Narodowe Centrum Kultury (NCK) upamiętnia przypadającą w tym roku 100. rocznicę urodzin Zbigniewa Herberta muralem w centrum Warszawy, przy ulicy Tamka 47. Nowe streetartowe dzieło przedstawia postać wybitnego poety, dramatopisarza i eseisty oraz fragment jego wiersza Przesłanie Pana Cogito.
Realizacja o powierzchni 220 m kw. jest malarską interpretacją zdjęcia Zbigniewa Herberta z 1963 roku, autorstwa Cezarego Marka Langdy, reportera Centralnej Agencji Fotograficznej. Fotografia została wykonana wkrótce po napisaniu przez Herberta jednego z jego najbardziej znanych zbiorów esejów – Barbarzyńcy w ogrodzie. Autorką muralu, zrealizowanego dla NCK przez firmę Good Looking Studio jest Magdalena Kaczanowska.
NCK przywołuje postać Zbigniewa Herberta również w monografii Herbert w listach. (Auto)portret wieloraki, która odwołuje się do bogatej korespondencji Herberta, stanowiącej frapujące źródło informacji na temat jego życia, oraz w kalendarzu na 2024 r, inspirowanym podróżami poety po Europie. To nie tylko praktyczne narzędzie do organizacji czasu, ale również spotkanie z europejskimi miastami i bezcennymi zabytkami – świadkami historii, o których pisał Herbert. Każda miesięczna rozkładówka zawiera grafiki oraz inspirujące cytaty.
NCK wielokrotnie wykorzystywało przestrzeń miejską dla upamiętniania rocznic ważnych wydarzeń i jubileuszy znanych postaci, jak np. mural Krzysztofa Kamila Baczyńskiego na warszawskim Solcu z okazji setnej rocznicy urodzin poety, 10 murali dla uczczenia jubileuszu stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości, dzieło przedstawiające luminarzy polskiej literatury: S. Lema, T. Różewicza i C. K. Norwida – patronów roku 2021, malatury upamiętniające 30-lecie i polską prezydenturę Grupy Wyszehradzkiej (V4) czy jubileusz powstania „Solidarności”.
Narodowe Centrum Kultury