czwartek, 24 kwietnia, 2025

Dom Rodzinny Ojca Świętego Jana Pawła II w Wadowicach

Dom był za moimi plecami, przy ulicy Kościelnej. A kiedy patrzyłem przez okno, widziałem na murze kościelnym zegar słoneczny i napis: „Czas ucieka, wieczność czeka” – wspominał Ojciec Święty podczas wyjątkowego spotkania z pielgrzymami w rodzinnych Wadowicach (16 czerwca 1999 roku).

To właśnie w tej kamienicy, o której wówczas mówił, od 2014 roku udostępniana jest zwiedzającym nowoczesna, multimedialna wystawa narracyjna. Ta wyjątkowa i unikatowa w swojej formule ekspozycja, jest ciekawą i bogatą w treści podróżą przez życie człowieka, który zmieniał losy swojego kraju i świata, opowiada historię Karola Wojtyły od narodzenia, aż do wyniesienia na ołtarze.

W centrum ekspozycji znajduje się mieszkanie rodziny Wojtyłów (kuchnia, salon i sypialnia), zamieszkiwane przez nich latach 1919 – 1938. Wyposażone zostało w meble z epoki i autentyczne przedmioty używane przez jego mieszkańców.

Przechodząc przez 16 stref Muzeum ulokowanych na blisko 1200 m2 mamy okazję poznać Wadowice, urokliwe galicyjskie miasteczko z czasów 20-lecia międzywojennego, a także losy wadowickich Żydów.  Poznajemy Karola Wojtyłę jako księdza, biskupa i kardynała, aby finalnie uczestniczyć w wydarzeniach z 16 X 1978 roku. Przez salę wypełnioną pamiątkami z papieskich pielgrzymek do Ojczyzny wkraczamy do przestrzeni najpełniej nawiązującej do jego nauczania – papieskich encyklik. W następnej części podążamy śladami 104 pielgrzymek apostolskich Jana Pawła II, stąpając po ziemiach z najdalszych zakątków świata.

Z tego miejsca, będącego jednocześnie szczytem budynku udajemy się w podziemia Muzeum, gdzie oprócz obrazów i pamiątek ze spotkań z młodymi, towarzyszymy Ojcu Świętemu w Jego odchodzeniu. W strefie „To przemijanie ma sens…” w ciemności, wsłuchując się w rytm bijącego serca widzimy twarze Jana Pawła od młodości, aż po ostatnie dni Jego życia. Zwiedzanie kończymy w sali zatytułowanej „Testament”, w białej tonacji, z rozproszonym światłem przenoszącym nas w wymiar obcowania świętych, co nie pozwala zapomnieć, że choć fizycznie już nieobecny, wciąż pozostaje z nami i wyprasza potrzebne łaski.

W aranżacji wystawy wykorzystywane są hologramy 3D, projekcje i podświetlenia. Ekspozycja wzbogacona jest o tablety, słuchawki, dotykowe tuby i ściany wizyjne.

Cała ekspozycja Muzeum dostosowana została do potrzeb osób z niepełnosprawnością ruchu, wzroku i słuchu.

Jolanta Gołba, Muzeum Dom Rodzinny Ojca Świętego Jana Pawła II w Wadowicach

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

Optymalizacja zarządzania zbiorami muz...

Muzea na całym świecie stawiają czoła rosnącym wyzwaniom związanym z efektywnym...

Zdarzenia muzealne – Maj 2025

Serdecznie zapraszamy do uczestnictwa w zdarzeniach muzealnych odbywających się...

Wernisaż wystawy czasowej — „Mag...

Zapraszamy na rodzinną wystawę do Galerii Śluza!

Leonardo. Zbliżenia

Leonardo da Vinci to najbardziej znany artysta w historii. Ten wszechstronnie u...

EKSPOZEO – uniwersalny pomocnik ...

EKSPOZEO to wyposażony w wiele funkcjonalności system, który pomoże muzeom i in...