Już 15 grudnia 2024 roku Muzeum „Górnośląski Park Etnograficzny” w Chorzowie zaprasza na wydarzenie „Śląska Wilija”, czyli świąteczne spotkanie z tradycją i kulturą regionu. Na gości czeka bogaty program atrakcji, który przybliży tradycje bożonarodzeniowe i przypomni o dawnych obrzędach związanych ze Świętami Bożego Narodzenia.
Współorganizatorem wydarzenia jest Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi.
Wydarzenie pod patronatem Marszałka Województwa Śląskiego Wojciecha Saługi.
Tradycyjne obrzędy i wspólne kolędowania
Organizatorzy zachęcają, aby odwiedzający przebrali się za postacie kolędnicze, takie jak: pasterze, anioły, diabły, dziady czy niedźwiedzie, i dołączyli do wspólnego pochodu, który wyruszy ok. godziny 13.15 spod budynku dyrekcji. Goście wraz z kolędnikami przejdą wspólnie przez zabytkowe zagrody, by dotrzeć pod scenę.
– Tego dnia muzealna ekspozycja ożyje. W zagrodach pojawią się mieszkańcy, których odwiedzać będą kolędnicy. Dzięki temu w sposób interaktywny wprowadzimy uczestników w klimat dawnych, często zapomnianych obrzędów dotyczących okresu Bożego Narodzenia. Bywalcy plenerowych wydarzeń w MGPE wiedzą doskonale, że zawsze zachęcamy do
włączania się w tworzenie inscenizacji – nie inaczej będzie i tym razem. Razem z muzealną Dygającą Kapelą przygotowaliśmy szereg atrakcji, które sprawią, że tegoroczna edycja będzie niezapomnianym przeżyciem – zachęca Marcin Gaweł, kierownik Działu Promocji i Organizacji Imprez MGPE w Chorzowie.
Na plenerowej scenie poza Dygającą Kapelą wystąpi także znany skansenowskiej publiczności Zespół Pieśni i Tańca „Chorzów”, który wykona kolędy i pastorałki w tradycyjnej aranżacji. Występowi śpiewaków towarzyszyć będzie kapela regionalna. Premierowy występ w muzeum będą mieli artyści chóru Kameralnego Zespołu Wokalnego „In Tempore” w towarzystwie Kameralnego Zespołu Orkiestry „Śląskie Smyki” pod dyrekcją Bartłomieja Kwiatkowskiego. Nie zabraknie również pokazów i dyskusji na temat zwyczajów przed i w trakcie świąt Bożego Narodzenia. Opowie o nich Marek Szołtysek – znany popularyzator śląskiej kultury , przybliżając znaczenie betlyjki, choinki i innych tradycji śląskich. Tego dnia poznamy również wyniki bożonarodzeniowego konkursu na najpiękniejszą ozdobę świąteczną, organizowanego przez Dział Edukacji i Popularyzacji chorzowskiego muzeum. Dla gości Śląskiej Wiliji przygotowane zostaną także warsztaty, podczas których uczestnicy będą mieli okazję własnoręcznie przygotować świąteczne dekoracje.
Koncert Kolęd Włodka Pawlika – Jazzowe Spotkanie z Tradycją
Wyjątkową atrakcją tegorocznej Śląskiej Wiliji będzie koncert świąteczny Włodka Pawlika, który odbędzie się o godz. 16:00 w zabytkowym, drewnianym kościele z Bobrka. Włodek Pawlik, znany na całym świecie pianista jazzowy i laureat nagrody Grammy, zaprezentuje autorskie aranżacje polskich kolęd i pastorałek, łącząc świąteczną tradycję z jazzową improwizacją. Zabytkowa, sakralna przestrzeń kościoła z Bobrka stworzy niezapomnianą atmosferę, w której goście będą mogli poczuć magię świąt, słuchając wybitnych jazzowych interpretacji.
Jarmark świąteczny – na bogato !
Wydarzeniu towarzyszył będzie Jarmark Bożonarodzeniowy z rękodziełem i gastronomią. Goście będą mogli kupić oryginalne prezenty pod choinkę czy wyjątkowe ozdoby świąteczne oraz zaopatrzyć się w przetwory i potrawy wigilijne na stoiskach z wędlinami, miodami, serami, ciastami i słodkimi wypiekami. Na miejscu będzie można posilić się potrawami przygotowanymi przez koła gospodyń wiejskich oraz lokalnych gastronomów, a także rozgrzać się grzanym winem czy gorąca kawą lub herbatą.
Przy kasie do skansenu stanie jak zwykle wóz z siankiem, którego garść będzie można ze sobą zabrać i włożyć pod wigilijny obrus. Świątecznego wystroju nabiorą wnętrza chałup tworząc idealną scenerię do pamiątkowych zdjęć.
Bilety na Śląską Wiliję dostępne online
Bilety na Koncert kolęd Włodka Pawlika dostępne online – bilet obejmuje także udział w Śląskiej Wiliji
Współorganizatorem wydarzenia jest Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi.
PROGRAM WYDARZENIA :
Śląsko Wilijo 15.12.24, godziny 12.00 – 16.00
12.30 – otwarcie imprezy Marek Szołtysek
13.00 – koncert Zespołu Pieśni i Tańca Chorzów
13.40 – Wigilia na Śląsku
14.00 – wyniki konkursu na najpiękniejszą bombkę
14.20 – Jasełka
15.00 – koncert kolęd i pastorałek w wykonaniu „Dygającej Kapeli”
15.30 – koncert „Śląskich Smyków”
Spichlerz z Wojkowic – warsztaty wykonywania ozdób świątecznych ze słomy, filcu oraz stroików.
Chałupa ze Zborowskiego tzw. fajczarnia – warsztaty świąteczne – muzealni edukatorzy
Chałupa Sołtysa – Koło Gospodyń Miejskich ze Stolarzowic
Chałupa z Panewnik – Koło Gospodyń Wiejskich „Pradlanki”
Kościół z Bobrka
16.00 – Świąteczny koncert Włodka Pawlika
Z poważaniem
Marcin Gaweł
Kierownik
Działu Promocji i Organizacji Imprez
Muzeum „Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie”