czwartek, 5 grudnia, 2024

Niech żyje Ba(h)l! Zapomniany gdański malarz bohaterem wystawy Muzeum Gdańska

Już 7 grudnia w Ratuszu Głównego Miasta w Gdańsku odbędzie się otwarcie wystawy poświęconej Reinholdowi Bahlowi (1869–1945). To pierwsza powojenna ekspozycja monograficzna tego artysty. Wystawa, złożona z blisko 60 dzieł i pamiątek, stanowi hołd dla Bahla, który przez ponad 50 lat swojej twórczości był wierny tradycji romantycznego realizmu i biedermeieru, jednocześnie eksperymentując z wpływami impresjonizmu.

– Reinhold Bahl to postać, która zasługuje na ponowne odkrycie. Jego twórczość to swoisty pomost między tradycją a nowoczesnością. Poprzez tę wystawę czasową chcemy przywrócić mu należne miejsce w historii sztuki Gdańska – mówi Waldemar Ossowski, dyrektor Muzeum Gdańska.

Ekspozycja w Galerii Palowej to nie tylko okazja do obejrzenia dzieł artysty, ale również do poznania jego życia i czasów. Na zwiedzających czeka kilkadziesiąt obrazów. Wystawa potrwa do 4 maja 2025 roku.

Eksponaty na wystawę użyczone przezMuzeum Gdańska, Muzeum Narodowe w Gdańsku, Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku, Muzeum Archeologiczne w Gdańsku, Muzeum Sopotu, PAN Biblioteka Gdańska, Museum Haus Hansestadt Danzig w Lubece oraz Sopocki Dom Aukcyjny. Dzieła sztuki przekazali także liczni kolekcjonerzy prywatni oraz rodzina artysty.

Życie artysty: podróże, powroty i praca w Gdańsku

Reinhold Bahl, urodzony w Gdańsku w 1869 roku, był nie tylko malarzem, ale także nauczycielem. Po nauce w lokalnych szkołach artystycznych oraz prestiżowych uczelniach w Berlinie, Paryżu i Dreźnie wrócił do rodzinnego miasta. Od 1898 roku przez 36 lat pracował w Państwowej Rzemieślniczej Szkole Dokształcającej, kształcąc kolejne pokolenia artystów i rzemieślników.

Mimo intensywnej pracy pedagogicznej, Bahl aktywnie tworzył, inspirując się pejzażami Gdańska, portretami i scenami rodzajowymi. Jego dorobek obejmuje także udział w licznych wystawach oraz działalność w gdańskich stowarzyszeniach artystycznych.

Twórczość Bahla: między tradycją a nowoczesnością

Malarska spuścizna Reinholda Bahla odzwierciedla bogactwo tradycji XIX wieku. Artysta łączył w swoich dziełach precyzyjny realizm z romantyczną nastrojowością. Pejzaże Gdańska, takie jak „Nokturn Długiego Targu” czy „Widoki Motławy”, zyskują dzięki niemu nowe życie – to nie tylko dokumenty przeszłości, ale także pełne emocji obrazy.

Bahl czerpał również inspiracje z impresjonizmu, co widać w jego delikatnej palecie barw i grze światła. Jednocześnie pozostał wierny biedermeierowskiej fascynacji codziennością i intymnością wnętrz.

Wernisaż wystawy odbędzie się w sobotę, 7 grudnia 2024 roku, o godzinie 12.00 w Galerii Palowej w Ratuszu Głównego Miasta, przy ul. Długiej 46/47.

Zwiedzanie wystawy „Niech żyje Bahl! (Nie) zapomniany malarz gdański”

  • Terminy: 8 grudnia 2024 – 4 maja 2025, z wyjątkiem wtorków
  • Ceny biletów i godziny otwarcia:pl (zakładka Galeria Palowa)
  • Miejsce: Ratusz Głównego Miasta, Galeria Palowa, ul. Długa 46/47

Wernisaż wystawy „Niech żyje Bahl! (Nie) zapomniany malarz gdański”

  • Termin: 7 grudnia 2024 (sobota), godz. 12.00
  • Wstęp: wolny
  • Miejsce: Ratusz Głównego Miasta, Galeria Palowa, ul. Długa 46/47
Zdjęcie portretowe: Andrzej Gierszewski

Andrzej Gierszewski
Muzeum Gdańska

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

Muzeo – Najczęściej wybierany, najnowo...

W dobie dynamicznego rozwoju technologii, zarządzanie zbiorami muzealnymi staje...

Wystawa czasowa „Kolekcjonerka. Teresa...

Wystawa przybliża problematykę kolekcjonerstwa prywatnego i antropologii rzeczy...

Rafael. Zbliżenia

Nazywany przez Giorgio Vasariego „księciem malarzy” Rafael (1483-1520), należy ...

Muzeum Małopolski Zachodniej w Wygiełz...

VIII Forum Regionalne Między Małopolską a Górnym Śląskiem pt. „Po nitce do kłęb...

Barwy holi

W starożytnej Mithili – krainie położonej u podnóży Himalajów, poprzecinanej rz...