poniedziałek, 20 maja, 2024

Wernisaż wystawy „Szukając przestrzeni” i koncert projektu BLED Emila Miszka i Sławka Koryzno

Jak wygląda śruba lub kawałek cegły widziane przez mikroskop elektronowy? To niesamowite bogactwo form, faktur i odcieni. Abstrakcyjna poezja w czystej formie, nieskończone źródło inspiracji. Prace, które pokazane zostaną na wystawie „Szukając przestrzeni”, to efekt uboczny dwuletniej pracy naukowej i selekcji 40 spośród 30 000. obrazów. Wernisaż wystawy odbędzie się 3 marca o godz. 17.00 w Instytucie Kultury Miejskiej przy Targu Rakowym 11. Po nim wykład na temat mikroskopii elektronowej wygłosi prof. Jakub Karczewski, a o godz. 19.00 wystąpi projekt BLED, czyli Emil Miszk i Sławek Koryzno.

Pokazane na wystawie „Szukając przestrzeni” prace, są ubocznym efektem dwuletniej pracy naukowej. Z blisko 30 000 obrazów wykonanych mikroskopem elektronowym, metodą dość mozolnej selekcji, wybrano 40. Prace te są obrazami wykonywanymi wiązką elektronów. Dzięki użytej technologii można w nich zaobserwować zupełnie inny, tajemniczy świat, rządzący się swoimi prawami, wyjęty spod praw natury na co dzień doświadczanych przez człowieka.

Obrazy powstały w Instytucie Nanotechnologii i Inżynierii Materiałowej Politechniki Gdańskiej. Natomiast w ramach współpracy międzyuczelnianej, artyści z Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku wykonali szereg dzieł wchodzących w dziedziny rzeźby i VJ-art oraz VR. Prace są bezpośrednio inspirowane obrazami z mikroskopu elektronowego, przez co tworzą z nimi swoiste środowisko i nawiązują otwarty dialog – świata naszego ze światem wyrwanym z mikrometrycznej skali. 

Kuratorzy: Piotr Okoczuk, Jan Raczyński, Jan Engel. Selekcja obrazów: Piotr Okoczuk, Jan Raczyński, Jan Engel, Marta Kieżel, Weronika Anna Michalak, Maja Pućko, Magdalena Gołaszewska. Rzeźba: Jan Raczyński, Weronika Anna Michalak, Maja Pućko, Magdalena Gołaszewska, Laura Omernik, Gary Garnowski. Autorzy obrazów: Jakub Karczewski, Jacek Ryl, Marta Prześniak-Welenc, Aleksandra Mielewczyk-Gryń, Tomasz Klimczuk, Beata Bochentyn. Projekcja multimedialna: Gary Garnowski. Obróbka zdjęć: Jan Engel. Muzyka: Artur Szalsza Identyfikacja wizualna: Mary Zaleska. Doradztwo: Barbara Kościelska, Adrianna Majdzińska. Teksty: Jan Dąbrowski.

Koncert projektu BLED Emila Miszka i Sławka Koryzno, 3 marca, godz. 19.00. Bilety 30 zł, BLED_koncert_bilety.

Fuzja jazzu i elektroniki w wydaniu BLED to wtopienie się jednej estetyki w drugą, pozbawione sztampy i brawury. 

W rozumieniu metaforycznym spotkanie Emila Miszka i Sławka Koryzno, które dało początek projektowi BLED, było jak naturalny, kosmiczny proces, na który wpływu nie mają ludzkie działania czy intencje. Jak sami mówią: – BLED to fuzja wielu inspiracji, które na przestrzeni lat każdy z nich napotkał na swojej drodze. Chodziło o to, aby grać w minimalistycznej konfiguracji – daje to znacznie inne możliwości niż granie w dużych zespołach. 

– Ten minimalizm – osiągnięty jakby z marszu, bez celowości i usilnych starań – jest cechą dominującą w twórczości BLED i jednocześnie jej wyróżnikiem. Jak bowiem inaczej określić umiar zachowany przy tak „spektakularnym” połączeniu, jakim jest mariaż jazzu z elektroniką, który ma miejsce na debiutanckim albumie formacji zatytułowanym Roots & Futuristic Sci-Fi Sounds?

Spontaniczność, organiczność i minimalizm schowane pod warstwą kosmicznego pyłu, pokrywającego pustynną planetę na końcu galaktyki – BLED, czyli Emil Miszk i Sławek Koryzno zapraszają na podróż, z której nie chce się wracać.

Wystawa „Szukając przestrzeni”, 3-31.03.2024, Instytut Kultury Miejskiej, ul. Targ Rakowy 11

Sponsorzy: Instytut Nanotechnologii i Inżynierii Materiałowej PG, Wydział Fizyki Technicznej i Matematyki Stosowanej PG, Politechnika Gdańska, Akademia Sztuk Pięknych

Partner: Instytut Kultury Miejskiej w Gdańsku

Patronaty honorowe: Narodowe Centrum Kultury, Prezydent Miasta Gdańsk, Politechnika Gdańska
Wydział Fizyki Technicznej i Matematyki Stosowanej PG

Patronaty: Akademia Sztuk Pięknych w Gdańsku, Muzeum Gdańska, Notes na 6 tygodni, Radio Gdańsk, Trójmiasto.pl

Zdjęcie portretowe: Marta Bańka

Marta Bańka
Instytut Kultury Miejskiej

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

Całe piękno świata

Poruszająca opowieść strażnika Metropolitan Museum of Art o sztuce i życiu. ...

WIKTORIA DUBOWIK / MALARSTWO, BATIK

Zapraszamy serdecznie na wernisaż malarstwa ukraińskiej artystki Wiktorii Dubow...

Nie połamać języka!!!

Już w piątek tłumaczka i filolog Beata Bednarowska będzie gościła w Poznaniu. ...

Chłop-niewolnik? Katalog wystawy

Muzeum Narodowe Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie Ul. Dwo...

OTWARCIE SEZONU LETNIEGO W SZYMBARSKIM...

28 kwietnia 2024 Skansen w Szymbarku Rejestracja Zapraszamy w niedziel...