sobota, 23 listopada, 2024

Styczeń w Muzeum Etnograficznym w Toruniu

14 stycznia (niedziela), godz. 12.00–14.00: RegeneracJA na wystawie

11. spotkanie wytchnieniowe dla kobiet (od lat 16). W styczniu spotkamy się na wystawie Tajemnice codzienności. Kultura ludowa i jej pogranicza od Kujaw do Bałtyku (1850-1950), by powoli i uważnie poznawać jej część poświęconą dawnym wiejskim sklepikom. Odkryjemy, jakie towary można było w nich nabyć i za co. Dowiemy się jak wyglądały przodkinie elektronicznej wagi i kasy fiskalnej. 

Będzie to również okazja, by obejrzeć „rarytas” w muzealnych kolekcjach – kompletny dystrybutor do nafty. Nieśpiesznie zagłębimy się także w świat dawnych reklam. Na koniec zrelaksujemy się w przestrzeni ekspozycji, dla chętnych na matach (prosimy o przyniesienie własnych) i pod kocykami. 

Miejsce: Arsenał, parter – zbiórka przy kasie Muzeum. Bilety: normalny – 20 zł, ulgowy – 15 zł  do nabycia w kasie Muzeum lub online. Liczba miejsc ograniczona.

16 stycznia (wtorek), godz. 10.00–11.30: Etnowyprawka Malucha: ZIMA!

Zajęcia z cyklu „Etnowyprawka Malucha” adresowanego do małych dzieci (od 6 miesiąca do 3 roku życia) i ich opiekunów. W styczniu ruszymy tropem zimy. 

Zajrzymy na wystawę Tajemnice codzienności…, gdzie poszukamy szopek i kolędniczych akcesoriów. Sprawdzimy, jak się mruży oczy, kiedy szaleje śnieżna zamieć, a także jak topi się w rączce lód. Będzie czas na zabawę w kulig. Posłuchamy ciszy, zrobimy wielki kolędniczy hałas i zaśpiewamy kolędę.

Zajęcia w niewielkich grupach, warto zabrać odzież dla dziecka i dorosłego na przebranie.
Sala edukacyjna. Bilety: 30 zł (dziecko + 1 opiekun). Zapisy od 9 do 14 stycznia: edukacja@etnomuzeum.pl (temat wiadomości: etnowyprawka). Liczba miejsc ograniczona.

26 stycznia (piątek), godz. 18.00–20.00: Spotkanie z Joanną Kuciel-Frydryszak, autorką książki Chłopki. Opowieść o naszych babkach wydanej przez wydawnictwo Marginesy w 2023 roku.

Dzięki mrówczej pracy i niezwykłemu talentowi literackiemu autorki, powstała wstrząsająca książka o realiach życia wiejskich kobiet w Polsce okresu dwudziestolecia międzywojennego. 

Joanna Frydryszak-Kuciel przywróciła zbiorowej pamięci chłopskie przodkinie większości Polek i Polaków. Podczas spotkania można będzie kupić książki Joanny Kuciel-Frydryszak. Prowadzenie Olga Kwiatkowska.

Współorganizatorem  wydarzenia jest Księgarnia Kafka i Spółka. W trakcie spotkania będzie można nabyć książki naszej gościni. 

Sala widowiskowa. Wstęp wolny.

www.etnomuzeum.pl

Aleksandra Frączek

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

Muzeum Małopolski Zachodniej w Wygiełz...

VIII Forum Regionalne Między Małopolską a Górnym Śląskiem pt. „Po nitce do kłęb...

Barwy holi

W starożytnej Mithili – krainie położonej u podnóży Himalajów, poprzecinanej rz...

Pierwsze z cyklu spotkań – prele...

To wydarzenie w Międzyzdrojach otwiera serię spotkań-prelekcji poświęconych szt...

Dwie dusze twórcy ludowego

Otwarcie wystawy: 4 listopada 2024 (wernisaż) wystawa dostępna dla zwiedzającyc...

Ogień. Opowieść o Janis Joplin

Powieść ukazuje burzliwe życie Janis Joplin. W tej wciągającej historii na...