niedziela, 5 maja, 2024

Odnaleziony obraz Gottlieba trafił do Muzeum POLIN

Uznawany za zaginiony obraz „Autoportret w stroju polskiego szlachcica” Maurycego Gottlieba trafi na wystawę stałą Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN.

Namalowany w 1874 r. obraz polsko-żydowskiego malarza Maurycego Gottlieba odnaleziono w Nowym Jorku. Pod koniec XIX wieku zakupił go – z pomocą sekretarza Jana Matejki – „obywatel ziemski z Królestwa”, następnie, do 1936 r., dzieło znajdowało się w zbiorach Jakoba Felsena w Wiedniu, by na koniec trafić do kolekcji prywatnej w Nowym Jorku. Tajemnicą pozostają okoliczności, w jakich odnalazł się po latach za oceanem.

Praca została namierzona przez ekspertów z DESA Unicum. W grudniu ubiegłego roku dzieło kupił na aukcji anonimowy kolekcjoner i przekazał w depozyt Muzeum POLIN. Obraz właśnie trafił do instytucji.

Udostępnianie muzeom wybitnych dzieł sztuki ze zbiorów prywatnych w ramach wieloletnich depozytów pozwala wzbogacić muzealne ekspozycje i bywa często jedyną możliwością obcowania ze wspaniałymi dziełami wielkich malarzy. Jako muzealnik, i jako widz jestem wdzięczna za tę możliwość, za szczodre dzielenie się z publicznością dziedzictwem narodowym.

mówi dr Renata Piątkowska, główna kuratorka zbiorów w Muzeum POLIN.

Obraz Gottlieba został przez nas odkryty już w 2009 roku w Nowym Jorku. Od tego czasu czyniliśmy starania by dzieło trafiło do Polski. Udało się to dopiero rok temu. Nasza satysfakcja jest tym większa, że niebawem będzie on dostępny dla szerokiej publiczności w Muzeum POLIN

przybliża historię odnalezienia obrazu Juliusz Windorbski, prezes DESA Unicum.

Jak wyjaśnia dr R. Piątkowska, Gottlieb namalował siebie w stroju polskiego szlachcica, co miało zaświadczyć o jego przynależności do narodu polskiego. „Jestem Polakiem i Żydem i chcę dla obu, gdy Bóg da, pracować” – pisał.

Gottlieb po studiach w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych i w Monachium, powrócił do Krakowa wiosną 1879 r., by kontynuować naukę pod kierunkiem Jana Matejki, który był jego mistrzem.

Cenne dzieło jest teraz przygotowywane do prezentacji na wystawie stałej „1000 lat historii Żydów Polskich”. Widzowie będą mogli podziwiać je w drugiej połowie 2021 roku.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

OTWARCIE SEZONU LETNIEGO W SZYMBARSKIM...

28 kwietnia 2024 Skansen w Szymbarku Rejestracja Zapraszamy w niedziel...

ŚWIAT DZIECIĘCY W RYSUNKU I GRAFICE MA...

25 kwietnia 2024 - 23 czerwca 2024 Dwór Karwacjanów Już od czwa...

GORLICKIE ULICE – 3 MAJA

Wernisaż wystawy "Gorlickie ulice - 3 Maja" odbędzie się w piątek 26 kwietnia o...

Chłop-niewolnik? Opowieść o pańszczyźn...

28 kwietnia – 10 październik 2024 r. Muzeum Narodowe Rolnictwa i Przemysłu R...

Miecze japońskie to nie tylko broń, al...

Miecze Japońskie. Z kolekcji gen. Sławomira Petelickiego i Polskiej Sekcji Miec...