piątek, 22 listopada, 2024

Tysiącletni krzyż zdradza tajemnice

Będący częścią Galloway Hoard ponadtysiącletni srebrny krzyż, po oczyszczeniu ujawnił swoje piękno. Będzie go można obejrzeć na wystawie w szkockim Muzeum Narodowym, której wernisaż zaplanowano na 19 lutego.

Galloway Hoard to jedno z najważniejszych znalezisk archeologicznych ostatnich lat w Wielkiej Brytanii. To ponad 100 złotych i srebrnych przedmiotów z epoki Wikingów, które znaleziono w hrabstwie Kirkcudbright w Szkocji, we wrześniu 2014 roku. W 2017 roku został przejęty przez National Museums Scotland, przy wsparciu National Heritage Memorial Fund, ArtFund i szkockiego rządu, a także publicznej zbiórce funduszy. Od tego czasu przechodzi konserwację i badania w National Museums Collection Centre w Edynburgu.

Pokryty tysiącletnim osadem krzyż przez kilka miesięcy poddawany był żmudnym pracom konserwacyjnym, które w końcu ujawniły jego misterne zdobienia. W każdym z jego czterech ramion znajdują się symbole czterech ewangelistów: Mateusza, Marka, Łukasza i Jana. Zwiedzający muzeum będą mogli zobaczyć krzyż na nowej wystawie „Galloway Hoard: Viking -age Treasure” w Narodowym Muzeum Szkocji.

Pogłębiając naszą wiedzę na temat Galloway Hoard musimy wykazać się ogromną cierpliwością, dokładnością i żmudną dbałością o szczegóły w kwestii konserwacji, w połączeniu z szeroko zakrojonymi badaniami nad różnorodnością materiałów. Krzyż jest odzwierciedleniem pracy, którą wykonaliśmy, aby ujawnić nowe szczegóły dotyczące Galloway Hoard. Zawiera on kolekcję broszek, bransoletek, szklanych koralików, wisiorków, pamiątek i więcej złota niż jakikolwiek inny skarb Wikingów odnaleziony w Wielkiej Brytanii i Irlandii

mówi dr Martin Goldberg, główny kurator zbiorów wczesnośredniowiecznych i pochodzących z epoki Wikingów.

Jak informuje dr Leslie Webster z British Museum, krzyż został wykonany w Northumbrii pod koniec IX wieku dla wysokiego rangą duchownego, co sugeruje jego charakterystyczna forma. Podkreśla, że tego rodzaju krzyże anglosaskie są wyjątkowo rzadkie – znany jest jeszcze tylko jeden taki obiekt pochodzący z IX wieku. 

Odkrywanie sekretów Galloway Hoard jest procesem wielowarstwowym. Konserwacja metalowych przedmiotów odsłoniła dekoracje, napisy i inne szczegóły, które wcześniej nie były widoczne. Ale nawet usunięcie brudu, aby zobaczyć, co jest pod spodem, nie było tak proste, jak mogłoby się wydawać. Srebrny spiralny łańcuch owinięty wokół krzyża jest wykonany z drutu o średnicy mniejszej niż milimetr. Do jego oczyszczenia konserwatorzy użyli kolczastego pióra jeżozwierza, które okazało się dostatecznie ostre, aby usunąć brud, a jednocześnie wystarczająco miękkie, aby nie uszkodzić metalowej konstrukcji.

Wystawę „Galloway Hoard: Viking -age Treasure” będzie można zwiedzać do 9 maja 2021 r. Później trafi ona do Kirkcudbright Galleries (lato 2021 – wiosna 2022) i Aberdeen Art Gallery.

foto: National Museum of Scotland

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

Muzeum Małopolski Zachodniej w Wygiełz...

VIII Forum Regionalne Między Małopolską a Górnym Śląskiem pt. „Po nitce do kłęb...

Barwy holi

W starożytnej Mithili – krainie położonej u podnóży Himalajów, poprzecinanej rz...

Pierwsze z cyklu spotkań – prele...

To wydarzenie w Międzyzdrojach otwiera serię spotkań-prelekcji poświęconych szt...

Dwie dusze twórcy ludowego

Otwarcie wystawy: 4 listopada 2024 (wernisaż) wystawa dostępna dla zwiedzającyc...

Ogień. Opowieść o Janis Joplin

Powieść ukazuje burzliwe życie Janis Joplin. W tej wciągającej historii na...