalny pomocnik ...

EKSPOZEO to wyposażony w wiele funkcjonalności system, który pomoże muzeom i in...

Jarmark Bożonarodzeniowy w podpoznańsk...

Muzeum Narodowe Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie (gmina Kom...

Całe piękno świata

Poruszająca opowieść strażnika Metropolitan Museum of Art o sztuce i ...

Mistrzynie. Eseje o polskich artystkac...

Mistrzynie to stworzony przez Dagmarę Budzbon-Szymańską zbiór esejów na te...

Dwie dusze twórcy ludowego

Otwarcie wystawy: 4 listopada 2024 (wernisaż) wystawa dostępna dla zwiedzającyc...