Utamaro
MNK Gmach Główny
17.01.2025 – 13.04.2025
Zapraszamy na wystawę Kitagawy Utamaro (1754–1806), jednego z największych mistrzów japońskiego drzeworytu okresu Edo (1603–1868). Ten uchodzący za znawcę i piewcę kobiecego piękna artysta był jednym z pierwszych Japończyków, którzy zafascynowali świat zachodni już w XIX wieku. Genialne i ponadczasowe osiągnięcia stylistyczno-formalne – m.in. zbliżenia kadru postaci, od ujęcia jej do kolan po całkowicie nowatorskie portretowe ujęcie twarzy, określane jako ōkubi-e (obrazy wielkich głów) – zaważyły na późniejszym portretowaniu postaci przez innych japońskich artystów. Na ekspozycji, wpisującej artystę i świat jego bohaterów w konkretny entourage tradycyjnych japońskich motywów, zaprezentujemy łącznie około 300 obiektów.
Kurator: Beata Romanowicz
Dacja. Zapomniane królestwo
MNK Gmach Główny
18.07-02.11.2025
„Dacja. Zapomniane królestwo” to wystawa, która przybliży wspaniałe skarby złotnictwa z II i I tysiąclecia p.n.e. z terenu współczesnej Rumunii. Eksponaty pochodzić będą z Muzeum Narodowego w Bukareszcie i innych muzeów rumuńskich, po raz pierwszy wypożyczone do Polski. Są to znakomite przykłady biżuterii i militariów świadczące o wyrafinowanym poziomie złotnictwa państwa Daków w epoce przedrzymskiej, uzupełnione o efektowne skarby monet. Niektóre przedmioty zdobione są ciekawymi motywami zoomorficznymi lub antropomorficznymi, należącymi do rzadkości w kulturach rozwijających się poza kręgiem śródziemnomorskim. Wystawa wpisuje się w „Sezon Kulturalny Polska – Rumunia 2024 – 2025”, w którego ramach zaplanowano szereg wystaw w muzeach polskich. Jest to wspólna inicjatywa rumuńskiego Ministerstwa Kultury i Rumuńskiego Instytutu Kultury, polskiego Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Instytutu Adama Mickiewicza, przy wsparciu Instytutu Polskiego w Bukareszcie.
Kurator: prof. dr hab. Mirosław Kruk
Chełmoński
MNK Gmach Główny
08.08-30.11.2025
To trzecia, ostatnia odsłona ekspozycji przygotowanej wspólnie z Muzeum Narodowym w Warszawie oraz Muzeum Narodowym w Poznaniu, realizowanej jako część wieloletniego przedsięwzięcia badawczego. Ranga Chełmońskiego jako twórcy narodowego, jednego z najwybitniejszych przedstawicieli polskiego realizmu inspiruje do wypowiedzi kolejne pokolenia badaczy. Sugestywność i zmysłowość jego dzieł, m.in. eksponowanej w Galerii Sztuki Polskiej XIX wieku w Sukiennicach monumentalnej „Czwórki”, niezmiennie przykuwają uwagę wielbicieli talentu tego wyjątkowego artysty. Ideą przyświecającą kuratorce jest prezentacja twórczości Józefa Chełmońskiego w sposób możliwie wszechstronny i kompletny, dlatego też scenariusz wystawy obejmuje ok. 300 obrazów olejnych, akwarel i rysunków z kilkunastu muzeów polskich i zagranicznych oraz z wielu kolekcji prywatnych. Ekspozycja ta stanie się zatem okazją do nowego, krytycznego spojrzenia na cały dorobek twórczy jednego z najwybitniejszych dziewiętnastowiecznych artystów. Będzie to pierwsza, od lat osiemdziesiątych XX wieku, tak szeroko zakrojona prezentacja twórczości Józefa Chełmońskiego.
Kuratorka: dr Aleksandra Krypczyk-De Barra
Galeria Zachodnioeuropejskiego Malarstwa i Rzeźby
MNK Gmach Główny
W 2025 roku planujemy otworzyć nową galerię stałą w Gmachu Głównym. Przyszła ekspozycja zaprezentuje kolekcję malarstwa i rzeźby europejskiej w zbiorach MNK. Znajdziemy tam najciekawsze i najcenniejsze dzieła wplecione w przejrzysty układ chronologiczny. Kompozycja ta, na tyle na ile pozwala na to charakter zbioru, ma za zadanie pokazanie historii i przemian malarstwa oraz dziejów kultury europejskiej. Ma również pokazać różnorodność sztuki Starego Kontynentu i miejsce Polski w Europie. Na wystawę przewidziano ok. 120–150 dzieł sztuki, w znacznej większości malarstwa, powstałych od XIII do XX w. Wybrane obiekty są przykładami najlepszych dzieł sztuki europejskiej w zbiorach MNK.
Kuratorzy: dr Katarzyna Płonka-Bałus, dr Adam Spodaryk
Ponadto w 2025 zostaną otwarte m.in.:
SBB Droga do wolności
MNK Szołayscy
Krakowska wystawa jest pokłosiem dwóch ważnych jubileuszy, obchodów 50-lecia powstania formacji (2021), które zaowocowały wystawą w Muzeum w Chorzowie (obecnie Muzeum Hutnictwa), konferencją i koncertem oraz 50-lecia wydania przez zespół pierwszej płyty (2024). Wystawa będzie nie tylko okazją do opowiedzenia historii najważniejszego polskiego rockowego zespołu, zaprezentowania instrumentów muzyków, wyposażenia studia Radia Opole, gdzie nagrywali albumy oraz okładek płyt i licznych pamiątek, ale także posłuchania muzyki dostępnej na specjalnie przygotowanych stanowiskach. Będzie to także wyjątkowa możliwość spojrzenia na twórczość tego wybitnego zespołu w horyzoncie polskiej i szerzej środkowoeuropejskiej kultury muzycznej zwłaszcza lat 70. XX w.
Kuratorzy wystawy: Beata Cieślak, Jacek Kurek, Zbigniew Gocek
Lwowianki
MNK Gmach Główny
12.09.2025-01.03.2026
„Siła wiary – moc wiedzy. Numizmatyka w historii medycyny”
MNK Czapscy
11.04.2025-12.10.2025
Celem wystawy „Lwowianki” jest pokazanie nieznanego szerszej publiczności dorobku lwowskich modernistek. Ich dramatycznych losów związanych z nowoczesną historią Lwowa – doświadczenia wojny, zmianą granic państwowych i kilku okupacji.
Kurator wystawy: Andrij Bojarov
„Siła wiary – moc wiedzy. Numizmatyka w historii medycyny”
MNK Czapscy
11.04.2025-12.10.2025
Wystawa ma na celu ukazanie numizmatów i egzonumii obecnych w historii medycyny, ze szczególnym uwzględnieniem starego Krakowa. Związki te, zarówno oczywiste (jak np. wiara w moc metali, funkcje apotropaiczne monet i medalików) jak i nieoczywiste (np. moneta jako obiekt transferujący „uzdrawiający dotyk”), łączą obie dziedziny już od czasów najdawniejszych. Na przestrzeni wielu wieków monety i przedmioty monetopodobne pełniły rolę amuletów ochronnych przed złem i chorobami.
Kurator: dr Agnieszka Smołucha-Sładkowska
MNK INFO