Za nami kolejne sadzenie drzew na „forum” – otwartej dla publiczności przestrzeni przy nowej siedzibie Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie. 11 wysokich drzew, zielonych przez większość roku glediczji trójcierniowych, osłoni pasaż, który powstanie pomiędzy Muzeum a planowanym budynkiem TR Warszawa. Zacienione forum wraz z parterem MSN-u stanowić będą przyszłe miejsca spotkań mieszkanek i mieszkańców stolicy, tam też realizowane będą towarzyszące wystawom działania kulturalne. Nowa siedziba Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie zostanie otwarta jesienią 2024 roku.
Pierwszą glediczję trójcierniową posadzono przy MSN-ie ponad rok temu. Drzewo przyjęło się dobrze, więc, zgodnie z planem i projektem budowy, w przestrzeni pomiędzy Muzeum a przyszłym TR Warszawa, rozpoczęło się sadzenie kolejnych dziesięciu. Proces ten potrwa aż do początku przyszłego roku. – Dwa drzewa posadzone zostały 19 grudnia, a dwa kolejne posadzone zostaną do końca tygodnia. Każde z nich waży około czterech ton i mierzy blisko 13 metrów wysokości. By proces sadzenia przebiegł bezpiecznie, a drzewa miały szansę na odpowiednią aklimatyzację, czekaliśmy na dodatnie temperatury powietrza. Drzewa są sadzone przy użyciu dźwigu i osadzane w donicy podtrzymującej bryłę korzeniową. Prace, tak jak zawsze, odbywają się pod czujnym nadzorem inspektora do spraw zieleni – informuje Marta Bartkowska, zastępczyni dyrektorki Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie do spraw komunikacji.
To właśnie zielone forum i bezpośrednio połączony z nim parter nowej siedziby MSN-u, obejmujący między innymi audytorium, sale edukacyjne, księgarnię oraz kawiarnię, zostały zaplanowane jako miejsca otwarte i dostępne, których przestrzenią Muzeum będzie dzielić się z mieszkankami i mieszkańcami Warszawy a także zapraszanymi do współpracy instytucjami kultury. Podobne gościnne wydarzenia, łączące różne dziedziny sztuki, od samego początku istnienia MSN-u, realizowane są równolegle z wystawami prac artystek i artystów.
Tylko w roku 2023, w ramach dynamicznego programu publicznego, odbyło się ponad 70 wydarzeń, między innymi kontynuacja działalności i programu SDK „Słonecznik”, skupionego na wojnie w Ukrainie, ukraińskiej historii i kulturze, ogólnoeuropejska edycja Kijowskiego Biennale połączona ze spotkaniem polskich i ukraińskich muzealniczek, premiera publikacji „Dialog Puzyny. Przejęte” o przejętych instytucjach kultury w Polsce czy wykład prof. T.J. Demosa, jednego z najważniejszych żyjących teoretyków sztuki na temat wizji przyszłości po katastrofie klimatyczno-środowiskowej. Wystawom towarzyszyło 175 oprowadzań w kilku językach, 8 debat tematycznych, międzynarodowa konferencja poświęcona jednej z kluczowych artystek awangardowych Marii Jaremie, przedstawienia teatralne i koncerty. Program edukacyjny to zrealizowane warsztaty dla 161 grup szkolnych i nauczycieli, „Lato w mieście” na Bródnie i wydarzenia w Parku Rzeźby na Bródnie, w których wzięło udział ponad 2600 osób oraz kilkadziesiąt wydarzeń dostępnych m.in. dla osób g/Głuchych, z niepełnosprawnością wzroku i w spektrum autyzmu. Szczególnie ważny dla Muzeum był edukacyjny projekt „Formy podstawowe”, czyli wystawa sztuki współczesnej realizowana w przestrzeniach szkół w miejscowościach zamieszkałych przez mniej niż 30 tysięcy osób który zdobył II miejsce w kategorii „Proces” w konkursie Warszawskiej Nagrody Edukacji Kulturalnej oraz został nominowany do Outstanding Museum Practice Award 2023 przyznawanej przez CIMAM – Międzynarodowy Komitet Muzeów i Kolekcji Sztuki Nowoczesnej.
Wydawnictwo Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie w roku 2023 wydało siedem nowym publikacji, między innymi monumentalne „Radykalne oko” Andrzeja Turowskiego, „Stos zdjęć” Łukasza Chotkowskiego i Zbigniewa Libery czy szczególną książkę, powstałą z okazji pełnoletności Muzeum zatytułowaną „Wszystko od razu, czyli 18 lat MSN”. Czytelniczki i czytelnicy w sumie ponad 600 osób gościli na pięciu premierowych spotkaniach wokół nowości i 12 wokół publikacji i książek tworzonych wspólnie z partnerami wydawniczymi. W Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie zrealizowano w roku 2023 pięć dużych wystaw, a instytucję odwiedziło blisko 100 000 osób.
W kolejnym roku wystawa Marii Prymaczenko zatytułowana „Tygrys w ogrodzie. Sztuka Marii Prymaczenko” (‘A tiger came into the garden. Art of Maria Prymachenko’) będzie ostatnią, pożegnalną ekspozycją przygotowaną przez MSN w Muzeum nad Wisłą. Otworzy się 22 marca i potrwa trzy miesiące. Na wystawie zaprezentowanych zostanie 89 prac Marii Prymaczenko z okresu 1982-1994, dotrą one do Warszawy konwojem z Muzeum Narodowego we Lwowie im. Andrzeja Szeptyckiego. Kolejną wystawę sztuki zobaczymy już w powstającej u stóp Pałacu Kultury i Nauki nowej siedzibie Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, którego obsadzone drzewami forum połączy przeobrażający się zielono plac Centralny z Parkiem Świętokrzyskim.
Film zapowiadający otwarcie nowej siedzimy MSN-u: https://vimeo.com/881684996/e16f24a4c6?share=copy
Generalnym Wykonawcą budynku jest WARBUD S.A.
Za projekt muzeum odpowiada nowojorska firma architektoniczna Thomas Phifer and Partners we współpracy z pracownią APA Wojciechowski Sp. z o.o., natomiast projektantem konstrukcji i instalacji jest biuro BuroHappold Engineering. Funkcję inżyniera kontraktu pełni konsorcjum Ecm Group Polska Sp. z o.o i Portico Project Management Sp. Z o.o., opiekę prawną dla MSN w zakresie inwestycyjnym świadczy kancelaria KKLW Kurzyński Łyszyk Wierzbicki Sp. k.
Przemek Rydzewski | Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie