piątek, 18 października, 2024

MNW zaprasza na Noc Muzeów

18 maja zapraszamy do Muzeum Narodowego w Warszawie na dzień i noc pełne atrakcji.

Będzie można bezpłatnie zwiedzić wszystkie wystawy, zarówno indywidualnie, jak i podczas zorganizowanych spacerów z przewodnikami. Główną atrakcją Nocy Muzeów w MNW będzie nowo otwarta ekspozycja „Surrealizm. Inne mity”.

Zaplanowano wizyty w magazynie i pracowni konserwacji. W programie są także m.in. warsztaty dla dzieci, seanse kina rodzinnego w Kinie MUZ, oprowadzanie w PJM oraz kiermasz książek. Będzie też można stworzyć pamiątkowe przypinki.

Program wydarzeń:

DOROŚLI i MŁODZIEŻ

OPROWADZANIA PO WYSTAWACH STAŁYCH I CZASOWEJ MUZY, MECENASKI, ARTYSTKI
godz. 18.00 / Romualda Radwańska / ok. 80 minut / bezpłatne wejściówki dostępne w kasie i online
Kobiety od zawsze zaznaczały swoją obecność w sztuce, choć było im bardzo trudno zdobyć profesjonalne wykształcenie. Wiek XIX przyniósł w tej dziedzinie zmianę. W Galerii Sztuki XIX Wieku spotkamy dzieła wybitnych kobiet, niestety często zapomnianych. Spotkanie będzie okazją, by o nich porozmawiać, poznać ich niezwykłe życiorysy i przyjrzeć się ich dziełom.

UKRYCI W OBRAZACH
godz. 19.00 / Monika Miżołębska / ok. 80 minut / bezpłatne wejściówki dostępne w kasie i online
Czy wiecie, że czasem twarz artysty pozostaje utrwalona na obrazie, choć jego nazwisko jest zapomniane? Ukryty własny wizerunek twórcy może stanowić fascynującą opowieść o przeciwnościach losu, artystycznych wyborach i przekonaniach samego artysty. Tematem oprowadzania będzie opowieść o wizerunkach malarzy w różnych epokach, ich znaczeniu i możliwościach interpretacji.

TAJEMNICZY ŚWIAT ROŚLIN
godz. 20.00 / Beata Staniszewska / ok. 80 minut / bezpłatne wejściówki dostępne w kasie i online
Rośliny od zawsze towarzyszą człowiekowi. Na obrazach ze zbiorów MNW prześledzimy różnorodne związki człowieka z roślinami. Światy ludzki i roślinny przenikały się przecież na wielu poziomach.

SZTUKA ZMYSŁÓW
godz. 21.00 / Rita Twardziak / ok. 80 minut / bezpłatne wejściówki dostępne w kasie i online
Nie dotykać! Nie zbliżać się! Nie hałasować! Ale czy w muzeum można tylko oglądać? W trakcie spaceru po muzealnych salach postaramy się uruchomić inne zmysły. Poczuć zapachy, smaki, usłyszeć dzieła sztuki i ich historie. Przekonamy się też, że w przeszłości muzealne prace nie zawsze jedynie oglądano.

ARCYDZIEŁA, CZYLI MNW W PIGUŁCE
godz. 18.00, 19.00, 20.00 i 21.00 / Lena Lewandowska, Rita Twardziak, Monika Miżołębska / ok. 80 minut / bezpłatne wejściówki dostępne w kasie i online
Prawie pięć tysięcy dzieł na sześciu wystawach w 80 minut? Czy to możliwe?
Nie przejmuj się i zdaj się na nas! W trakcie zwiedzania odkrywamy to, co „naj” – najbardziej znane, najcenniejsze, najbardziej lubiane, ale też najbardziej zaskakujące w kolekcji MNW. Poszukamy najstarszego przedmiotu w Galerii Sztuki Starożytnej, a w Galerii Faras spojrzymy w oczy… nubijskiej Monie Lisie.

SURREALIZM. INNE MITY
godz. 18.00, 19.00, 20.00 i 21.00 / Magdalena Chludzińska, Paweł Masłowski
/ ok. 80 minut / bezpłatne wejściówki dostępne w kasie i online
Nowo otwarta wystawa czasowa to okazja do prześledzenia tendencji surrealistycznych w sztuce polskiej ostatniego stulecia. Narrację rozpoczynają prace z 20-lecia międzywojennego, a kończą dzieła twórców związanych z założonym w latach 50. XX wieku międzynarodowym ruchem Phases. Nie brakuje też prac twórców współczesnych. Można zobaczyć typowe dla surrealizmu techniki, takie jak: dekalkomania, frotaż, asamblaż oraz szeroki wybór surrealistycznej fotografii.

MUZEALNE ZAKAMARKI / godz. 18.30, 19.30, 20.30 / Marek Płuciniczak /
ok. 80 minut / bezpłatne wejściówki dostępne w kasie i online
Zapraszamy na wyjątkowe oprowadzanie podczas którego zajrzymy do niedostępnych na co dzień dla publiczności zakamarków i zakątków Muzeum.

WIZYTY W MUZEALNYCH MAGAZYNACH I PRACOWNIACH
PRACOWNIA KONSERWACJI TKANIN
godz. 18.00, 19.00, 20.00, 21.00 / miejsce zbiórki: Kamienica Krystalla, Aleje Jerozolimskie 59, piętro 2 / ok. 45 minut / bezpłatne wejściówki dostępne w kasie i online.
W Pracowni Konserwacji Tkanin MNW będzie można zapoznać się z obecnie realizowanymi projektami: konserwacją bogato haftowanych fraków senatorskich, skomplikowaną konserwacją chorągwi z portretem Kazimierza Wielkiego oraz różnorodnymi obiektami przygotowywanymi na wystawę „Drogi do Jerozolimy”, której otwarcie w MNW zaplanowane jest na 2025 rok.

MAGAZYN ZBIORÓW SZTUKI ORIENTALNEJ
godz. 18.30, 19.30, 20.30 / miejsce zbiórki: Hol Główny MNW, Aleje Jerozolimskie 3 / ok. 45 minut / bezpłatne wejściówki dostępne w kasie i online
Zbiory Sztuki Orientalnej liczą około 10 000 zabytków. Niestety nie są obecnie eksponowane na żadnej z wystaw. Noc Muzeów jest więc unikalną okazją, aby zajrzeć do zjawiskowego muzealnego magazynu i zapoznać się z wybranymi dziełami.

OPROWADZANIE W POLSKIM JĘZYKU MIGOWYM
BITWA POD GRUNWALDEM

godz. 19.15 / Marek Lasecki / ok. 45 minut / wydarzenie otwarte, oprowadzanie odbywa się w ramach spaceru w PJM w Noc Muzeów; początek spaceru o g.18.00 w Galerii XX1, Al. Jana Pawła II 36, Warszawa
„Bitwa pod Grunwaldem” Jana Matejki to chyba najbardziej rozpoznawalny obraz w kolekcji MNW. Wiąże się z nim wiele opowieści, tajemnic i ciekawostek. Poznamy historię powstania obrazu i przyjrzymy się jego losom, często burzliwym. Zastanowimy się też, jaką rolę odgrywa w polskiej kulturze.
Pełen program spaceru w PJM:
18.00 – Galeria XX1, Al. Jana Pawła II 36, Warszawa
19.15 – Muzeum Narodowe w Warszawie, Al. Jerozolimskie 3
21.00 – Muzeum Sztuki Nowoczesnej, ul. Wybrzeże Kościuszkowskie 22,
Warszawa
22.00 – Zachęta – Narodowa Galeria Sztuki, Plac Małachowskiego 3, Warszawa

KIERMASZ KSIĄŻEK
18 i 19 maja w godzinach otwarcia Muzeum dla zwiedzających zapraszamy do Księgarni na I piętrze Gmachu Głównego MNW na kiermasz muzealnych wydawnictw. Wybrane publikacje będzie można zakupić w wyjątkowo atrakcyjnych cenach.

DZIECI I RODZINY

ANIMACJE
godz. 10.00–16.00 / można dołączać w dowolnym momencie / miejsce zbiórki: Hol Główny MNW, Aleje Jerozolimskie 3 / wstęp wolny, nie trzeba pobierać wejściówek
Zapraszamy naszą najmłodszą publiczność na specjalną edycję animacji w Holu Głównym. Podczas zajęć dzieci będą miały możliwość wykonania surrealistycznych kolaży, inspirowanych dziełami z wystawy „Surrealizm. Inne mity” oraz samodzielnego zaprojektowania i wykonania surrealistycznego pina!
Animacje mają otwartą formułę.

WARSZTATY RODZINNE
godz. 12.00 / wszystkie warsztaty odbywają się równolegle / miejsce zbiórki: Dziedziniec Główny MNW, Aleje Jerozolimskie 3 / ok. 80 minut / bezpłatne wejściówki dostępne w kasie i online

O MEBLACH PRZEZ WIEKI
Julia Pest / godz. 12.00
Czy krzesło „Muszelka” rzeczywiście ma kształt muszli? Jakie są zadania osób projektujących wnętrza? Podczas zajęć przeniesiemy się w czasie i zobaczymy, jak zmieniał się wygląd oraz rola mebli na przestrzeni wieków. Sprawdzimy,
co pomieści muzealny kredens oraz spróbujemy stworzyć dywan-wycinankę.

TAJEMNICE MUMII
Lena Lewandowska / godz. 12.00
Dlaczego w starożytnym Egipcie robiono mumie? Czym były sarkofag i kartonaż? Ile bandaży zużywano do owinięcia jednej mumii? Poznamy mit o Ozyrysie i zwiedzimy jego królestwo, zapoznamy się też z egipską wiarą w życie
pozagrobowe.

PRZYGODA Z ARCHEOLOGIĄ
Beata Staniszewska / godz. 12.00
Kim jest archeolog? Czym się zajmuje? Co to są wykopaliska? Zapraszamy na wyprawę śladami profesora Kazimierza Michałowskiego, wybitnego polskiego archeologa, odkrywcy m.in. katedry w Faras. Dowiemy się, jak wydobyte z ziemi zabytki odkrywają przed badaczami tajemnice zamierzchłej przeszłości.

LEGENDY WARSZAWSKIE
Karolina Kierzkowska / godz. 12.00
Jak dobrze znasz Warszawę? Zapraszamy na wspólny spacer po dawnej stolicy śladem dzieł artystów, których prace możemy podziwiać w muzealnych galeriach. Poznamy Warszawę uwiecznioną na obrazach m.in. Canaletta,
Aleksandra Gierymskiego. Dowiemy się, jak stolica zmieniała się przez wieki, czym zajmowali się jej mieszkańcy i jak wyglądały miejsca, w których dziś stoją wieżowce.

POMYSŁY ARTYSTÓW
Zuza Wcisło / godz. 12.00
Czy wszyscy malarze tworzą takie same dzieła? Skąd czerpią pomysły? Jak możemy nazwać techniki, którymi się posługują? Po czym rozpoznać dzieła np. Józefa Pankiewicza, a po czym Witolda Wojtkiewicza? Niczym muzealni detektywi przyjrzyjmy się uważnie prezentowanym w galeriach dziełom sztuki i nauczymy się rozpoznawać unikalny kunszt artystów.

SZTUKA: OBSERWUJĘ
Julia Ruszkowska / godz. 12.00
Na czym polega praca historyka sztuki i konserwatora? Czasami patrząc na dzieło sztuki, wydaje nam się, że wiemy o nim wszystko. Obrazy i rzeźby warto jednak dłużej poobserwować. Zawiesić na nich oko. Pogapić się. Prześledzić ich historię. Dlaczego? Ponieważ w sztuce nic nie jest oczywiste!

FILMY DLA DZIECI W KINIE MUZ
Kino MUZ, Aleje Jerozolimskie 3, piętro -1 / bezpłatne wejściówki w kasie MNW i online
Z okazji Nocy Muzeów zapraszamy do Kina Muz. Przygotowaliśmy filmy dla dzieci w różnym wieku, od tych najmłodszych po najstarszych. Mamy nadzieję, że każdy znajdzie w repertuarze coś dla siebie.

Program seansów:

„Przytul mnie. Poszukiwacze miodu”
godz. 10.30 / kategoria wiekowa: 4+ / reżyseria: Anna Błaszczyk / Polska, Chiny, 2022 / ok. 70 minut / dubbing
Gdzie się podział cały miód? Mały Miś marzy o słodkim urodzinowym torcie, jednak zapasy ulubionego przysmaku przepadły. Wspólnie z Tatą Misiem wyruszają do Złotej Krainy, aby zdobyć najważniejszy składnik ciasta. Na rozbrykanego Misia i ostrożnego Tatę czeka wielka przygoda! Film to pierwsza od lat polska animacja dla całej rodziny. Film oparty na bestsellerowej książce Przemysława Wechterowicza i Emilii Dziubak to kontynuacja hitowego serialu dla najmłodszych.

„Szkoła magicznych zwierząt”
godz. 14.00 / kategoria wiekowa: 6+ / reżyseria: Gregor Schnitzler / Niemcy, Austria, 2021 / 89 minut / dubbing
Jesteście gotowi na prawdziwą magię? Zapraszamy do szkoły, której uczniowie zaprzyjaźniają się z zaczarowanymi zwierzętami. Ida nie może odnaleźć się w nowej klasie. Jej wychowawczyni wie jednak, jak sprawić, żeby „ta nowa” poczuła się lepiej w szkolnej ławce. Pomoże w tym nowy przyjaciel Benni oraz… odrobina magii. Magiczna opowieść na podstawie książek Margit Auer to idealna filmowa przygoda dla całej rodziny!

„Dzika banda”
godz. 18.15 / kategoria wiekowa: 10+ / reżyseria: Pierre Salvadori / Francja, 2022/ 103 minuty / lektor
Wszyscy za jednego! Czy piątka odważnych nastolatków zdoła się dogadać i stawić czoła groźnemu szefowi fabryki, która niszczy okoliczną przyrodę? Dzika banda to Cat, Fouad, Antoine i Sami, czworo dwunastolatków. Podejmują się szalonego wyzwania – podpalenia fabryki, która od lat zanieczyszcza ich rzekę.
Zapraszamy na letnią przygodę pełną humoru, zapału i młodzieńczej energii.

Godziny otwarcia MNW w Noc Muzeów 18 maja:
10.00–16.00: bezpłatne zwiedzanie oraz wydarzenia
16.00–18.00: Muzeum zamknięte dla zwiedzających (przerwa organizacyjno-techniczna)
18.00–1.00: bezpłatne zwiedzanie oraz wydarzenia

Dział Komunikacji i Marketingu Muzeum Narodowe w Warszawie
Ilustracja: Noc Muzeów w MNW, autor: Adam Glabas / Muzeum Narodowe w Warszawie

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

ARKADY – Wydawnictwo akademickie...

Wydawnictwo ARKADY działa na rynku wydawniczym od maja 1957 roku, natomiast od ...

Pora na zakup nowego systemu do ewiden...

MUZEO to system uniwersalny, kompleksowy i elastyczny, wspomagający pracę muzeó...

Mistrzynie. Eseje o polskich artystkac...

Mistrzynie to stworzony przez Dagmarę Budzbon-Szymańską zbiór esejów na te...

EKSPOZEO – uniwersalny pomocnik ...

EKSPOZEO to wyposażony w wiele funkcjonalności system, który pomoże muzeom i in...

Aurora w mroku

Aurora w mroku to pierwsza z serii powieści o Aurorze Scalv...