czwartek, 21 listopada, 2024

KAPELE I MUZYKANCI – CO W POLSKIEJ DUSZY GRA

ZAPRASZAMY na wystawę unikalnej kolekcji polskiej rzeźby ludowej. Muzyka towarzyszyła ludziom praktycznie od zawsze, zarówno w chwilach wesela jak i smutku, podczas pokoju i wojny. Muzyka jest istotną częścią naszego życia.

Tematyczna kolekcja ludowej rzeźby drewnianej: KAPELE I MUZYKANCI – CO W POLSKIEJ DUSZY GRA
POLSKA RZEŹBA LUDOWA Kolekcja ze zbiorów Violetty i Leszka Dylik
jest częścią kolekcji „Muzykanci Świata” liczącej kilkaset eksponatów od Ekwadoru przez Meksyk, Amerykę Północną, Europę, Afrykę, Azję do Indonezji. Jej głównym motywem są muzykanci wyrzeźbieni w drewnie, grający na instrumentach swoich regionów. To wielki zasób wiedzy oraz wartości estetycznych i poznawczych o innych kulturach i świecie sztuki.
Rzeźby z Polski, pokazywane na wystawie w Muzeum Szlachty Mazowieckiej w Ciechanowie, to unikalny zbiór polskiej sztuki ludowej. Część z nich to tak zwana sztuka naiwna, (zazwyczaj artystów samouków). Kolekcja polskiej rzeźby pokazuje prace rzeźbiarzy od Bieszczad i Śląsk po Pomorze. Prezentujemy główne ośrodki rzeźbiarskie polskiej sztuki ludowej skupione wokół Kutna czy Łukowa. Część rzeźb wykonano na zamówienie właścicieli kolekcji. Przykładem jest między innymi, wykonana przez Antoniego Łuczka z Zagórza kapela w strojach huculskich grająca na typowych dla rejonu Bieszczad instrumentach, jak lira korbowa i cymbały, kapele wykonane przez Jerzego Chodorowskiego z Krakowa województwo małopolskie, Andrzeja Wojtczaka z Kutna województwo mazowieckie czy Mieczysława Gaja z Łukowa z województwa lubelskiego.
Innymi przykładami kunsztu polskich artystów ludowych są oryginalne scenki weselne wykonane przez rzeźbiarzy reprezentujących różne regiony Polski. Scenki to dzieła: Tadeusza Adamskiego z Sobisk w województwie lubelskim, Zdzisława Błosińskiego ze Zdanowskiej Woli w województwie świętokrzyskim, Mieczysława Grabuńczyka z Bielawy Dolnej w województwie dolnośląskim, Stanisława Śliwińskiego z Gdańska w województwie pomorskim i Piotra Staszaka z Brudzewa w województwie wielkopolskim.

Kolekcja powstała z zafascynowania sztuką ludową i etniczną jej właściciela, oraz chęcią zachowania dzieł wielu artystów ludowych, które mogłyby być skazane na zapomnienie lub wręcz zniszczenie. Rzeźby w swoim wyrazie niosą nieodkryte i pewnie nie do końca docenione piękno i emocje ich twórców, a także ich postrzeganie świata. Zamówienia rzeźb poza budowaniem kolekcji miały również na celu wspieranie finansowe artystów w miarę możliwości właścicieli kolekcji, którzy część twórców znali osobiście.
Właścicielami kolekcji rzeźby są Violetta i Leszek Dylik z Gdańska. Kolekcja jest budowana od wielu lat poprzez bezpośrednie zamówienia u twórców ludowych oraz zakupy na jarmarkach i na giełdach internetowych w Polsce i za granicą.
Zapraszamy do odwiedzenia Muzeum w Zamku Książąt Mazowieckich w Ciechanowie w terminie 21 czerwca – 25 sierpnia 2024 roku.

Leszek Dylik
Kurator wystawy: Piotr Banasiak

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

Barwy holi

W starożytnej Mithili – krainie położonej u podnóży Himalajów, poprzecinanej rz...

Pierwsze z cyklu spotkań – prele...

To wydarzenie w Międzyzdrojach otwiera serię spotkań-prelekcji poświęconych szt...

Dwie dusze twórcy ludowego

Otwarcie wystawy: 4 listopada 2024 (wernisaż) wystawa dostępna dla zwiedzającyc...

Ogień. Opowieść o Janis Joplin

Powieść ukazuje burzliwe życie Janis Joplin. W tej wciągającej historii na...

Regionalne Centra Konserwatorsko-Magaz...

20 listopada 2024 r.  10.00–17.00,  Forty Kleparz w Krakowie, ul. Kam...