Muzeum Inżynierii i Techniki w ramach „Miesiąca Krakowianek 2024” zaprasza na wyjątkowe, weekendowe aktywności, w których przede wszystkim skupimy się na kobietach. W dniach 8-10 marca będzie można wziąć udział w wyjątkowym oprowadzaniu, jak również w warsztatach patynowania. Tematyka jest na tyle ciekawa, że zainteresuje nie tylko kobiety.
Muzeum Inżynierii i Techniki, Zajezdnia przy ul. św. Wawrzyńca 15, Kraków
8 marca, godz. 12:00
Słynne kobiety i ich odkrycia – oprowadzanie po wystawie
W czasie wspólnego zwiedzania poznamy sylwetki niezwykłych kobiet, które zmieniły oblicze nauki i techniki. W Strefie LAB wykonamy kilka doświadczeń i pomiarów. Sprawdzimy, które wynalazki znajdujące się na wystawie, zostały wymyślone przez kobiety. Dowiemy się też, jak wiele wynalazków, np. kamizelka kuloodporna, szczotka do włosów, piła tarczowa czy piec gazowy, zostało przez nie udoskonalonych. Udowodnimy, że kobiece wynalazki spowodowały, że dziś żyje nam się lepiej!
9 marca, godz. 15:00
Zwiedzanie kuratorskie wystawy „Miasto. Technoczułość”
Od kiedy kobiety zatrudniane były w fabrykach i zakładach rzemieślniczych? Na jakich stanowiskach? Jak długo mogły pracować? Jakie maszyny najczęściej obsługiwały kobiety i dlaczego? Tego i wiele więcej dowiemy się w czasie wyjątkowego zwiedzania wystawy „Miasto. Technoczułość”. O roli kobiet i wkładzie, jaki wniosły w rozwój myśli techniczno-inżynieryjnej nie tylko w Krakowie, ale na całym świecie opowie Beata Krzaczyńska – kuratorka wystawy.
10 marca, godz. 15:00
Warsztaty patynowania (nie tylko) dla kobiet – zajęcia dla dorosłych
Warsztaty patynowania poprowadzi Magdalena Janas, konserwatorka muzealiów, specjalizująca się w konserwacji obiektów techniki. W czasie zajęć poznamy tajniki nanoszenia tradycyjnych patyn na powierzchnie wykonane z miedzi. Warsztaty rozpocznie krótki wstęp teoretyczny na temat procesów korozyjnych, chemicznej natury patyny oraz historii patynowania obiektów metalowych, w celu ich zabezpieczenia, a także nadania dodatkowych wartości artystycznych. Następnie uczestnicy przystąpią do praktyki i na specjalne płytki wykonane z miedzi, będą mogli przelać swoją artystyczną wizję. Pod koniec warsztatów płytki zostaną umieszczone na chwilę w komorze klimatycznej, aby przyspieszyć proces powstawania patyny na powierzchni.
Aby wziąć udział w warsztatach nie trzeba mieć doświadczenia plastycznego, będą one odpowiednie zarówno dla początkujących, jak i zaawansowanych artystek/artystów. Muzeum zapewnia wszystkie materiały, a także wyposażenie ochronne.
Prosimy o rezerwację miejsc.
——————————————
Zgłoszenia przyjmowane są od wtorku do soboty w godzinach od 9.00-17.00:
– telefonicznie: 12 428 66 00 wew. 11
– mailowo: rezerwacja@mit.krakow.pl
Edyta Gajewska