W czasie ferii zimowych (w dniach 13 – 23 lutego 2024 r.) muzealny Dział Edukacji oraz Apteka pod Łabędziem zapraszają grupy zorganizowane i rodziny na inspirujące warsztaty kolażu oraz zajęcia, których głównym bohaterem będzie… serce.
Ferie w Centrum Edukacji Muzealnej – warsztaty kolażu dla grup zorganizowanych.
Technika kolażu, zapoczątkowana przez francuskiego artystę George’a Braque’a, polega na naklejaniu na powierzchnię materiałów, które różnią się od niej fakturą i kolorem. Malarz ten jako pierwszy dodał do swoich prac elementy z naklejanych pasów malowanego farbą papieru. W późniejszym etapie wraz z innym słynnym malarzem, Pablem Picassem, Braque rozpoczął eksperymenty z użyciem ścinków kolorowych tkanin, resztek tapet i gazet.
Na naszych warsztatach użyjemy różnego rodzaju papeterii, w tym starych materiałów prasowych i reklamowych, aby w efekcie powstały unikatowe i efektowne prace artystyczne. Na spotkaniach poruszymy swoją wyobraźnię, aby stworzyć własną kolekcję podczas warsztatów z cyklu Moja Kolekcja lub bestiariusz w tematyce Cudownych Zwierząt. Zainspirujemy się malarstwem olejnym Teofila Ociepki oraz koncepcją pierwszych wystaw – gabinetów osobliwości, które zapoczątkowały powstanie pierwszych muzeów.
Terminy: 13 – 23 lutego – dla grup zorganizowanych
Warsztaty będą odbywać się w dwóch tematykach do wyboru:
-
- Moja Kolekcja,
- Cudowne Zwierzęta.
Uprzejmie prosimy o podanie wybranej tematyki podczas umawiania grupy na warsztaty.
Miejsce: Centrum Edukacji Muzealnej, ul. Mennica 6
Zapisy – tel.: (52) 58 59 910, (52) 58 59 911, mail: edukacja@muzeum.bydgoszcz.pl
Koszt: uczestnik – 17 zł/os., opiekun – 1 zł/os.
Apteka pod Łabędziem przygotowała natomiast warsztaty pod nazwą „Co w sercu mieszka?”
Podczas zajęć będziemy poszukiwać odpowiedzi na pytania, czym było serce dla wcześniejszych pokoleń i czym jest dla nas. Omówimy, jak wyobrażano sobie jego wygląd i właściwości, a co mówi na ten temat współczesna medycyna. Zastanowimy się także, co jest dla niego dobre, a co niekoniecznie. Pomocą będą nam służyć atlas anatomiczny Johanna Remmelina z 1613 r. oraz modele ciała człowieka. W ramach podsumowania spróbujemy stworzyć w glinie samoutwardzalnej model serca, który będzie jednocześnie pamiątkowym magnesem na lodówkę.
Terminy: 13 – 23 lutego – dla grup zorganizowanych,
15, 22 lutego, godz. 10.00 – dla rodzin
Miejsce: Apteka pod Łabędziem, ul. Gdańska 5
Zapisy – tel.: (52) 58 59 743, mail: farmacja@muzeum.bydgoszcz.pl
Koszt: 17 zł/os., opiekun – 1 zł/os.
Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy