piątek, 22 listopada, 2024

ROCZNICA WYZWOLENIA KL AUSCHWITZ

27 stycznia 2024 roku to 79 rocznica wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady KL Auschwitz oraz jego podobozów, jest to również Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu.

Związane z tym dniem uroczystości odbyły się w Brzeszczach, w Miejscu Pamięci – historycznym budynku byłej Karnej Kompani Kobiet KL Auschwitz – Bor/Budy Frauen Strafkompanie, w którym kwaterowano więźniarki.

Poprzez złożenie symbolicznych wiązanek, zapalenia zniczy, w ciszy i skupieniu oddano hołd ofiarom byłego niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady KL Auschwitz- Birkenau oraz jego podobozów.

Auschwitz to wstrząsające świadectwo braku wartości ludzkiego życia, to przestroga i zobowiązanie dla obecnych i przyszłych pokoleń, by bez względu na okoliczności zawsze szanować ludzką godność.

Hołd pomordowanym oddali:  Zastępca Burmistrza Pan Łukasz Kobielusz,  Pan  Zbigniew Kolasa Przewodniczący Rady Miejskiej w Brzeszczach, Pan Marek Gancarczyk Wiceprzewodniczący Rady Miejskiej w Brzeszczach wraz z Radnymi Panem Jackiem Wawro, Panem Aleksandrem Zontek, Panem Łukaszem Korczyk, w imieniu Powiatu Oświęcimskiego Pani Teresa Jankowska Członek Zarządu oraz Pani Ewa Pawlusiak Radna Powiatu,  Konsul Generalny Niemiec Pan Holger Mahnicke wraz z małżonką Panią Kerstin Mahnicke, w imieniu Instytutu Pamięci Narodowej Oddział w Krakowie znicz zapaliła nasza Fundacja, w imieniu Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau Wicedyrektor Pan Rafał Pióro i Pan Wojciech Płosa,  w imieniu  Wójta Gminy Oświęcim Sekretarz Gminy Pan Robert Dziuba wraz z Przewodniczącą Rady Gminy Oświęcim Panią Bernardyną Bryzek i Radny Pan Krzysztof Harmata, Pan Władysław Kwiatkowski w imieniu Stowarzyszenia Romów w Polsce,  w imieniu Wojskowego Centrum Rekrutacji w Oświęcimiu Pani Kapitan Agnieszka Kierepka-Hoła, w imieniu Dyrektora Instytutu Solidarności i Męstwa im. Witolda Pileckiego Pan Kamil Kopera, Dyrektor Muzeum Zamek Oświęcim Pani Wioletta Oleś, ojciec gwardian Kazimierz Malinowski z Centrum św. Maksymiliana w Harmężach z delegacją, Pan Krzysztof Harmata Prezes Powiatowego Koła Sołtysów, przewodnicząca Wspólnoty Samorządowej Pani Danuta Socha Radna Gminy Brzeszcze, Pan Tadeusz Morończyk Prezes wraz z delegacją Ochotniczej Straży Pożarnej Bór, delegacja Stowarzyszenia Pokolenia, delegacja Stowarzyszenia Rodzin Polskich Ofiar Obozów Koncentracyjnych, delegacja Stowarzyszenia Katyń z Poznania i delegacja Towarzystwa Opieki nad Oświęcimiem z Warszawy,  przedstawiciele organizacji społecznych, mieszkańcy Gminy Brzeszcze oraz Fundacja Pobliskie Miejsca Pamięci Auschwitz-Birkenau.

Organizatorami uroczystości był Burmistrz Brzeszcz Pan Radosław Szot oraz Fundacja Pobliskie Miejsca Pamięci Auschwitz-Birkenau. Zabezpieczenie medyczyno-techniczne OSP Bór.

 Na zakończenie uroczystości uczestnicy mogli zobaczyć oryginalny rysunek z portretem więźnia wykonanym na oryginalnym niemieckim  druku/blankiecie karty z wydziału zatrudnienia więźniów w KL Auschwitz. Na razie nie zidentyfikowaliśmy więźnia z rysunku, ani autora tej pracy. Rysunek ten prawdopodobnie był prezentem tego więźnia dla jednej z mieszkanek Brzeszcz za otrzymaną od niej pomoc. Rysunek odnaleziony niedawno w archiwach domowych nieżyjącej już mieszkanki Brzeszcz, która jako młodziutka dziewczyna, a zarazem łączniczka AK bezpośrednio niosła pomoc więźniom kompleksu obozowego KL Auschwitz-Birkenau, co też przyczyniło się do osadzenia jej samej wraz z rodziną w KL Auschwitz jako więźniarki

Motywem przewodnim tegorocznych uroczystości w Państwowym Muzeum Auschwitz-Birkenau jest Człowiek – odpowiadając na to, poprzez ten oryginalny rysunek pokazujemy splątane losy więźniów obozu i okolicznych mieszkańców niosących im pomoc mimo groźby osadzenia w obozie i kary śmierci dla całej rodziny pomagających.

Fundacja Pobliskie Miejsca Pamięci
Auschwitz-Birkenau

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

Muzeum Małopolski Zachodniej w Wygiełz...

VIII Forum Regionalne Między Małopolską a Górnym Śląskiem pt. „Po nitce do kłęb...

Barwy holi

W starożytnej Mithili – krainie położonej u podnóży Himalajów, poprzecinanej rz...

Pierwsze z cyklu spotkań – prele...

To wydarzenie w Międzyzdrojach otwiera serię spotkań-prelekcji poświęconych szt...

Dwie dusze twórcy ludowego

Otwarcie wystawy: 4 listopada 2024 (wernisaż) wystawa dostępna dla zwiedzającyc...

Ogień. Opowieść o Janis Joplin

Powieść ukazuje burzliwe życie Janis Joplin. W tej wciągającej historii na...