niedziela, 19 maja, 2024

„Zielniki słowińskie – rzeźba społeczna” – projekt Joanny Dudek

Projekt realizowany przez Bałtycką Galerię Sztuki Współczesnej w ramach grantu z programu Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku pn. Rzeźba w przestrzeni publicznej dla Niepodległej – 2024

Mamy przyjemność poinformować o otrzymaniu przez Bałtycką Galerię Sztuki Współczesnej grantu w wysokości 51.300,00 zł na realizację projektu „Zielniki słowińskie – rzeźba społeczna” Joanny Dudek z z programu Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku pn. Rzeźba w przestrzeni publicznej dla Niepodległej – 2024.

Realizacja zostanie usytuowana w przestrzeni miejskiej Ustki – Parku Chopina. Będzie nawiązywać do tradycji dawnych mieszkanek i mieszkańców terenów północno – wschodnich województwa pomorskiego – Słowińców. Rzeźba zostanie wykonana z ziemi i torfu (materiału używanego przez Słowińców), na terenie usytuowania rzeźby i na jej powierzchni zostanie zasiana łąka kwietna.

Więcej informacji o projekcie:

Projekt „Zielniki Słowińskie – rzeźba społeczna” autorstwa Joanny Dudek jest dedykowany Słowińcom – dawnym mieszkańcom północno – wschodniej części województwa pomorskiego. Artystka przebywając na dwumiesięcznej rezydencji artystycznej w Bałtyckiej Galerii Sztuki Współczesnej „Praktyki ekologiczne na polu artystycznych działań” nawiązała kontakt z oddziałami Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku. Przeprowadziła warsztaty dedykowane mieszkankom i mieszkańcom Ustki. Po rozmowach i konsultacjach z pracownikami muzeów i eksploracji historii związanej ze Słowińcami, artystka postanowiła użyć do wykonania rzeźby materiału właściwego Słowińcom czyli torfu oraz ziemi. Wykona około 5-7 prostopadłościanów z torfu o wysokości postury człowieka zarówno dziecka i dorosłego (90 – 170 cm).

Przewidujemy możliwość zrealizowania większej ilości postumentów. Na powstałych obiektach zostaną zasiane zioła i kwiaty rosnące na tych terenach i uprawiane przez Słowińców. Rzeźba może zmieniać swoje kształty pod wpływem czasu i warunków atmosferycznych.

Joanna Dudek – artystka wizualna, doktora sztuki (2023 – ASP w Warszawie), wykładowczyni (od 2020 – ASP w Warszawie). Obroniła dyplom magisterski w wyróżnieniem rektorskim (2019) oraz ukończyła Szkołę Letnią w Bauhausie (2019). W praktyce artystycznej skupia się na relacjach człowieka i natury, wykorzystuje naturalne i ekologiczne materiały. Uczestniczyła w wielu wystawach indywidualnych i zbiorowych (Bałtycka Galeria Sztuki Współczesnej, Bauhaus w Waimarze, Rondo Sztuki w Katowicach, MBWA w Lesznie, Salon Akademii w Warszawie) oraz rezydencjach artystycznych: w Bałtyckiej Galerii Sztuki Współczesnej: Centrum Aktywności Twórczej w Ustce (2020) oraz BWA Krosno (2023).

Małgorzata Różańska

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

Całe piękno świata

Poruszająca opowieść strażnika Metropolitan Museum of Art o sztuce i życiu. ...

WIKTORIA DUBOWIK / MALARSTWO, BATIK

Zapraszamy serdecznie na wernisaż malarstwa ukraińskiej artystki Wiktorii Dubow...

Nie połamać języka!!!

Już w piątek tłumaczka i filolog Beata Bednarowska będzie gościła w Poznaniu. ...

Chłop-niewolnik? Katalog wystawy

Muzeum Narodowe Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie Ul. Dwo...

OTWARCIE SEZONU LETNIEGO W SZYMBARSKIM...

28 kwietnia 2024 Skansen w Szymbarku Rejestracja Zapraszamy w niedziel...