niedziela, 23 lutego, 2025

Promocja książki o artystach z Pomorza i spotkanie poświęcone twórczości Siegfrieda Barza

Spotkanie: 18 stycznia 2025, godz. 12.00

Muzeum w Koszalinie, ul. Młyńska 37-39

Muzeum w Koszalinie, wraz z Wydawnictwem JASNE, zapraszają na promocję książki autorstwa Eddy Gutsche pt. „Malarze, miejscowości i widoki Pomorza Zachodniego w pierwszej połowie XX wieku. Część 3” oraz spotkanie poświęcone twórczości pomorskiego artysty Siegfrieda Barza.

Książka „Malarze, miejscowości i widoki Pomorza Zachodniego w pierwszej połowie XX wieku. Część 3”, napisana w językach polskim i niemieckim, podobnie jak w poprzednich tomach, przedstawia mniej lub bardziej znanych artystów, którzy pochodzą z Pomorza lub tu mieszkali i tworzyli.

W pierwszej części wydarzenia odbędzie się spotkanie z wydawcą – dr Andrzejem Chludzińskim oraz autorką – Eddą Gutsche.

Edda Gutsche jest niezależną autorką i publicystką. W swojej pracy dziennikarskiej skupiała się przede wszystkim na Brandenburgii i Pomorzu, jest autorką wielu artykułów i książek w języku niemieckim i polskim na tematy kulturowo-historyczne. W literaturze poświęca się tzw. małej formie. Jej wiersze, opowiadania i baśnie były publikowane zarówno jako pojedyncze tytuły, jak i w różnych antologiach i magazynach literackich. Zajmuje się także tłumaczeniami. Jest laureatką kilku nagród, w tym nagrody Opus Magnus Discovery Award w USA za anglojęzyczny rękopis powieści. Jest też autoryzowaną przewodniczką po Pomorzu Zachodnim i autoryzowaną pilotką wycieczek po Europie. Szczególnie lubi wyjeżdżać na wyjazdy studyjne i kulturalne, w tym z własnym programem.

Druga część spotkania poświęcona zostanie postaci i twórczość pomorskiego artysty Siegfrieda Barza (1943–2024). To wydarzenie będzie okazją do zapoznania się z bogatym dorobkiem artystycznym i życiem niemieckiego i polskiego artysty, który pozostawił po sobie trwały ślad na Pomorzu.

W programie przewidziano prezentację prac Siegfrieda Barza, rozmowy o jego twórczości oraz wpływie, jaki wywarł na kulturę Pomorza. Wśród zaproszonych gości znajdą się Jan Sroka ze Sławna – znawca historii Pomorza i autor licznych publikacji, oraz Ryszard Wątroba – burmistrz Sianowa w latach 2006-2010, a także bliski przyjaciel artysty.

Siegfried Barz urodził się w 1943 roku w Sianowie, a po wojnie zamieszkał w Niemczech, gdzie studiował grafikę użytkową i malarstwo w Amsterdamie. Przez całe życie inspirował się naturą i mistrzami takimi jak Carl Spitzweg czy Caspar David Friedrich. W latach 90. XX wieku powrócił na Pomorze, osiadając w Będzinie koło Koszalina, gdzie stworzył liczne akwarele i grafiki, przedstawiające charakterystyczne dla regionu budynki i obiekty architektoniczne. Ze swoimi pracami gościł na licznych wystawach na Pomorzu, w tym w 2016 r. w Muzeum w Koszalinie.

Zmarł w listopadzie 2024 roku w wyniku powikłań po wypadku samochodowym. Siegfried Barz pozostawił po sobie spuściznę graficzną i malarską, które celebrują dziedzictwo architektoniczne i przyrodnicze Pomorza. Jego motto: „Reprezentować naturę taką, jaką dał nam ją stwórca – ku naszej radości – w doskonałej kreatywności” z pewnością będzie może być refleksyjnym przekazem i inspiracją nie tylko dla miłośników sztuki.

Organizowane spotkanie będzie okazją do nabycia prezentowanej książki w promocyjnej cenie. Będzie też możliwość zakupu dwóch wcześniejszych części z tej serii oraz innych książek Wydawnictwa JASNEGO.

W bardzo atrakcyjnych cenach będzie można zakupić także reprodukcje prac Siegfrieda Barza: „750-lecie Koszalina”, „Historyczne widoki Koszalina”, „Widoki Jamna” i „Powiat koszaliński”.

Do nabycia w atrakcyjnych cenach będą również publikacje wydane przez Muzeum w Koszalinie: „Na tułaczym szlaku. Powstańcy listopadowi na Pomorzu” (2014), „Awangarda w plenerze: Osieki i Łazy 1863-1981” (2008), „Koszalin od średniowiecza do współczesności” (2010), „Wyspa kulturowa. Wieś Jamno pod Koszalinem” (2001), „Kolekcja Osiecka Muzeum w Koszalinie” (2018) oraz plakaty związane z Posteraliami z lat 2022, 2023 i 2024.

Wstęp na wydarzenie jest wolny!

                                                                                      Robert Hellfeier

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

Muzeo – Najczęściej wybierany, najnowo...

W dobie dynamicznego rozwoju technologii, zarządzanie zbiorami muzealnymi staje...

Noworoczna okazja na rozwój z systemem...

W tym wyjątkowym czasie chcielibyśmy zapytać czy zastanawiali się Państwo nad z...

Biblioteka w muzeum (i nie tylko)

Moduł biblioteczny w systemie Muzeo jest dedykowany do zarządzania zbiorami ksi...

Zimowy Wjazd do Huty 2025- Muzeum Przy...

Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach jak co roku, podczas ferii zimowych...

Profesjonalna ewidencja zbiorów

Każdy pracownik muzeum doskonale zdaje sobie sprawę, jak ważna jest dokładna i ...