piątek, 22 listopada, 2024

Sezon Kulturalny Rumunia-Polska 2024 – 2025

Mamy wspólny język

Rumunia i Polska organizują pierwszy raz w historii wspólny sezon kulturalny. Zróżnicowany program zaplanowanych wydarzeń oraz intensywnej wymiany kulturalnej przyczynią się do pogłębienia wzajemnych relacji i przyjacielskich więzi łączących od dawna oba kraje.

3 marca 2024 roku po raz pierwszy obchodzimy Dzień Solidarności Polsko-Rumuńskiej. Organizowane w tym okresie wyjątkowe wydarzenia kulturalne w Warszawie i Bukareszcie będą okazją do zaprezentowania programu sezonu szerokiej publiczności.

17 miesięcy niezapomnianych wydarzeń artystycznych 

Za przygotowanie i realizację programu Sezonu Kulturalnego Rumunia-Polska 2024 – 2025 odpowiadają rumuńskie Ministerstwo Kultury i Rumuński Instytut Kultury oraz polskie Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Instytut Adama Mickiewicza, przy wsparciu Instytutu Polskiego w Bukareszcie. Sezon rozpocznie się w czerwcu 2024 r., a zakończy w październiku 2025 r.

Serię znaczących rumuńskich wydarzeń w ramach sezonu rozpocznie wystawa „Nicolae Grigorescu, malarz rumuńskiego etosu” w Muzeum Narodowym w Gdańsku. Retrospektywa dzieł jednego z czołowych malarzy rumuńskiego modernizmu pochodzi ze zbiorów Narodowego Muzeum Sztuki Rumunii w Bukareszcie.

Nicolae Grigorescu – malarz etosu rumuńskiego.
Picture credits: Narowe Muzeum Sztuki w Bukareszcie

Polski sezon w Rumunii rozpocznie się otwarciem wystawy „Tatry. Wróblewski, Karłowicz, Wyczółkowski” w Muzeum im. Brukenthala w Sybinie. Przygotowana przez Fundację im. A. Wróblewskiego wystawa składa się z prac malarskich, grafik i fotografii, inspirowanych pięknem karpackich pejzaży. 

Dacia, królestwo złota i srebra.
Picture credits: Narodowe Muzeum Historii Rumunii

Jednymi z najważniejszych wydarzeń sezonu w Polsce będą wystawy: „Dacja, królestwo złota i srebra” w Muzeum Narodowym w Krakowie oraz „Skarby i rytuały w rumuńskim średniowieczu” w Muzeum Narodowym w Gdańsku, obie organizowane przez Narodowe Muzeum Historii Rumunii, a także wystawa monograficzna Iosifa Király’ego prezentowana w ramach łódzkiego Fotofestiwalu oraz „Rumuński wiek XX. Kolekcja sztuki Ovidiu Șandora” w Międzynarodowym Centrum Kultury w Krakowie, przegląd historii zeszłego wieku poprzez sztukę.

Skarby i rytuały średniowiecznej Mołdawii, Wołoszczyzny i Siedmiogrodu.
Picture credits: Narodowe Muzeum Historii Rumunii

Rumuńska publiczność będzie miała wyjątkową okazję zobaczyć w Narodowym Muzeum Sztuki w Bukareszcie prace Tadeusza Kantora z kolekcji Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie MOCAK, w Muzeum Sztuki w Klużu-Napoce – dzieła Wojciecha Fangora z zasobów Muzeum Narodowego w Gdańsku oraz w Pałacu Kultury w Jassach – obrazy Jerzego Nowosielskiego ze zbiorów Muzeum Narodowego w Krakowie.

Sztuki performatywne, film, literatura, muzyka, design i nie tylko

Sezon przyniesie wiele wydarzeń teatralnych – polscy i rumuńscy twórcy wezmą udział w ważnych festiwalach w obu krajach (m.in. FITS – Międzynarodowy Festiwal Teatralny w Sybinie, Festiwal Prapremier w Bydgoszczy). W programie największych wydarzeń filmowych nie zabraknie polskich i rumuńskich produkcji (m.in. Międzynarodowy Festiwal Filmowy Transilvania TIFF i Nowe Horyzonty we Wrocławiu). Polskie wzornictwo poznać będzie można podczas Romanian Design Week, a rumuńskie – w czasie Łódź Design Festival. Fani muzyki również znajdą coś dla siebie. Polscy i rumuńscy instrumentaliści wystąpią m. in. w ramach festiwali: George Enescu Festival, Warszawska Jesień, Gărâna Jazz Festival, Balkanik Festival. Młodszych i starszych czytelników zainteresują wydarzenia literackie z udziałem polskich i rumuńskich autorów – podczas Festiwalu Literatury FILIT w Jassach oraz Międzynarodowych Targów Książki w Krakowie.

Sezon staje się naturalną okazją do nawiązywania nowych kontaktów między polskimi i rumuńskimi instytucjami kultury. Widocznym efektem sezonu będą projekty kulturalne wspólnie realizowane przez artystów z obu krajów (m.in. w dziedzinie tańca współczesnego – przez Polski Teatr Tańca w Poznaniu). 

Mamy wspólny język

Identyfikacja wizualna sezonu jest owocem współpracy studentów wydziałów grafiki warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych i bukareszteńskiego Narodowego Uniwersytetu Sztuki UNArte. Efektem kilkumiesięcznej pracy mieszanych ekip młodych grafików, wspieranych przez swoich wykładowców, jest logotyp inspirowany znakami diakrytycznymi, charakterystycznymi dla każdego z języków. Dopełnieniem identyfikacji jest hasło „Mamy wspólny język”, odwołujące się do języka kultury, który pozwala na głębokie poznanie i porozumienie między ludźmi, w różnorodności form, środków wyrazu i tradycji. 

Święto polsko-rumuńskiej solidarności

Sezon kulturalny Polska-Rumunia 2024-2025 nieprzypadkowo zapowiadany jest w Warszawie i Bukareszcie w okolicach daty 3 marca. Wspólną decyzją obu krajów tego dnia obchodzimy Dzień Solidarności Polsko-Rumuńskiej, upamiętniając w ten sposób podpisanie w 1921 r. pierwszego sojuszu obronnego. Dokument przypieczętował więzy przyjaźni łączące od dawna oba kraje, a także osobiście, jego przywódców – Józefa Piłsudskiego i rumuńską rodzinę królewską – króla Ferdynanda i jego małżonkę Marię.

Namacalnym dowodem tych relacji było przyjęcie przez Rumunów we wrześniu 1939 r. dziesiątków tysięcy polskich uchodźców, jak również pomoc w ukryciu rezerw polskiego złota i wawelskich arrasów, które znalazły w Rumunii bezpieczne schronienie. 

Polacy okazali solidarność Rumunom dotkniętym trzęsieniem ziemi 4 marca 1977 r. budując Szpital im. Marii Skłodowskiej-Curie, do dziś jeden z najważniejszych szpitali dziecięcych w kraju. Dwie dekady później, na fali wydarzeń 1989 roku, członkowie polskiej „Solidarności” organizowali transporty z pomocą dla Rumunów. 

Dziś Polska i Rumunia są członkami UE, a polsko-rumuńska solidarność przejawia się w różnych formach współpracy, m. in. w zakresie bezpieczeństwa, w ramach NATO, odgrywając kluczową rolę w kontekście rosyjskiej inwazji na Ukrainę.

29 lutego w Zamku Królewskim w Warszawie wystąpią znamienici rumuńscy artyści: skrzypek Alexandru Tomescu, pianistka Adela Liculescu i sopranistka Alexandra Zamfira.

Natomiast 3 marca w Ateneum Rumuńskim w Bukareszcie wystąpi znany pianista jazzowy Leszek Możdżer. W Muzeum Narodowym Chłopa Rumuńskiego w Bukareszcie, od 2 marca będzie również czynna wystawa fotografii Justyny Mielnikiewicz pod tytułem „Były trzy siostry, ale tylko dwie koszule”, reporterska podróż przez wielokulturowość rumuńskiej Bukowiny.

Rumuńska sztuka XX wieku. Prace z kolekcji Ovidiu Șandora
Picture credits: Courtesy of Ovidiu Șandor

Rumuński Instytut Kultury

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

Muzeum Małopolski Zachodniej w Wygiełz...

VIII Forum Regionalne Między Małopolską a Górnym Śląskiem pt. „Po nitce do kłęb...

Barwy holi

W starożytnej Mithili – krainie położonej u podnóży Himalajów, poprzecinanej rz...

Pierwsze z cyklu spotkań – prele...

To wydarzenie w Międzyzdrojach otwiera serię spotkań-prelekcji poświęconych szt...

Dwie dusze twórcy ludowego

Otwarcie wystawy: 4 listopada 2024 (wernisaż) wystawa dostępna dla zwiedzającyc...

Ogień. Opowieść o Janis Joplin

Powieść ukazuje burzliwe życie Janis Joplin. W tej wciągającej historii na...