niedziela, 5 stycznia, 2025

Styczeń 2025 w Muzeum Miasta Gdyni

Gdynia – Dzieło Otwarte – oprowadzanie po wystawie

Termin: 5.01.2025 r., godz. 14:00
Bilety: 20 zł
Prowadzenie: Anna Śliwa
Miejsce: Muzeum Miasta Gdyni, ul. Zawiszy Czarnego 1A
Liczba uczestników: 30 osób

A gdyby tak oddać głos twórcom, malarzom, architektom…

Jakie znaczenie miała Pomorska Szkoła Sztuk Pięknych Wacława Szczeblewskiego w rozwoju młodego, nowoczesnego miasta? Dlaczego malarze tak często przyjeżdżali nad gdyńskie morze? Galeria Morska Mariana Mokwy, modernistyczne projekty Włodzimierza Prochaski, nieznany romantyczny wątek związany z pomnikiem Nataszy – to tylko kilka zagadnień podkreślających niezwykły fenomen Gdyni. W 1922 roku polski rząd podjął strategiczną decyzję, która zaważyła na dalszych losach nadmorskiej wsi. O pasjonującej gdyńskiej historii z sztuką w tle będzie można posłuchać w Muzeum Miasta Gdyni podczas niedzielnego oprowadzania z dr Anną Śliwą.

To Nie Jest Magazyn – Oprowadzanie po wystawie

Termin: 12.01.2025 r., godz. 14:00
Bilety: bezpłatne wejściówki do zdobycia na www.bilety.muzeumgdynia.pl
Prowadzenie: Gabriela Zbirohowska-Kościa
Miejsce: Muzeum Miasta Gdyni, ul. Zawiszy Czarnego 1A
Liczba uczestników: 30

Morze to temat bardzo chętnie podejmowany przez gdyńskich (i nie tylko gdyńskich) artystów. Splątane rybackie sieci, geometryzująca postać nurka, delikatne, miniaturowe formy budzące skojarzenia z morską florą i fauną, zastygła w ruchu fala… te i inne wątki morskie odnaleźć możemy na wystawie „TO NIE JEST MAGAZYN”. Niedzielne oprowadzanie w dniu 12.01.2025 będzie opowieścią o tym fascynującym żywiole: pięknym, romantycznym, groźnym i nieokiełznanym. Gorąco zapraszamy.

Bałtycki Atlas Zwierząt  – warsztaty tworzenia książeczek

Termin: 18.01.2025 r., godz. 11:00
Bilety: 15 zł – do zdobycia na www.bilety.muzeumgdynia.pl
Prowadzenie: Olga Lewandowska
Miejsce: Muzeum Miasta Gdyni, ul. Zawiszy Czarnego 1A
Liczba uczestników: 10 dzieci + 10 opiekunów

Nim się obejrzeliśmy, 2025 rok wkroczył z impetem, zabierając ze sobą pierwszą połowę stycznia. Na szczęście nie jest jeszcze za późno na postanowienia noworoczne, a wśród nich może się znaleźć poznanie zwierząt zamieszkujących Bałtyk i okolice. Z pewnością pomocny okaże się własnoręcznie wykonany atlas. Dlatego podczas styczniowych warsztatów dla dzieci w wieku od 6 do 12 lat z opiekunami zszyjemy książeczki, z których wystawać będą różnorodne ryby, ssaki, ptaki i mięczaki.

1945 – otwarcie wystawy w Muzeum Miasta Gdyni oraz oprowadzanie kuratorskie

Termin: 19.01.2025 r., godz. 14:00
Bilety: wejściówki w cenie 20 zł do zdobycia na www.bilety.muzeumgdynia.pl
Miejsce: Muzeum Miasta Gdyni, ul. Zawiszy Czarnego 1A
Liczba uczestników: 30 osób

Z początkiem marca 1945 roku pętla wokół Gdyni i Gdańska zaciskała się coraz ciaśniej. Armia Czerwona odnosiła szybkie sukcesy i zbliżała się od zachodu. Niemcy silnie ufortyfikowali rejon Gdyni, określając go jako twierdzę – Festung Gotenhafen, której bronić miało 200 tys. żołnierzy wspieranych przed artylerię i liczne okręty wojenne, w tym ciężkie krążowniki. Mimo tego, po uzyskaniu planów niemieckiej obrony, marszałek Konstanty Rokossowski liczył na zdobycie miasta w jeden dzień. Bezpośredni atak na Gdynię rozpoczął się 19 marca. Niemcy byli zdeterminowani i stawili silny opór na przedmieściach. Po zaciętych walkach o Demptowo, Chwarzno, Wielki i Mały Kack oraz Orłowo i Redłowo, 25 marca (po zdobyciu Sopotu i Oliwy, kiedy wojska niemieckie zostały podzielone na dwie izolowane od siebie grupy – gdyńską i gdańską) rozpoczął się ostateczny szturm na Gdynię. Czołgi Armii Czerwonej i polskiej 1. Brygady Pancernej im. Bohaterów Westerplatte wjechały do śródmieścia 27 marca, a następnego dnia (po wycofaniu się oddziałów niemieckich na Kępę Oksywską) miasto było już wolne. 28 marca na gdyńską plażę wjechały trzy czołgi T-34 z polskimi flagami i dokonały symbolicznego aktu ponownych „zaślubin Polski z morzem”. Do 4 kwietnia trwały jednak jeszcze zaciekłe walki o port i Kępę Oksywską, na której Niemcy zgromadzili ponad 30 tys. żołnierzy. Widząc jednak bezcelowość dalszego oporu, podjęli decyzję o ewakuacji wszystkich wojsk na Hel. Operacja nazwana „Walpurgisnacht” (pol. Noc Walpurgii – germańskie święto zmarłych i złych duchów) przeprowadzona w nocy z 4 na 5 kwietnia 1945 roku była jedną z największych operacji morskich na Bałtyku i objęła ponad 10 tys. żołnierzy i 30 tys. cywilów. 5 kwietnia o godzinie 17:00 wojska radzieckie i polskie ostatecznie przejęły kontrolę nad Kępą Oksywską.

Pamięć po tych wydarzeniach zostaje często pomijana i niedoceniana. Wpłynęły one jednak w dużej mierze na kształt miasta i portu i miały długofalowe skutki, które można było zauważyć jeszcze wiele lat po zakończeniu wojny. Muzeum Miasta Gdyni przygotowało nową ekspozycję czasową. Przedstawiamy na niej zbiory Muzeum Miasta Gdyni i historie związane z trudnym okresem walk o Gdynię w 1945 roku.

Otwarcie ekspozycji wraz z oprowadzaniem po wystawie stałej „Gdynia – dzieło otwarte” odbędzie się w niedzielę 19 stycznia o godzinie 14:00. O historii miasta na przełomie marca i kwietnia 1945 roku opowie Dawid Gajos z Działu Historycznego Muzeum Miasta Gdyni.

Ekspozycja czasowa „1945” jest częścią wystawy stałej „Gdyni – dzieło otwarte”.

To Nie Jest Magazyn – oprowadzanie po wystawie

Termin: 26.01.2025 r., godz. 14:00
Bilety: bezpłatne wejściówki do zdobycia na www.bilety.muzeumgdynia.pl
Prowadzenie: Gosia Bujak / Ośrodek Edukacji Muzeum Miasta Gdyni
Miejsce: Muzeum Miasta Gdyni, ul. Zawiszy Czarnego 1A
Liczba uczestników: 30 osób

Ponad pół tysiąca obiektów zgromadzonych, usystematyzowanych i pogrupowanych na przestrzeni około 200 m2 nasuwa skojarzenie pierwszych muzeów czyli gabinetów osobliwości nazywanych Kunstkamerami. Jakie osobliwości skrywa gdyńskie muzeum, ile zbiorów kultury materialnej znalazło się na ekspozycji, które ujrzało pierwszy raz światło dzienne?

Wystawa jest dobrym powodem aby opowiedzieć o historii zarówno samego muzeum jak i muzealiów. Na oprowadzaniu Joanna Mróz – opiekunka zbiorów kultury materialnej wyjaśni jakie zadania i wyzwania stoją przed muzealnikami, opiekunami zbiorów, jak powinno się dbać o obiekty a także w jaki sposób zachować porządek, żeby nie zgubić muzealiów we własnym muzeum.

Wydarzenie towarzyszy wystawie „To nie jest magazyn” i realizowane jest w ramach projektu “Konserwacja muzealiów na stulecie miasta Gdyni”. Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

Pierwsze z cyklu spotkań – prelekcji d...

Prelekcja trwała 90 min. Obok traktatów o czarownictwie, które były czytane prz...

EKSPOZEO – uniwersalny pomocnik ...

EKSPOZEO to wyposażony w wiele funkcjonalności system, który pomoże muzeom i in...

Jarmark Bożonarodzeniowy w podpoznańsk...

Muzeum Narodowe Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie (gmina Kom...

Całe piękno świata

Poruszająca opowieść strażnika Metropolitan Museum of Art o sztuce i ...

Mistrzynie. Eseje o polskich artystkac...

Mistrzynie to stworzony przez Dagmarę Budzbon-Szymańską zbiór esejów na te...