Kujawsko-Pomorskie Centrum Kultury w Bydgoszczy od kilku lat prezentuje wyjątkowe zjawiska kulturowe, tradycje ludowe, mniejszości etniczne i etnograficzne w interdyscyplinarnym cyklu Piękna nasza Polska cała. Polska – jawi się niezwykła także dzięki wielkiej różnorodności tradycji i obyczajów.
Marcowa wystawa będzie poświęcona regionowi Kaszub, na które spojrzymy głównie przez pryzmat kultury i sztuki. Dzięki uprzejmości dyrektora dra Tomasza Siemińskiego, zobaczymy eksponaty, hafty i zdjęcia z Muzeum Zachodniokaszubskiego w Bytowie.
Wernisaż wystawy 9 marca 2024, godz. 16.00. Plac Kościeleckich 6, 85-033 Bydgoszcz.
Dyrektor oraz dr Jaromir Szroeder, kierownik Działu Etnograficznego Muzeum Zachodniokaszubskiego opowiedzą o historii, tradycjach i kulturze Kaszub. Ekspozycję w Salonie Hoffman wzbogacą rzeźby Stanisława Janikowskiego emerytowanego rolnika urodzonego i żyjącego w Czapiewicach. Od lat 80. XX wieku artysta poświęca się ogrodniczej i rzeźbiarskiej pasji.
Podczas wernisażu wystąpi Kaszubski Zespół Folklorystyczny „Modraki” z Parchowa, mogący poszczycić się ponad 35-letnią tradycją. Obecnie zespół prowadzą Joanna Szroeder i Marcin Kapiszka.
Kolejną atrakcją wieczoru będzie spotkanie z prof. dr hab. Adelą Kuik-Kalinowską, autorką trzech tomików poetyckich w języku kaszubskim, które poprowadzi prof. Daniel Kalinowski, pn. Z pòla dodòm, Ze świata w dom.
wstęp wolny
Galeria Sztuki Ludowej i Nieprofesjonalnej KPCK