czwartek, 31 października, 2024

Wystawa Iwony Adamczewskiej pt. „Konterfekty”

Galeria Wieży Ciśnień zaprasza na najnowszą wystawę, w przestrzeni dawnego zbiornika wodnego w wieży ciśnień, przy ul. Filareckiej 2 w Bydgoszczy. Od soboty 9 listopada do wtorku 3 grudnia 2024 roku, w godzinach otwarcia Muzeum Wodociągów będzie można podziwiać prace Iwony Adamczewskiej na ekspozycji pt. „Konterfekty”. Wernisaż tej wystawy będzie miał miejsce w piątek 8 listopada 2024 r. o godz. 18:00. Wstęp wolny.

Galeria Wieży Ciśnień Muzeum Wodociągów w Bydgoszczy to przestrzeń, która idealnie komponuje relacje człowieka z naturą. Iwona Adamczewska idąc krok dalej i wykorzystując środowisko Galerii na swój sposób np. w formie wideoinstalacji, tworzy cykl portretów postaci w ujęciu antropomorficznym. Uwagę koncentruje na nierozerwalnej więzi pomiędzy naturą człowieka, a naturą. Zestawia ze sobą ich oblicza: kojące, ciepłe, otulające spokojem z silnym, zimnym, surowym podlegającym procesom przeróbki, trawestacji, często destrukcji i kataklizmu. O portretach jakich postaci mowa? Może postaci jej duszy – zwierciadła aktualnego stanu ducha? Czy też postaci nas samych? Intuicja nam podpowie… Wystawa „Konterfekty” prezentuje najnowszy cykl artystki. Na pierwszy rzut oka dzieła są odzwierciedleniem natury. Autorka, jednakże, interpretację przedstawionego tematu pozostawia odbiorcy z nadzieją, że każdy odnajdzie w nim swój własny autoportret przeżyć, pasji i emocji.    

Iwona Adamczewska urodziła się w 1983 r. w Nakle nad Notecią, jest absolwentką filologii angielskiej, malarką, kuratorką wystaw, autorką instalacji, obiektów, mieszka i tworzy w Bydgoszczy. Performerka na niepełny etat oraz członkini grupy artystycznej Społecznego Chóru Czarnego Karła, poświęca również swój czas na wartościowe projekty społeczne związane z promocją sztuki. Łączy zamiłowanie do malarstwa, rzeźby i asamblażu z twórczym eksperymentowaniem w zakresie użycia i wykorzystywania zdobyczy technik malarskich.

Od lat rozwija swój indywidualny język artystyczny. Artystka z twórczym imperatywem, kreatywna i ekspresyjna. Warsztat doskonali w pracowniach bydgoskich artystów: Ewy Miller i dr. Jakuba Elwertowskiego oraz u boku Waldemara Malaka w swojej przestrzeni artystycznej w Pracowni Centrum Kultury Fordon w Bydgoszczy. Nieustannie poznaje świat sztuki poprzez analizę publikacji artystycznych, zarówno polskich, jak i obcojęzycznych, szkolenia, udział w wernisażach i wystawach oraz plenerach. Zdobytą wiedzę przekształca na swój własny artystyczny kod.                             

Inspiruje się naturą, komunikacją międzyludzką oraz naturą człowieka i jego relacjami z otaczającą go rzeczywistością co przedstawia w seriach powiązanych ze sobą prac oraz dedykowanych instalacjach. Jej najnowsze realizacje w przestrzeni to instalacja świetlna pt. „Dziś są moje urodziny” wokół pomnika przyrody Dębu im. Władysława Szafera w Potulicach 23 sierpnia 2024 r. oraz instalacja audiowizualna pt. „Instytut Doznań” (kolektyw) w Krajowym Centrum Roślinnych Zasobów Genowych Instytutu Hodowli i Aklimatyzacji Roślin Państwowego Instytutu Badawczego w Bydgoszczy w ramach XI edycji festiwalu artystycznego „Oko nigdy nie śpi” w dniach 8-10 sierpnia 2024 r. 

Serdecznie zapraszamy!

Adam Kosecki

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

Utwór konserwatorski w polskim prawie ...

Nakładem Wydawnictwa Uniwersytetu Gdańskiego ukazała się książka prof. Piotra Ś...

ARKADY – Wydawnictwo akademickie...

Wydawnictwo ARKADY działa na rynku wydawniczym od maja 1957 roku, natomiast od ...

Pora na zakup nowego systemu do ewiden...

MUZEO to system uniwersalny, kompleksowy i elastyczny, wspomagający pracę muzeó...

Mistrzynie. Eseje o polskich artystkac...

Mistrzynie to stworzony przez Dagmarę Budzbon-Szymańską zbiór esejów na te...

EKSPOZEO – uniwersalny pomocnik ...

EKSPOZEO to wyposażony w wiele funkcjonalności system, który pomoże muzeom i in...