czwartek, 19 grudnia, 2024

Spotkania w Stawisku

Witamy marzec. W tym roku czekaliśmy na niego jeden dzień dłużej. Mamy nadzieję, że nasz program wydarzeń kulturalnych znajdzie się wśród powodów, dla których uznacie Państwo, że było warto.  

Już w niedzielę 10 marca zapraszamy na wieczór poświęcony Marii Iwaszkiewicz, córce Anny i Jarosława, popularyzatorce twórczości Iwaszkiewicza, autorce książek wspomnieniowych, honorowej kustoszce i przyjaciółce Muzeum. W 2024 roku przypada setna rocznica jej urodzin i 40 lat odkąd Stawisko stało się publicznie dostępne dla zwiedzających. O swojej babci opowie Ludwika Włodek, anegdotami podzieli się także Jerzy Krzemiński, sandomierski przyjaciel Marii, długoletni kustosz Działu Literatury Muzeum Okręgowego w Sandomierzu.
Rozmowę poprowadzi Agnieszka Papieska. Wydarzeniu będzie towarzyszyło otwarcie wystawy poświęconej związkom Marii Iwaszkiewicz ze Stawiskiem.
Fotografia małej Marysi autorstwa jej dziadka S. Lilpopa, 1926

W drugiej części wieczoru, około godziny 18.30, otwarta zostanie wystawa, poświęcona związkom Marii Iwaszkiewicz ze Stawiskiem.

W kolejną niedzielę, 17 marca, coś specjalnego dla wszystkich zapalonych czytelników i humanistów. Zapraszamy na spotkanie wokół ostatniego wydania „Twórczości”, najstarszego polskiego czasopisma literackiego, tradycyjnie w lutym poświęconego Iwaszkiewiczowi.
Na temat tekstów wchodzących w skład numeru będą mówić: redaktor naczelny pisma Mateusz Werner, redaktor działu krytyki literackiej Leszek Bugajski, Beata Izdebska-Zybała i Małgorzata Zawadzka.
Rozmowę poprowadzi Robert Papieski.

24 marca gratka dla wielbicieli teatru. Szykujemy projekcję „Chłodnej Jesieni” – świetnego spektaklu telewizyjnego z 1990 r., na podstawie sztuki Eustachego Rylskiego, w reżyserii Janusza Zaorskiego, zrealizowanego w Stawisku, z genialnymi rolami Gustawa Holoubka i Jana Peszka. Po projekcji  zapraszamy na spotkanie z twórcami spektaklu – Eustachym Rylskim i Januszem Zaorskim.

Chłodna jesień” to debiut Rylskiego jako dramaturga. Sztuka podejmuje temat relacji między artystą i władzą. Widzowie i recenzenci doszukiwali się w niej odniesień do Jarosława Iwaszkiewicza (tym bardziej, że scenerię widowiska stanowi Stawisko). Premiera spektaklu była artystycznym wydarzeniem. Po latach, rewelacyjny tekst i znakomite kreacje aktorskie nie straciły niczego ze swojej aktualności i uniwersalności.

Konkurs Recytatorski

Drogi Jarosławie – Kochany Zbyszku
Iwaszkiewicz i Herbert – poeci dwóch pokoleń

Z radością informujemy, że w 2024 roku odbędzie się XXII edycja Konkursu Recytatorskiego im. Jarosława Iwaszkiewicza. Serdecznie zapraszamy i zachęcamy do wzięcia działu w konkursie, który organizowany jest pod patronatem Starosty Powiatu Grodziskiego.
W tym roku przypada 130 rocznica urodzin Jarosława Iwaszkiewicza i 100 rocznica urodzin Zbigniewa Herberta. Obu poetom poświęcamy XXII edycję konkursu.

Szczegóły 
Regulamin
Karta zgłoszenia

Marzec to przede wszystkim czas wiosny, która w stawiskim ogrodzie i parku jest wyjątkowo wdzięcznym przedmiotem obserwacji. Prosimy pamiętać o nas w trakcie planowania wiosennych spacerów.

Z kulturalnymi pozdrowieniami,

Dyrektor Muzeum

Agata Kościelna-Ratowska wraz z pracownikami

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

EKSPOZEO – uniwersalny pomocnik ...

EKSPOZEO to wyposażony w wiele funkcjonalności system, który pomoże muzeom i in...

Jarmark Bożonarodzeniowy w podpoznańsk...

Muzeum Narodowe Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie (gmina Kom...

Całe piękno świata

Poruszająca opowieść strażnika Metropolitan Museum of Art o sztuce i ...

Mistrzynie. Eseje o polskich artystkac...

Mistrzynie to stworzony przez Dagmarę Budzbon-Szymańską zbiór esejów na te...

Dwie dusze twórcy ludowego

Otwarcie wystawy: 4 listopada 2024 (wernisaż) wystawa dostępna dla zwiedzającyc...