piątek, 20 grudnia, 2024

Gdańsk w sercu romantycznych wydarzeń

W rytmie muzyki, przy słowach poezji, w muzeum, w tramwaju czy na spacerze. W najbliższym czasie uczucia będzie można wyrazić na wiele wyjątkowych sposobów. Walentynkowe wydarzenia to okazja do miłosnych gestów oraz zakochania się w życiu, sztuce i pięknie naszego miasta.

Spacerując po Głównym Mieście warto zatrzymać się na dłużej na Zielonym Moście. Tam na zakochanych (i nie tylko) czeka wielkie czerwone serce, które po zmierzchu rozświetla się na czerwono. Walentynkowa instalacja będzie upiększać miasto do 19 lutego.

Walentynkowy koncert

Dzień przed świętem zakochanych, 13 lutego o godz. 18.00 Cappella Gedanensis zaprasza na muzyczną ucztę do swojej sali koncertowej przy ul. Menonitów 2a. Gdański Kwartet Akordeonowy przygotował program w tanecznym rytmie.  Będzie można usłyszeć m.in. słynny Taniec węgierski nr 5 J. Brahmsa, Czardasza V. Montiego, a także słynne walce i muzykę Astora Piazzolli.

Gdański Kwartet Akordeonowy tworzą: Maciej Kacprzak, Paweł Ratajek, Paweł Wiśniewski oraz Wojciech Ulanowski. Wstęp na wydarzenie jest wolny po wcześniejszym potwierdzeniu przybycia na adres e-mail: cappella@gedanensis.pl.

Retro Walentynki – koncert Mitch & Mitch con il loro Gruppo Etereofonico i retro dancing

Dobrym pomysłem na rozgrzewkę przed Walentynkami jest także koncert, który odbędzie się 13 lutego, o godz. 19.00 w Centrum św. Jana. Nadbałtyckie Centrum Kultury zaprasza wspólną podróż z muzyką w stylu bossa novy i easy listening doprawioną poczuciem humoru. Przewodnikami będzie grupa Mitch & Mitch con il loro Gruppo Etereofonico, prezentująca program z utworami mistrza filmowego nastroju – Ennio Morricone. 

Po koncercie, o godz. 21.00 zaplanowano dancing w stylu retro.

Szczegóły i informacje o biletach można znaleźć na stronie instytucji.

Serca z bursztynu

Muzeum Bursztynu dla par, które odwiedzą wystawę 14 lutego, przygotowało wyjątkowe upominki. Po zakupie biletów będzie można otrzymać bursztynowy wisiorek o kształcie serduszka.

Warto się spieszyć, bo liczba serduszek jest ograniczona. Oddział tego dnia otwarty jest w godzinach 10.00-18.00. Decyduje kolejność zakupu biletu.

Miłosna poezja w walentynkowym tramwaju

Zgodnie z wieloletnią gdańską tradycją, 14 lutego na tory wyjedzie walentynkowy tramwaj. Na pokładzie specjalnie na tę okoliczność udekorowanego pojazdu, przy nastrojowej muzyce będzie można usłyszeć i przeczytać miłosną poezję.

Walentynkowy Tramwaj, w tej roli Konstal 105N z historycznej floty GAiT, kursował będzie na trasie Siedlce – Strzyża PKM, w godz. 13.05 – 15.20 oraz w godz. 17.00 – 19.30. Przejazdy nim są bezpłatne, a na pokładzie na pasażerów czekać będą upominki.

Przejazdy Walentynkowym Tramwajem, który wyruszy w trasę o godz. 13.05 z pętli Siedlce, zainauguruje Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska. Zachęcamy także do zabrania ze sobą swoich ulubionych, bądź własnych, wierszy o miłości i podzielenia się nimi z podróżującymi tramwajem zakochanych. Na wszystkich, którzy uraczą nas swoją ulubioną lub własną poezją specjalne czekają upominki. W podróż zapraszają Gdańskie Autobusy i Tramwaje oraz PAN Biblioteka Gdańska. 

Rozmowy o stanie świata: Miłość

W Walentynki, o godz. 18.00 w Instytucie Kultury Miejskiej miłość zostanie rozebrana na części pierwsze. Wspólnie z trójką ekspertów będzie można na nią z różnych perspektyw. Dr Małgorzata Majewska, językoznawczyni, opowie o języku, który wspiera i który niszczy miłość i namiętność. Dr Paweł Boguszewski, neurobiolog, opowie, co dzieje się w naszym mózgu i w naszym ciele, gdy kochamy i jesteśmy zakochani. Zaś Tomasz Stawiszyński pomoże nam podejść do miłości filozoficznie. Na spotkanie zapraszamy zakochanych i tych, którzy miłości wciąż poszukują.

Wstęp jest wolny.

Środa, 14 lutego, godz. 9.00-20.00, Winda GAK, ul. Racławicka 17, Wrzeszcz Dolny

Przez cały dzień przed Windą GAK będzie wystawione specjalnie pomalowane monidło, w którym będzie można sobie robić zdjęcia z okazji Walentynek. Przy złych warunkach pogodowych, monidło będzie wyeksponowane w foyer Windy.

Środa, 14 lutego, godz. 18.30, Projektornia GAK,  ul. Dworska 29a, Brzeźno

14 lutego w Projektorni odbędzie się kameralny wieczór piosenek o miłości. W programie znane i lubiane standardy muzyczne z repertuaru operetek i musicali w wykonaniu Ewy Dorawy-Jurkiewicz – sopran, przy akompaniamencie Stanisława Dei – fortepian.

Wejście płatne 1zł, dla seniorów bezpłatne.

Piątek, 16 lutego, godz. 18:00, sala widowiskowa, Stacja Orunia GAK, ul. Dworcowa 9, Gdańsk Orunia

W sali widowiskowej Stacji Orunia będzie można obejrzeć retransmisję spektaklu Romeo i Julia z National Theatre.

Romeo i Julia ryzykują wszystko, aby być razem, wbrew swoim wrogo nastawionym rodzinom. Nagły wybuch przemocy niweczy jednak wszelkie marzenia o szczęśliwej przyszłości. W tej odważnej produkcji istotną rolę pełni przestrzeń (scena i kulisy) National Theatre. To tu właśnie bohaterowie błądzą pośród snów, kierowani pożądaniem i przeznaczeniem. Nadaje to romantycznej tragedii Szekspira zupełnie nowego, oryginalnego wydźwięku.

W tytułową parę kochanków wcielają się Jessie Buckley (Czarnobyl, Może pora z tym skończyć, Córka) oraz Josh O’Connor (The Crown, Piękny kraj). W gwiazdorskiej obsadzie znaleźli się ponadto Tamsin Greig, Fisayo Akinade, Adrian Lester, Lucian Msamati oraz Deborah Findlay. 

Bilety: 30 zł, dostępne na portalu bilety24.pl, brak wyznaczonych miejsc parkingowych.

Sobota, 17 lutego, Wyspa Skarbów GAK, ul. Turystyczna 3, Wyspa Sobieszewska

Na zakończenie walentynkowego maratonu Wyspa Skarbów zaprasza na wieczór z muzami Leśmiana. Wydarzenie przeznaczone dla dorosłych amatorów sztuki słowa i muzyki rozrywkowej na pograniczu gatunków.

W programie:

  • godz. 17.00 – Celina, Zofia i Dora – o muzach Leśmiana opowie Piotr Łopuszański – ur. 1966 we Francji. Z wykształcenia filozof. Studiował także polonistykę i historię sztuki. Pisarz, publicysta, autor kilkunastu książek, m. in. biografii Bolesława Leśmiana.
  • godz. 18.00 – koncert Kabaretu Młodszych Panien w składzie Marta Goluch (wokal, kazoo, interpretacje poezji) i Karolina Krzyżanowska (fortepian). Moc poetyckich uniesień o miłosnym zabarwieniu w postaci wyselekcjonowanego materiału muzycznego – od jazzowych standardów przez historie rodem z paryskich kabaretów.
Zdjęcie portretowe: Marta Formella

Marta Formella
Urząd Miejski w Gdańsku

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

EKSPOZEO – uniwersalny pomocnik ...

EKSPOZEO to wyposażony w wiele funkcjonalności system, który pomoże muzeom i in...

Jarmark Bożonarodzeniowy w podpoznańsk...

Muzeum Narodowe Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie (gmina Kom...

Całe piękno świata

Poruszająca opowieść strażnika Metropolitan Museum of Art o sztuce i ...

Mistrzynie. Eseje o polskich artystkac...

Mistrzynie to stworzony przez Dagmarę Budzbon-Szymańską zbiór esejów na te...

Dwie dusze twórcy ludowego

Otwarcie wystawy: 4 listopada 2024 (wernisaż) wystawa dostępna dla zwiedzającyc...