Zapraszamy do udziału w wyjątkowym paśmie wydarzeń, poświęconym Władysławowi Hasiorowi i eksplorującym nieoczywisty wątek w jego twórczości – myślenie ekologiczne.
Władysław Hasior, tworząc w drugiej połowie dwudziestego wieku, będąc wybitną indywidualnością na gruncie sztuki polskiej (i nie tylko), pozostawał jednocześnie niezwykle czuły i uważny na środowisko, które go otacza. Jego sztuka zakotwiczona była w przenikliwym poznaniu natury ludzkiej – jej pragnień, dążeń, lęków, działań… również tych demonicznych i niszczycielskich. Dostrzegał zaborczość w ekspansji i brak szacunku wobec życiodajnej przyrody, którą człowiek zaczął zbyt agresywnie zawłaszczać i eksploatować. W jego pracach natura i jej żywioły przenikały się nieustannie z jego wyobraźnią, a czasami współtworzyły jego dzieła – w ten sposób oddawał ziemi i jej sprawczym mocom głos. Niekiedy jednak odwoływał się zupełnie wprost do obserwowanych przez siebie niepokojących tendencji:
„Człowiekowi z drzewami zawsze było dobrze. Drzewom z ludźmi coraz gorzej. Dzisiaj ludzi jest więcej niż drzew. (…) Dzisiejszym pokazem prezentuję dramatyczną sytuację współistnienia drzewa z człowiekiem. Ratujmy drzewa, bo nie będzie papieru na ostatnie podanie do Boga, by nas przyjął w czysty błękit. Ogłaszam alarm w obronie zieleni.”
Cytat za J. Z. Brudnicki: Posłanie Hasiora. „Gromada rolnik Polski” nr 12 z 26 IV 1992
We współczesnych czasach rzezi lasów (co minutę z planety znika powierzchnia lasu równa jedenastu boiskom piłkarskim) słowa Hasiora brzmią szczególnie gorzko. Od momentu ich wypowiedzenia z powierzchni Ziemi zniknął obszar lasu większy niż Unia Europejska, co ma oczywiste destrukcyjne dla klimatu konsekwencje: wzrost stężenia poziomu dwutlenku węgla w atmosferze i temperatury, zubożenie bioróżnorodności gatunkowej, zmiany w obiegu wody i wiele innych sprzężonych ze sobą skutków. Cóż, Hasiorze. To już ostateczny alarm ekologiczny. A może już na to za późno?
PROGRAM
18 października, godz. 11:00
Galeria BWA SOKÓŁ, sala multimedialna im. Danuty Szaflarskiej
Wykład prof. dr hab. Piotra Skubały
Dlaczego nieskutecznie reagujemy na kryzys klimatyczny i środowiskowy?
Pokaz archiwalnych filmów w reżyserii Grzegorza Dubowskiego:
- Alarm ekologiczny Władysława Hasiora (1992)
- Żywioły Hasiora (1976)
21 października, godz. 11:00
Galeria BWA SOKÓŁ, sala multimedialna im. Danuty Szaflarskiej
Wykład dr Magdaleny Figzał-Janikowskiej
Wątki ekologiczne w twórczości Władysława Hasiora
Pokaz archiwalnych filmów:
- Wernisaż wśród jabłoni (reż. Grzegorz Dubowski, 1974)
- Rozmowy o kulturze: Zawód artysta (przygotowanie programu m.in. Andrzej Maj, 1988)
28 października, godz. 13:00
Galeria BWA SOKÓŁ, sala multimedialna im. Danuty Szaflarskiej
Wykład Kasi Wągrowskiej o cyrkularnej gospodarce odpadami
Nie ma cenniejszej rzeczy nad zepsute [Władysław Hasior]
Pokaz archiwalnych filmów:
- Hasior (reż. Jerzy Passendorfer, 1982)
- Portret intymny (reż. Andrzej Greber, 1985)
29-30 października
Galeria BWA SOKÓŁ
Warsztaty dla grup zorganizowanych, szczególnie dla uczniów szkół średnich.
Podczas zajęć stworzone zostaną z materiałów z drugiego obiegu sztandary na wzór sztandarów Hasiora. Będą to nasze manifesty ekologiczne, które symbolicznie zapłoną „między niebem a ziemią” w trakcie finału akcji.
Szczegółowe informacje oraz zapisy: Alicja Gołyźniak, tel. +48 18 534 06 63, a.golyzniak@mcksokol.pl
7 listopada
dziedziniec MCK SOKÓŁ
Finałowa akcja-happening – będąca echem akcji dyrygowanej osobiście przez Władysława Hasiora 7 listopada 1992 roku na nowosądeckim rynku. Wieczorem tego samego dnia projekt zwieńczy występ muzyczny duetu Malediwy – Qba Janicki & Marek Pospieszalski.
DOFINANSOWANIE
Przedsięwzięcie objęte wsparciem z Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności w ramach Inwestycji A2.5.1 „Program wspierania działalności podmiotów sektora kultury i przemysłów kreatywnych na rzecz stymulowania ich rozwoju”.
Całkowita wartość przedsięwzięcia: 41 940,00 zł
Kwota dofinansowania z UE: 30 320,00 zł
Nazwa przedsięwzięcia: Alarm ekologiczny. Hommage á Hasior
Przedsięwzięcie „Alarm ekologiczny. Hommage á Hasior” dedykowane jest wybitnemu polskiemu artyście urodzonemu w Nowym Sączu – Władysławowi Hasiorowi i ma na celu, poprzez przypomnienie jego działań performatywnych, zintegrowanie myśli proekologicznej z partycypacyjnymi działaniami z zakresu sztuki. Hasior, tworząc w 2 połowie XX wieku, był pionierem zarówno na gruncie sztuki, jak i w swoim zainteresowaniu skutkami eksploatacji środowiska naturalnego. Projekt zakłada przybliżenie odbiorcom jego twórczości, zwiększenie świadomości ekologicznej oraz aktywizację poprzez wspólne działanie. Planowany jest przegląd filmowy archiwalnych filmów i wykłady na temat sztuki Hasiora oraz kwestii ekologicznych, a następnie warsztaty praktyczne, zwieńczone happeningiem i koncertem.
Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu