sobota, 23 listopada, 2024

KONCERT MUZYKI CERKIEWNEJ I KOLĘD PRAWOSŁAWNYCH

Muzeum Lubuskie im. Jana Dekerta oraz Klub „Na Zapiecku” serdecznie zapraszają na koncert muzyki cerkiewnej i kolęd prawosławnych w wykonaniu Chóru Kameralnego Cappella Musicae Antiquae Orientalis pod batutą Leona Zaborowskiego.

9 stycznia (wtorek)
godz. 19:00
Zespół Willowo-Ogrodowy, ul. Warszawska 35, Gorzów Wielkopolski
wstęp: bezpłatny

Chór Kameralny „Cappella Musicae Antiquae Orientalis” powstał w Poznaniu w 1984 roku. Zespół skupia przedstawicieli różnych środowisk i pokoleń, specjalizując się w wykonaniu muzyki cerkiewnej XVIII-XX wieku. Wykonał dotychczas ponad 550 koncertów w kraju i za granicą. Odbył 48 zagranicznych tournée w 20 krajach Europy (Rosja, Włochy, Watykan, Austria, Łotwa, RFN, Holandia, Hiszpania, Francja, Czechy, Grecja, Dania, Luksemburg, Belgia, Estonia, Litwa, Ukraina, Słowenia, Białoruś, Słowacja). Sześciokrotny (1985, 1986, 1991, 1994, 2001, 2021) laureat, w tym dwukrotny zdobywca pierwszej nagrody (1986, 1991) na Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Cerkiewnej „Hajnówka”. Uczestnik ponad 50 festiwali w Polsce i 30 za granicą (Włochy, RFN, Hiszpania, Łotwa, Czechy, Grecja, Luksemburg, Estonia, Belgia, Francja, Ukraina, Rosja, Słowacja, Czechy). Ważnym wydarzeniem w historii Cappelli był udział zespołu w realizacji opery „Borys Godunow” M. Musorgskiego w Teatrze Wielkim w Łodzi. W dorobku chóru są nagrania radiowe, video, telewizyjne oraz 3 płyty CD.

Założycielem i niezmiennym dyrygentem poznańskiej Cappelli jest Leon Zaborowski – absolwent Konserwatorium im. Piotra Czajkowskiego w Moskwie, profesor Akademii Muzycznej w Poznaniu. W poznańskiej Akademii prowadził klasy dyrygentury i czytania partytur. W latach 1978-1986 prowadził Chór Mieszany Akademii Muzycznej w Poznaniu. W latach 2007-2012 był Kierownikiem Katedry Chóralistyki, w latach 2012-2021 – Kierownikiem Katedry Edukacji Muzycznej Akademii Muzycznej w Poznaniu. W latach 1987-1989 był kierownikiem Chóru Teatru Wielkiego w Łodzi, przygotowując z chórem m. in. premiery takich oper, jak „Borys Godunow” M. Musorgskiego, „Traviata” G. Verdiego, „Tosca” G. Pucciniego, „Nabucco” G. Verdiego. Leon Zaborowski jest pomysłodawcą i dyrektorem dwóch festiwali muzyki cerkiewnej. Juror konkursów chóralnych w kraju i za granicą. 

Muzeum Lubuskie

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

Muzeum Małopolski Zachodniej w Wygiełz...

VIII Forum Regionalne Między Małopolską a Górnym Śląskiem pt. „Po nitce do kłęb...

Barwy holi

W starożytnej Mithili – krainie położonej u podnóży Himalajów, poprzecinanej rz...

Pierwsze z cyklu spotkań – prele...

To wydarzenie w Międzyzdrojach otwiera serię spotkań-prelekcji poświęconych szt...

Dwie dusze twórcy ludowego

Otwarcie wystawy: 4 listopada 2024 (wernisaż) wystawa dostępna dla zwiedzającyc...

Ogień. Opowieść o Janis Joplin

Powieść ukazuje burzliwe życie Janis Joplin. W tej wciągającej historii na...