czwartek, 7 listopada, 2024

79. rocznica Marszu Śmierci

Burmistrz Brzeszcz, Fundacja Pobliskie Miejsca Pamięci Auschwitz-Birkenau  zapraszają 19 stycznia 2024 roku godz. 10:00 na upamiętnienie, złożenie kwiatów i uczczenie pamięci ofiar Marszu Śmierci  byłego niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego  i zagłady KL Auschwitz-Birkenau oraz jego podobozów.

Upamiętnienie odbędzie się: Cmentarz komunalny w Brzeszczach – Grób Ofiar Marszu Śmierci, ul. Ofiar Oświęcimia, 32-620 Brzeszcze

Styczeń w historii kompleksu obozowego byłego niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady KL Auschwitz-Birkenau jest zawsze miesiącem szczególnym, bo 19 stycznia przypada 79-ta to rocznica ewakuacyjnego „Marszu Śmierci”. Upamiętnienie, na które pragniemy Państwa zaprosić wraz z Burmistrzem Brzeszcz, odbędzie się na cmentarzu komunalnym w Brzeszczach, gdzie znajduje się pierwsza mogiła ofiar tego Marszu.

      Zapraszamy do upamiętnienia tego wydarzenia, składania wiązanek i zapalenia zniczy.

  • 19 stycznia o godz. 10.00 – cmentarz komunalny w Brzeszczach (miejsca parkingowe przy cmentarzu  ul. Jana III Sobieskiego)  

                  Prosimy o potwierdzenie telefoniczne lub na adres mailowy chęci udziału w upamiętnianiu powyższej rocznicy, co usprawni organizację wydarzenia.

            W razie pytań prosimy o kontakt telefoniczny lub mailowy (tel. 888220174, e-mail: fpmp@auschwitz-podobozy.org).

MARSZE ŚMIERCI czyli EWAKUACJA WIĘŹNIÓW Z KL AUSCHWITZ-BIRKENAU (RYS HISTORYCZNY)

79 lat temu po ostatnim obozowym apelu rozpoczęła się ewakuacja więźniów i więźniarek kompleksu obozu KL Auschwitz-Birkenau.

17 stycznia 1945 r.  do ostatniego apelu wieczornego stanęło 67012 więźniów. Tak rozpoczął się więźniarski exodus. Była to trudna a w wielu wypadkach tragiczna trasa Marszu Śmierci z obozu głównego i okolicznych podobozów. SS-mani różnymi drogami ewakuacji pędzili pieszo więźniarki i więźniów w kierunku Gliwic i Wodzisławia. Stamtąd dalej wywozili ich pociągami do obozów koncentracyjnych w głąb Rzeszy.

W dniach 17 – 21 stycznia główną drogą przez Brzeszcze przeszło około 25 tysięcy więźniów. W tej kolumnie znajdowali się również więźniowie z podobozów KL Auschwitz-Bor/Budy i KL Auschwitz-Jawischowitz. Wielu z tej kilkudziesięciotysięcznej grupy więźniarskiej nie wytrzymało już samego początku długiej i morderczej pieszej trasy. Zginęli oni z wycieńczenia albo od kul SS-manów.

19 stycznia 1945 r. niemiecki burmistrz Brzeszcz nakazał mieszkańcom pochowanie zwłok zmarłych więźniów leżących na trasie ewakuacji począwszy od Rajska przez Brzeszcze aż po koniec Jawiszowic; zebrano 18 ciał kobiet i mężczyzn.

Brzeszcze stały się miejscem pochówku i pierwszej zbiorowej mogiły ofiar ewakuacyjnego Marszu Śmierci. Następna mogiła/upamiętnienie znajduje się w miejscowości Miedźna.

Na cmentarzu w Brzeszczach są pochowani następujący więźniowie byłego kompleksu niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady KL Auschwitz :

174315 KOHN ALFRED więzień żydowski

190325 SAUER BALTHASAR więzień katolik

190851 WERNER RICHARD więzień żydowski

69959 GERST (brak danych) więzień żydowski

16149  (mężczyzna brak danych)

…………. WEISS ANNA więźniarka żydowska

A22322 (kobieta brak danych) więźniarka żydowska

A26059 (kobieta brak danych) więźniarka żydowska

A27174 (kobieta brak danych) więźniarka żydowska

DWÓCH NIEZIDENTYFIKOWANYCH WIĘŹNIÓW

SIEDEM NIEZIDENTYFIKOWANYCH WIĘŹNIAREK

CZEŚĆ ICH PAMIĘCI!!!

Fundacja Pobliskie Miejsca Pamięci Auschwitz-Birkenau

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

Pierwsze z cyklu spotkań – prele...

To wydarzenie w Międzyzdrojach otwiera serię spotkań-prelekcji poświęconych szt...

Dwie dusze twórcy ludowego

Otwarcie wystawy: 4 listopada 2024 (wernisaż) wystawa dostępna dla zwiedzającyc...

Ogień. Opowieść o Janis Joplin

Powieść ukazuje burzliwe życie Janis Joplin. W tej wciągającej historii na...

Regionalne Centra Konserwatorsko-Magaz...

20 listopada 2024 r.  10.00–17.00,  Forty Kleparz w Krakowie, ul. Kam...

Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowski...

Temat strat wojennych jest niezwykle ważnym elementem badań nad polskim dziedzi...