piątek, 22 listopada, 2024

„TIKTIN” – album nagrany w synagodze w Tykocinie

Po wyjątkowym wieczorze, jaki odbył się w Wielkiej Synagodze w Tykocinie jesienią 2023 roku, do słuchaczy trafia „TIKTIN” – album Marii Sławek, Lutosławski Quartet i Tomasza Januchty. Na płycie znajdziemy znakomite utwory Andrzeja Panufnika, Jana Sebastiana Bacha i Mieczysława Wajnberga. Kameralne wykonania dzieł wielkich kompozytorów, zarejestrowane na żywo w niezwykłej przestrzeni, nadają albumowi charakteru bliskiego spotkania artystów z publicznością. Album “TIKTIN” ukazał się 22 marca 2024 roku nakładem Orphée Classics we współpracy z Instytutem Mieczysława Wajnberga.

TIKTIN w języku jidysz oznacza Tykocin. W tym niewielkim, urokliwym miasteczku na pograniczu Mazowsza i Podlasia, znajduje się druga co do wielkości i jedna z najstarszych synagog w Polsce. To właśnie ten zabytek październikowego wieczoru rozbrzmiewał muzyką Wajnberga, Panufnika i Bacha – kompozytorów, których łączy więcej niż moglibyśmy przypuszczać.

Przed wybuchem II wojny światowej Panufnik i Wajnberg studiowali razem w Konserwatorium Warszawskim. To młody Mieczysław Wajnberg dokonał pierwszego wykonania „Tria fortepianowego” Andrzeja Panufnika. Wojna w znaczący sposób wpłynęła jednak na dalsze koleje życia obu kompozytorów – Wajnberg uciekł na wschód, do ZSRR, Panufnik wyemigrował na zachód, do Wielkiej Brytanii. Wspomnieniami o kraju wracali wielokrotnie w swojej twórczości.

Na albumie „TIKTIN” utworom kompozytorów-emigrantów towarzyszy dzieło Jana Sebastiana Bacha. Zarówno Panufnik, jak i Wajnberg, bardzo cenili jego twórczość, a „Ciacconę” można usłyszeć w operze „Pasażerka” – największym i najbardziej znanym dziele tego ostatniego.

“Wajnberg i Panufnik – o takiej płycie myślałam od dawna. Kiedy trafiłam do Tykocina wiedziałam, że to idealne miejsce, aby zabrzmiały w nim ich utwory skrzypcowe. Zresztą, Wielka Synagoga nie jest tylko miejscem, które przyjęło nas pod swój dach i w którym odbył się koncert – na albumie „TIKTIN” jest pełnoprawną wykonawczynią” – mówi Maria Sławek, skrzypaczka i pomysłodawczyni tego muzycznego projektu.

Maria Sławek fot Anita Wasik Plocińska

Za produkcję muzyczną odpowiada Tomasz Lida. Piękną oprawę graficzną albumu przygotował Maciej Grochot. Album “TIKTIN” ukazał się 22 marca 2024 roku nakładem Orphée Classics we współpracy z Instytutem Mieczysława Wajnberga.

Album dostępny jest w najpopularniejszych serwisach streamingowych oraz na CD.

Tracklista:

1. Andrzej Panufnik (1914–1991)


Koncert skrzypcowy

I Rubato

II Adagio

III Vivace


2. Johann Sebastian Bach
(1685–1750)


II Partita d-moll BWV 1004 na skrzypce solo – Ciaccona


3. Mieczysław Wajnberg
(1919–1996)


Concertino op. 42

I Allegretto cantabile

II Cadenza. Lento-Adagio

III Allegro moderato poco rubato


4. Mieczysław Wajnberg
(1919–1996)

Rapsodia na tematy mołdawskie op. 47/3 (arr. Ewelina Nowicka)

Patronat honorowy: Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, Muzeum Podlaskie w Białymstoku–Oddział w Tykocinie, Narodowe Forum Muzyki we Wrocławiu i Instytut Mieczysława Wajnberga.
Partnerem płyty jest ZAIKS. Patronem medialnym albumu jest Dwójka Polskie Radio.

Radosław Wójcik

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

Muzeum Małopolski Zachodniej w Wygiełz...

VIII Forum Regionalne Między Małopolską a Górnym Śląskiem pt. „Po nitce do kłęb...

Barwy holi

W starożytnej Mithili – krainie położonej u podnóży Himalajów, poprzecinanej rz...

Pierwsze z cyklu spotkań – prele...

To wydarzenie w Międzyzdrojach otwiera serię spotkań-prelekcji poświęconych szt...

Dwie dusze twórcy ludowego

Otwarcie wystawy: 4 listopada 2024 (wernisaż) wystawa dostępna dla zwiedzającyc...

Ogień. Opowieść o Janis Joplin

Powieść ukazuje burzliwe życie Janis Joplin. W tej wciągającej historii na...