niedziela, 19 stycznia, 2025

„Zielniki słowińskie – rzeźba społeczna” – projekt Joanny Dudek

Projekt realizowany przez Bałtycką Galerię Sztuki Współczesnej w ramach grantu z programu Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku pn. Rzeźba w przestrzeni publicznej dla Niepodległej – 2024

Mamy przyjemność poinformować o otrzymaniu przez Bałtycką Galerię Sztuki Współczesnej grantu w wysokości 51.300,00 zł na realizację projektu „Zielniki słowińskie – rzeźba społeczna” Joanny Dudek z z programu Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku pn. Rzeźba w przestrzeni publicznej dla Niepodległej – 2024.

Realizacja zostanie usytuowana w przestrzeni miejskiej Ustki – Parku Chopina. Będzie nawiązywać do tradycji dawnych mieszkanek i mieszkańców terenów północno – wschodnich województwa pomorskiego – Słowińców. Rzeźba zostanie wykonana z ziemi i torfu (materiału używanego przez Słowińców), na terenie usytuowania rzeźby i na jej powierzchni zostanie zasiana łąka kwietna.

Więcej informacji o projekcie:

Projekt „Zielniki Słowińskie – rzeźba społeczna” autorstwa Joanny Dudek jest dedykowany Słowińcom – dawnym mieszkańcom północno – wschodniej części województwa pomorskiego. Artystka przebywając na dwumiesięcznej rezydencji artystycznej w Bałtyckiej Galerii Sztuki Współczesnej „Praktyki ekologiczne na polu artystycznych działań” nawiązała kontakt z oddziałami Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku. Przeprowadziła warsztaty dedykowane mieszkankom i mieszkańcom Ustki. Po rozmowach i konsultacjach z pracownikami muzeów i eksploracji historii związanej ze Słowińcami, artystka postanowiła użyć do wykonania rzeźby materiału właściwego Słowińcom czyli torfu oraz ziemi. Wykona około 5-7 prostopadłościanów z torfu o wysokości postury człowieka zarówno dziecka i dorosłego (90 – 170 cm).

Przewidujemy możliwość zrealizowania większej ilości postumentów. Na powstałych obiektach zostaną zasiane zioła i kwiaty rosnące na tych terenach i uprawiane przez Słowińców. Rzeźba może zmieniać swoje kształty pod wpływem czasu i warunków atmosferycznych.

Joanna Dudek – artystka wizualna, doktora sztuki (2023 – ASP w Warszawie), wykładowczyni (od 2020 – ASP w Warszawie). Obroniła dyplom magisterski w wyróżnieniem rektorskim (2019) oraz ukończyła Szkołę Letnią w Bauhausie (2019). W praktyce artystycznej skupia się na relacjach człowieka i natury, wykorzystuje naturalne i ekologiczne materiały. Uczestniczyła w wielu wystawach indywidualnych i zbiorowych (Bałtycka Galeria Sztuki Współczesnej, Bauhaus w Waimarze, Rondo Sztuki w Katowicach, MBWA w Lesznie, Salon Akademii w Warszawie) oraz rezydencjach artystycznych: w Bałtyckiej Galerii Sztuki Współczesnej: Centrum Aktywności Twórczej w Ustce (2020) oraz BWA Krosno (2023).

Małgorzata Różańska

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

Biblioteka w muzeum (i nie tylko)

Moduł biblioteczny w systemie Muzeo jest dedykowany do zarządzania zbiorami ksi...

Zimowy Wjazd do Huty 2025- Muzeum Przy...

Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach jak co roku, podczas ferii zimowych...

Profesjonalna ewidencja zbiorów

Każdy pracownik muzeum doskonale zdaje sobie sprawę, jak ważna jest dokładna i ...

Pierwsze z cyklu spotkań – prelekcji d...

Prelekcja trwała 90 min. Obok traktatów o czarownictwie, które były czytane prz...

EKSPOZEO – uniwersalny pomocnik ...

EKSPOZEO to wyposażony w wiele funkcjonalności system, który pomoże muzeom i in...