czwartek, 19 grudnia, 2024

Koncert symfoniczny „MENDELSSOHN, SZYMANOWSKI, BRAHMS”

Zapraszamy na uroczysty koncert muzyki symfonicznej w wykonaniu Polskiej Orkiestry Sinfonia Iuventus im. Jerzego Semkowa, który odbędzie się w Audytorium Muzeum Historii Polski w sobotę 9 marca 2024 roku o godzinie 19.00. Koncert będzie kolejną okazją spotkania z dyrygencką sztuką Georga Tchitchinadze – jednego z bardziej lubianych muzyków Gruzji, a także z solistą Krzysztofem Jakowiczem, wybitnym polskim skrzypkiem, wysoko cenionym przez Witolda Lutosławskiego, który powierzał artyście polskie prawykonania swoich utworów skrzypcowych.

Informacje o wydarzeniu

01.KIEDY?

02.GDZIE?

03.CENY BILETÓW

KUP BILET

Wykonawcy

Krzysztof Jakowicz | skrzypce
Polska Orkiestra Sinfonia Iuventus im. Jerzego Semkowa
George Tchitchinadze | dyrygent

Bilety na koncert do nabycia online oraz w kasach muzeum.

Program

Początek koncertu: godzina 19.00

Felix Mendelssohn-Bartholdy 
Uwertura koncertowa Cisza morska i szczęśliwa podróż op. 27

Karol Szymanowski 
I Koncert skrzypcowy op. 35

przerwa

Johannes Brahms
IV Symfonia e-moll op. 98

Repertuar

Morski żywioł bywał inspiracją dla wielu muzycznych dzieł różnych epok i gatunków, należy do nich fantazja Beethovena Meeresstille und Glückliche Fahrt (1815) powstała z inspiracji dwoma wierszami Goethego. Co ciekawe, nawiązał też do nich Felix Mendelssohn w swej uwerturze o tym samym tytule (1832). Rezygnuje jednak z chóru wykonującego poetycki tekst, jak u poprzednika, a programową treść oddaje wyłącznie sugestywnymi środkami orkiestrowymi, malując dźwiękami obraz spokojnego morza w wolnym pierwszym odcinku, w drugim zaś, żywym – burzy, przed którą doświadczony żeglarz zdoła szczęśliwie umknąć do bezpiecznego portu.

I Koncert skrzypcowy Karola Szymanowskiego powstał w czasie I wojny światowej. Był to moment bardzo szczególny, gdy kompozytor miał świeżo w pamięci swe zachwyty urodą śródziemnomorskiego pejzażu i wspaniałością włoskiej kultury, odkrywanych wcześniej w czasie długich podróży – teraz zaś pozostawał otoczony przez dziejowe burze, które wkrótce unicestwić miały idylliczny świat jego młodości. Genialny koncert stanowi twórcze apogeum tego okresu i wciąż budzi podziw oryginalnością formy i faktury, subtelnością brzmienia, niezwykłą, oniryczną aurą. Usłyszymy to arcydzieło w mistrzowskim wykonaniu Krzysztofa Jakowicza, jednego z najwybitniejszych polskich skrzypków, którego zasługi artystyczne i pedagogiczne są powszechnie znane i podziwiane – warto podkreślić, że muzyka Szymanowskiego jest mu szczególnie bliska i prezentował ją wielokrotnie publiczności wielu krajów. 

Ostatnia z czterech symfonii Brahmsa swą premierę miała niecałe dwa lata przed jego śmiercią – jak wiele późnych dzieł autora, także ją przenika nastrój melancholii, szczególnie obecnej we wzruszającej części pierwszej. Końcowy fragment to kunsztowna i dość w muzyce symfonicznej nietypowa passacaglia – wariacje nawiązujące do formy z czasów baroku (także poprzez cytat tematycznego motywu z kantaty Nach dir, Herr, verlanget mich Bacha, którego wielbicielem był Brahms). Cała symfonia, mimo tradycyjnej architektoniki, zawiera wiele nowatorskich i oryginalnych elementów formalnych; stała się jedną z najważniejszych pozycji kanonu późnoromantycznej symfoniki, uchodzi też za najdonioślejsze osiągnięcie muzyki orkiestrowej Brahmsa.

Muzeum Historii Polski

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

EKSPOZEO – uniwersalny pomocnik ...

EKSPOZEO to wyposażony w wiele funkcjonalności system, który pomoże muzeom i in...

Jarmark Bożonarodzeniowy w podpoznańsk...

Muzeum Narodowe Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie (gmina Kom...

Całe piękno świata

Poruszająca opowieść strażnika Metropolitan Museum of Art o sztuce i ...

Mistrzynie. Eseje o polskich artystkac...

Mistrzynie to stworzony przez Dagmarę Budzbon-Szymańską zbiór esejów na te...

Dwie dusze twórcy ludowego

Otwarcie wystawy: 4 listopada 2024 (wernisaż) wystawa dostępna dla zwiedzającyc...