Odkrywanie rodzinnych korzeni, gra wielkoformatowa o Polsce, ciekawostki o dawnej modzie, możliwość poznania kultury romskiej czy wizyta w babcinej izbie sprzed stu lat – Muzeum Ziemi Tarnowskiej zaprasza podczas ferii zimowych na zajęcia edukacyjne dla osób indywidualnych. Oddziały Muzeum zaplanowały 12 spotkań dla dzieci i dorosłych. Propozycje przygotowały Muzeum Etnograficzne, Regionalne Centrum Edukacji o Pamięci oraz Muzeum Ratusz – Galeria Sztuki Dawnej. Wszystkie zajęcia rozpoczynają się o 11:00, obowiązuje wcześniejsza rezerwacja miejsc.
Ponadto w czasie ferii Muzeum Ziemi Tarnowskiej zachęca organizatorów zimowisk do skorzystania z zajęć edukacyjnych dla grup zorganizowanych. Więcej informacji na stronie www.muzeum.tarnow.pl
Program zajęć dla osób indywidualnych podczas ferii zimowych
Regionalne Centrum Edukacji o Pamięci
ul. Mościckiego 27a, 33-100 Tarnów
rezerwacja: 14 657 18 67 lub rceop@muzeum.tarnow.pl
„Nasze korzenie” – wtorki: 21 i 28 stycznia, godz. 11.00
W trakcie zajęć uczestnicy zapoznają się z najważniejszymi pojęciami dotyczącymi genealogii. Mali uczestnicy poznają wybrane eksponaty z wystawy, które są także pamiątkami rodzinnymi. Następnie, na bazie przygotowanych tekstów omawiają znaczenie słów: kultura osobista, tradycja, mała i duża ojczyzna. Podsumowaniem jest ćwiczenie „W przysłowiach nauka”.
W części praktycznej dzieci wykonują najprostsze drzewo genealogiczne w wersji podwójnego stojącego drzewka, które może być świetną pamiątką na Dzień Babcii Dzia dka. Nieco starsi uczniowie (klasy IV) mogą ten projekt rozwinąć, dodając dane: pradziadków i dalszych przodków.
Odbiorcy: dzieci (6 – 12 lat) z opiekunami
koszt: 14 zł / osoba, czas trwania: 120 min.
Obowiązuje wcześniejsza rezerwacja miejsc
„Polska to my” – czwartki: 23 i 30 stycznia, godz. 11.00
Zajęcia z wykorzystaniem gry wielkoformatowej „Polska to my”, w trakcie której uczestnicy poznają istotne postaci i miejsca z regionu oraz powtórzą wiedzę o symbolach narodowych. Gra zawiera również ćwiczenia fizyczne w myśl powiedzenia „W zdrowym ciele, zdrowy duch”. Na zakończenie zajęć każdy uczestnik wykona trójwymiarową postać żołnierza lub żołnierki z tekturowego szablonu.
Odbiorcy: dzieci (7-12 lat) z opiekunami
koszt: 14 zł / osoba, czas trwania: 90 min.
Obowiązuje wcześniejsza rezerwacja miejsc
Muzeum Ratusz – Galeria Sztuki Dawnej
Rynek 1, 33-100 Tarnów
rezerwacja: 14 621 21 49, wew. 101
„Potęga mody” – od wtorku do piątku: 21-24 i 28-31 stycznia, godz. 11.00.
W czasie zajęć uczestnicy dowiedzą się jak wyglądały dawne modne stroje, z czego były wykonywane i jak je przechowywano. Poznają również różne, niepraktyczne elementy stroju narzucone przez modę m.in. wysokie obcasy obuwia męskiego, peruki, rusztowania sukien, gorsety, wymyślne dekoracje fryzur. Szczegółowy omówiony będzie typowy strój sarmacki widoczny na portretach znajdujących się na ekspozycji. W części praktycznej uczestnicy ozdobią kartonowe sylwetki szlachcica i szlachcianki, poruszane za pomocą drewnianego suwaka. Dodatkową atrakcją będzie możliwość wykonania zdjęć w stroju z dawnych czasów.
Odbiorcy: dzieci w wieku od 5 do 12 lat, koszt: 16 zł/osoba
Obowiązuje wcześniejsza rezerwacja miejsc. Minimalna liczba uczestników – 5 osób.
Muzeum Etnograficzne w Tarnowie
ul. Krakowska 10, 33-100 Tarnów
Rezerwacja: nr telefonu (+48) 14 622 06 25
„Ferie z babcią i dziadkiem w Muzeum Etnograficznym”
„W babcinej izbie” – poniedziałek 20 stycznia, godz. 11:00
Jak wyglądało życie na wsi sto lat temu? W jaki sposób wytwarzano mąkę, chleb i produkty z mleka. Z jakich sprzętów i narzędzi korzystano na co dzień. Na jakie pomieszczenia dzieliła się dawniej wiejska chata i co można było w nich znaleźć. Tego wszystkiego dowiedzą się uczestnicy zajęć przygotowanych przez Muzeum Etnograficzne w Tarnowie. Lekcja prowadzona będzie w oparciu o wystawę czasową przedstawiającą wnętrze wiejskiej chaty z regionu z przełomu XIX i XX w. Uczestnicy spotkania poznają sprzęty, narzędzia oraz przedmioty codziennego użytku wykorzystywane dawniej na wsi. Na zakończenie spotkania wnuki z babciami i dziadkami wspólnie ozdobią odwzorowanie oleodruku, jaki można było spotkać w świętym kącie w dawnej wiejskiej chacie oraz woreczek zapachowy wypełniony ziołami. Zajęcia będą doskonałą okazją do poznania tradycji i kultury regionu tarnowskiego.
Odbiorcy: przedszkolaki, uczniowie szkół podstawowych, ponadpodstawowych, seniorzy, osoby z niepełnosprawnościami (słuchu, wzroku, intelektualną)
Koszt: 16 zł/osoba, czas trwania: ok. 90 min.
Obowiązuje wcześniejsza rezerwacja miejsc
„Spotkanie z romską kulturą” – poniedziałek 27 stycznia, godz. 11:00
Skąd wywodzą się Romowie, jakie zawody wykonywali dawniej, czym zajmują się obecnie? W jaki sposób podróżowali i dlaczego przestali wędrować? Na te i wiele innych pytań będzie można uzyskać odpowiedź podczas zajęć dotyczących historii i kultury Romów. Spotkanie rozpocznie się od zwiedzania pełnej ciekawych eksponatów wystawy poświęconej mniejszości romskiej. Jest to pierwsza na świecie stała ekspozycja dotycząca tej tematyki. Uczestnicy zajęć poznają tradycyjne romskie zawody i zwyczaje, dowiedzą się jak ważną rolę w kulturze romskiej pełni język. W dalszej części zajęć dzieci będą mogły przebrać się w cygańskie stroje i zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie. Na zakończenie każdy wykona bransoletkę ze szklanych koralików.
Odbiorcy: przedszkolaki, uczniowie szkół podstawowych, ponadpodstawowych, seniorzy, osoby z niepełnosprawnościami (słuchu, wzroku, intelektualną)
koszt: 16 zł/osoba, czas trwania: ok. 90 min.
Obowiązuje wcześniejsza rezerwacja miejsc
Paulina Setlak